Депутатлар ихтисослаштирилган тиббиёт марказлари фаолиятини муҳокама қилдилар
Жорий йилнинг 16 май куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Куннинг иккинчи ярмида депутатлар Республика ихтисослаштирилган терапия ва тиббий реабилитация илмий-амалий тиббиёт маркази ҳамда Республика ихтисослаштирилган нейрохирургия илмий маркази раҳбарларининг ахборотини эшитдилар.
Таъкидлаш жоиз, аҳолига юқори малакали ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатиш тизимини тубдан такомиллаштириш, марказларни замонавий ташҳис-даволаш асбоб-ускуналари билан таъминлаш, халқаро стандартларга мос мураккаб операция амалиётларини ҳудудлар кесимида ўтказишни ташкил этиш масалалари, умуман тиббиёт тизимидаги ислоҳотларнинг бориши Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳузурида ташкил этилган Республика комиссиясининг доимий диққат марказида бўлиб келмоқда. Март ойидан бўён ихтисослаштирилган тиббиёт марказлари фаолияти танқидий-таҳлилий ўрганилиб, қуйи палатанинг мажлисларида атрофлича муҳокама қилинмоқда, мавжуд муаммоларни бартараф этиш юзасидан тегишли қарор ва чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилмоқда. Бу эса парламент ва жамоатчилик назоратининг муҳим йўналишларидан бирига айланди.
Мажлисда қайд этилдики, Республика ихтисослаштирилган терапия ва тиббий реабилитация илмий-амалий тиббиёт маркази томонидан ҳар йили 8 минг нафардан зиёд беморга стационар ёрдами кўрсатилмоқда. Давлатимиз раҳбари белгилаб берган вазифаларидан келиб чиқиб, ушбу марказ мутахассислари томонидан жорий йилда 29 маротаба жойларга чиқишлар ташкил этилди, улар доирасида 5,1 минг нафардан зиёд киши тиббий кўрикдан ўтказилди, шунингдек марказ мутахассислари томонидан ушбу соҳадаги 1068 нафар мутахассис тегишли малака ошириш курсларидан ўтди.
Республика нейрохирургия илмий маркази томонидан 2016 йилда 5 минг нафардан ортиқ беморга стационар ёрдами кўрсатилди ва 3,5 минг нафар беморда жарроҳлик амалиёти ўтказилди. Шу билан бирга, жорий йилда марказ мутахассислари томонидан мамлакатимиз минтақаларида 6 та маҳорат дарси, 201 та жарроҳлик амалиёти, 19 та семинар машғулоти ташкил этилди, шунингдек соғлиқни сақлаш тизимининг бошланғич бўғинлари учун нейрохирургик касалликлар бўйича услубий қўлланмалар тарқатилди. 2016 йилда 54 нафар мутахассис, шундан 7 нафари хорижда малака ошириш курсларидан ўтди. Жорий йилда 39 нафар мутахассис малака оширди.
Муҳокама давомида мавжуд муаммоларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш бўйича аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқишга асосий эътибор қаратилди. Хусусан, марказлар ҳамда бирламчи тиббиётнинг барча бўғинларида ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатишнинг кенг қамровли тизими тўлиқ ташкил этилмаганлиги таъкидланди. Шунингдек, жойларда ва марказларнинг филиалларида малакали кадрларга бўлган талаб долзарблигича қолмоқда. Ходимлар малакасини доимий равишда ошириб бориш мақсадида Республика ҳудудларида маҳорат дарсларини мунтазам ўтказиш ва кўпайтириш, телемедицина тармоғи имкониятларидан кенг фойдаланиш зарурати мавжуд. Шунингдек, ихтисослаштирилган марказлар мутахассисларини хориждаги етакчи клиникаларда янги технологиялар билан ишлашга ўқитиш ва хориждаги марказлардан жалб этилган мутахассислар учун шарт-шароитлар яратиш юзасидан тегишли чоралар кўриш зарурлиги таъкидланди.
Мажлисда депутатлар мамлакатимиздаги ихтисослаштирилган тиббиёт марказлари фаолиятини сифат жиҳатидан яхшилаш, қонун ҳужжатларини ва унга доир ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштиришда ҳокимиятнинг ваколатли ва ижро этувчи бўғинларининг самарали ҳамкорлигини кучайтириш масалаларига эътибор қаратдилар.
–Ўрганишлар натижасида аниқландики, мазкур марказлар томонидан аҳолига малакали ихтисослаштирилган тиббий ёдамлар замон талаблари даражасида кўрсатилмоқда. Лекин, ҳудудларда ички касалликлар ва нейрохирургия соҳасидаги касалликларни профилактика қилиш, уларга ташҳис қуйиш ҳамда даволашда тор доирадаги малакали мутахассисларнинг етишмовчилиги кузатилмоқда, – дейди Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Мавлуда Хўжаева. – Жойлардаги ҳақиқий аҳволни ўрганиш учун мамлакатимизнинг турли минтақаларига боришлари чоғида депутатлар тиббиёт муассасалари фаолиятини ўрганишга алоҳида эътибор қаратмоқдалар. Шу боис, муҳокамалар жараёнида депутатлар марказларнинг етук мутахассислари томонидан ҳудудлардаги соҳа ходимларининг малакасини ошириш борасида тизимли ишларни йўлга қўйиш, уларга услубий-амалий ёрдам кўрсатиш билан бирга ҳудудий бўлимлардаги ҳақиқий ҳолатни ўрганиш, мавжуд муаммоларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш юзасидан тегишли таклиф ва тавсияларни мутасадди вазирликларга тақдим этишлари кераклигини таъкидладилар. Шунингдек депутатлар парламент ва жамоатчилик назоратини кучайтириш юзасидан бир қатор таклифларни билдирдилар.
– Марказларни халққа янада яқинлаштириш, аҳолига сифатли, тезкор ва малакали хизмат кўрсатиш юзасидан берилган таклифлар айни муддао бўлди, – дейди Республика нейрохирургия илмий маркази шифокори Лазиз Усмонов. – Бу ўз навбатида малакали кадрларга бўлган талабни кучайтиради. Айниқса, ҳудудларда фаолият юритадиган нейрожарроҳлар, хусусан болалар нейрожарроҳлари сонини оширишимиз ва уларни замон талаблари даражасида тайёрлашимиз лозим. Бугунги муҳокамаларда ҳам билдирилган танқидий-таҳлилий фикрлар бизнинг келажакдаги ишларимизни сифат жиҳатидан яхшиланишига, шунингдек ҳудудларда мазкур соҳани ривожлантиришга хизмат қилади.
Очиқ ва амалий мулоқот тарзида ўтган мажлисда иккала марказ раҳбарлари аҳолининг манфаатларини инобатга олган ҳолда депутатлар томонидан берилган саволларга батафсил жавоб қайтардилар.
Марказлардаги мавжуд муаммоларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш бўйича аниқ чора-тадбирлар ишлаб чиқишга келишиб олинди.

Депутаты обсудили деятельность специализированных медицинских центров
16 мая текущего года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. Во второй половине дня депутаты заслушали информацию руководителей Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра терапии и медицинской реабилитации и Республиканского научного центра нейрохирургии по оказанию медицинских услуг населению.
На заседании отмечалось, что коренное совершенствование системы оказания высококвалифицированной специализированной медицинской помощи населению, обеспечение центров современным диагностическим и лечебным оборудованием, внедрение в практику проведение в регионах сложных операций на основе международных стандартов, в целом реформирование сферы здравоохранения находится в центре внимания республиканской комиссии, созданной при Законодательной палате Олий Мажлиса. С марта текущего года со стороны комиссии критически анализируется и всесторонне обсуждается на заседаниях нижней палаты парламента деятельность специализированных медицинских центров. С целью устранения выявленных недостатков и упущений принимается соответствующее постановление с конкретным планом мероприятий, реализация которого находится на постоянном парламентском контроле. В этой связи, сфера здравоохранения стала важным направлением парламентского и общественного контроля.
Согласно представленной в ходе заседания информации Республиканским специализированным научно-практическим медицинским центром терапии и медицинской реабилитации ежегодно оказывается стационарная помощь свыше 8 тыс. больным. Исходя из задач, обозначенных главой государства, в текущем году организовано 29 выезда на места, в рамках которых более 5,1 тыс. пациентам оказана медицинская и консультативная помощь, а также специалистами центра проведены мастер-классы, в которых 1068 специалистов в данной сфере прошли соответствующие курсы повышения квалификации.
Республиканским научным центром нейрохирургии в 2016 году оказана стационарная помощь более чем 5 тыс. больным и проведено около 3,5 тыс. хирургических операций. Курсы повышения квалификации прошли 54 специалиста, 7 из них за рубежом. В текущем году специалистами центра в регионах проведено 6 мастер-классов, 201 операция, 19 лекционных занятий, розданы методические пособия по нейрохирургическим заболеваниям для первичных звеньев системы здравоохранения. Курсы повышения квалификации прошли 39 специалиста.
В ходе обсуждений особое внимание уделено выявлению проблем и выработке конкретных мер по их устранению. Отмечалось, что в центрах все еще не создана система оказания специализированной медицинской помощи, охватывающая деятельность центров и всех звеньев, вплоть до первичных. Актуальным остается нехватка квалифицированных специалистов в филиалах центров. Недостаточно широко используются такие современные способы повышения квалификации медицинских кадров как мастер-классы и телемедицина.
Депутатами отмечена необходимость принятия соответствующих мер по обучению сотрудников специализированных центров и специалистов новым медицинским технологиям и работе на современном медицинском оборудовании в ведущих зарубежных центрах, а также созданию условий для специалистов, привлеченных из ведущих зарубежных медицинских клиник.
Также подчеркнута важность системной работы депутатского корпуса в деле качественного улучшения работы специализированных медицинских центров страны, эффективного взаимодействия представительной и исполнительной ветвей власти в совершенствовании законодательства и его правоприменительной практики.
— Со стороны данных медицинских центров оказывается специализированная медицинская помощь населению на уровне современных требований. Вместе с тем, в профилактике, диагностике и лечении внутренних и нейрохирургических болезней наблюдается нехватка врачей узкой специальности в регионах страны, — говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурия Айтжанова. — В ходе поездок в различные регионы страны депутаты отдельное внимание уделяют изучению деятельности медицинских учреждений. В этой связи, в процессе обсуждений депутаты отдельно отметили, что со стороны ведущих специалистов центров необходимо наладить системную работу в сфере повышения квалификации врачей в регионах, оказания им практического и методического содействия, изучения реальной ситуации в региональных филиалах, выявления существующих проблем, представления соответствующих предложений и рекомендаций по их устранению в уполномоченные министерства. Также высказан ряд предложений касательно усиления общественного и парламентского контроля.
— Представленные депутатами предложения по качественному, своевременному и квалифицированному оказанию медицинских услуг населению, повышения доступности центров для граждан очень актуальны, — говорит врач Республиканского научного центра нейрохирургии Лазиз Усманов. — Это, в свою очередь, усиливает потребность в квалифицированных кадрах. Важно увеличивать количество нейрохирургов в регионах страны, в особенности детских нейрохирургов, готовить их на уровне требований современности. Критический анализ, мнения, высказанные в ходе сегодняшнего обсуждения, безусловно, послужат улучшению качества нашей деятельности в будущем, развитию данной сферы в регионах страны.
В целом, в ходе заседания, прошедшего в духе открытого и практического диалога, руководители двух центров подробно ответили на вопросы депутатов, касающихся обеспечения прав граждан на квалифицированное медицинское обслуживание.
Руководителям центров поручена разработка программы действий по устранению отмеченных недостатков и улучшению деятельности.