«Бир макон, бир йўл» форуми бошланди
Анжуманнинг расмий очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев иштирок этди.
Асосий ташаббускори Хитой бўлган ушбу лойиҳа икки ва кўп томонлама алоқалар механизмларини янада мустаҳкамлаган ҳолда, халқаро ҳамкорлик ва тараққиётнинг янги моделларини шакллантириш ва илгари суришни назарда тутади.
Бу лойиҳада Ўзбекистоннинг иштироки муҳим аҳамият касб этади. Буюк ипак йўлининг марказида жойлашган юртимиз давлатлараро савдо-иқтисодий ва маданий алоқаларни мустаҳкамлашда катта ўрин тутган.
Буюк ипак йўли бўйлаб ривожланиш тенденцияларини давом эттириш, иқтисодий ҳамкорликнинг янги механизмларини ишлаб чиқиш, жалб этилган давлатларнинг иқтисодий тараққиёти, турли цивилизациялар ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш, тинчлик ва барқарор ривожланишга кўмаклашиш мазкур форумнинг асосий мақсадидир.
Бугунги кунда мамлакатимиз барча давлатлар билан ўзаро манфаатли алоқаларга алоҳида эътибор қаратмоқда. “Бир макон, бир йўл” лойиҳаси доирасидаги ҳамкорлик бу борада муҳим аҳамият касб этади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан саноат тармоқларини модернизация ва диверсификация қилиш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни ривожлантириш, экспортни қўллаб-қувватлаш борасида амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар самарасида мамлакатимизда ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг рақобатбардошлиги ошиб, ташқи бозорда харидоргирлиги юксалмоқда. Буюк ипак йўли йўналишидаги мамлакатлар ўртасида савдо-иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида ташкил этилган “Бир макон, бир йўл” лойиҳаси Ўзбекистоннинг ҳам иқтисодий имкониятларини ривожлантириш ва намойиш этишда муҳим аҳамиятга эга бўлади.
Форумда 30 га яқин мамлакатдан давлат ва ҳукумат раҳбарлари, 130 га яқин мамлакат вакиллари иштирок этмоқда. Анжуманда БМТ Бош котиби, Жаҳон банки президенти ва бошқа халқаро ташкилотлар вакиллари ҳам қатнашмоқда.
Форумни Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин очди. Хитой раҳбари форумда иштирок этаётган барча давлат раҳбарларига миннатдорлик билдириб, мазкур лойиҳанинг аҳамияти, мақсад ва вазифалар ҳақида сўзлади.
«Бир макон, бир йўл» ҳар бир давлатнинг ўз имкониятларидан тўла фойдаланиш, иқтисодий жиҳатдан бир-бирини тўлдириш, савдо ва инвестицияларни рағбатлантириш, ўзаро ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантириш учун кенг йўл очади.

В Пекине начался форум «Один пояс, один путь»
В церемонии официального открытия форума принял участие Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев.
Проект «Один пояс, один путь», основным инициатором которого выступает Китай, предусматривает формирование и продвижение новых моделей международного сотрудничества и развития и дальнейшее укрепление существующих механизмов двустороннего и многостороннего сотрудничества.
Участие Узбекистана имеет очень важное значение для проекта. Наша страна, находящаяся в центре Великого шелкового пути, издавна занимала важное место в укреплении межгосударственных торгово-экономических и культурных связей.
Основная цель проходящего форума заключается в продвижении и продолжении тенденций развития на маршруте Великого шелкового пути, разработке новых механизмов экономического сотрудничества, стимулировании экономического прогресса вовлеченных государств, укреплении культурных связей между различными цивилизациями, а также содействии миру и устойчивому развитию.
Сегодня наша страна уделяет особое внимание взаимовыгодному сотрудничеству со всеми странами. Важную роль при этом сыграет партнерство в рамках проекта «Один пояс, один путь».
В результате осуществляемых по инициативе Президента Шавката Мирзиёева последовательных реформ по модернизации и диверсификации отраслей промышленности, развитию малого бизнеса и частного предпринимательства, поддержке экспорта повышается конкурентоспособность производимой в нашей стране продукции, ее востребованность на внешнем рынке. Проект «Один пояс, один путь», нацеленный на дальнейшее развитие торгово-экономического сотрудничества между странами Великого шелкового пути, имеет важное значение для развития и демонстрации экономических возможностей Узбекистана.
В форуме принимают участие главы государств и правительств около 30 стран, а также представители почти 130 стран. В нем участвуют также Генеральный секретарь ООН, президент Всемирного банка, представители других авторитетных международных организаций.
Форум открыл Председатель Китайской Народной Республики Си Цзиньпин. Глава Китая выразил благодарность главам государств, участвующим в форуме, рассказал о значимости, целях и задачах данного проекта.
«Один пояс, один путь» позволит участвующим государствам в полной мере задействовать свои возможности, взаимодополнять экономики друг друга, стимулировать торговлю и инвестиции, создаст широкие условия для дальнейшего развития сотрудничества.