Хитойдаги учрашувлар самарали бўлмоқда
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Хитой Халқ Республикасига давлат ташрифи тадбирларга, ўзаро фойдали учрашувларга бой бўлмоқда.
Давлатимиз раҳбари Хитой Миллий нефть-газ корпорацияси директорлар кенгаши раиси Ван Илинни қабул қилди.
Мазкур компания мамлакатимиздаги углеводород конларини қидириш ва қазиш, Муборак газ-кимё мажмуасида табиий газни чуқур қайта ишлаш жараёнида фаол иштирок этмоқда.
Учрашувда юқори технологиялар соҳасидаги лойиҳалар ижросининг истиқболлари ва Ўзбекистон иқтисодиётининг устувор тармоқларига Хитой сармояларини жалб этиш масалалари муҳокама қилинди.
Углеводород хомашёсини чуқур қайта ишлаш бўйича энг замонавий, экологик тоза ва самарадор технологиялар жорий қилиш бўйича ҳамкорликни янада кенг кўламда давом эттириш тарафдоримиз, деди Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистонда янги ишлаб чиқариш тармоқларини барпо этиш ва мавжудларини модернизация қилишга қаратилган истиқболли лойиҳаларни амалга оширишдан манфаатдормиз, деб таъкидлади Ван Илин.
Президентимиз Хитой Халқ Республикаси Экспорт-импорт банки бошқаруви раиси Ху Сяолянь хоним билан ҳам учрашди.
Мазкур банк кредитлари эвазига мамлакатимизда соғлиқни сақлаш, таълим, энергетика, транспорт ва бошқа соҳаларда қатор лойиҳалар амалга оширилган.
Давлатимиз раҳбари ўзаро ишончга асосланган икки томон учун ҳам манфаатли бўлган ҳамкорлик алоқаларини изчил ривожлантириш зарурлигини таъкидлади.
Ху Сяолянь хоним Ўзбекистон билан инвестициявий алоқаларни янада кенгайтиришдан манфаатдор эканини қайд этди.

Плодотворные встречи в Китае
Государственный визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Китайскую Народную Республику насыщен различными мероприятиями и взаимовыгодными встречами.
Глава нашего государства принял председателя Совета директоров Китайской национальной нефтегазовой корпорации Вана Илина.
Данная компания принимает активное участие в разведке и разработке углеводородных месторождений на территории нашей страны, глубокой переработке природного газа в Мубарекском газохимическом комплексе.
На встрече обсуждены вопросы реализации перспективных проектов в области высоких технологий и привлечения китайских инвестиций в приоритетные отрасли экономики Узбекистана.
Мы выступаем за дальнейшее продолжение сотрудничества во внедрении самых современных, экологически чистых и эффективных технологий по глубокой переработке углеводородного сырья, сказал Шавкат Мирзиёев.
Ван Илин подтвердил заинтересованность в реализации перспективных проектов по возведению новых и модернизации существующих производств в Узбекистане.
Президент нашей страны встретился с председателем правления Экспортно-импортного банка Китая Ху Сяолянь.
За счет кредитов этого банка реализован ряд проектов в здравоохранении, энергетике, транспортной и других сферах Узбекистана.
Глава нашего государства отметил необходимость дальнейшего развития взаимовыгодных партнерских отношений, основанных на взаимном доверии.
Ху Сяолянь выразила заинтересованность в дальнейшем расширении инвестиционного сотрудничества с Узбекистаном.