2017-05-12 | Иқтисодиёт
Бухорода “Халқ бой бўлса, давлат ҳам бой ва қудратли бўлади” шиори остида ёш тадбиркорларнинг бизнес-форуми ўтказилди.
Вилоят ҳокимлиги, Ўзбекистон Либерал-демократик партиясининг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги фракцияси ва “Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракати вилоят кенгаши томонидан ташкил этилган тадбирда ўқувчи-ёшлар, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлис палаталарининг 2016 йил 14 декабрдаги қўшма мажлисида сўзлаган нутқида галдаги муҳим вазифалардан бири кичик бизнес ва тадбиркорлик соҳасини қўллаб-қувватлаш ва рағбатлантириш, мамлакатимиз иқтисодий қудратини, юртимизда тинчлик ва барқарорлик, ижтимоий тотувликни мустаҳкамлаш, ялпи ички маҳсулот таркибида ушбу соҳа улушини янада ошириш учун қулай шарт-шароитлар яратиб беришдан иборат экани, нега деганда, тадбиркор нафақат ўзини ва оиласини, балки халқни ҳам, давлатни ҳам боқишини таъкидлар экан, “Халқ бой бўлса, давлат ҳам бой ва қудратли бўлади”, деди.
Форумда ана шундан келиб чиқиб, вилоятда тадбиркорликни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилаётгани таъкидланди.
Вилоят раҳбарияти томонидан ўтказилаётган қабуллар ва сайёр қабулларда, учрашувларда кичик бизнес вакиллари муаммоси ҳам ўрганилиб, улар қонуний ҳал қилинмоқда. Бундай эътибор ёш тадбиркорлар ташаббусларини қўллаб-қувватлашда ҳам намоён бўлаётир.
Бизнес-форум доирасида 10 дан зиёд инновацион ғоя муаллифлари ва тадбиркорлик фаолиятини бошлаш истагида бўлган ёшларнинг лойиҳалари кўргазмаси ташкил этилди. Унда ишбилармон талаба-ю ўқувчилар энергиятежамкор қозон, мўъжаз иссиқхона, тикувчилик, бошқа йўналишлар бўйича ўз ишланма ва режаларини намойиш қилди.
– Биз таклиф этаётган “ақлли иссиқхона”нинг ўзига хослиги шундаки, ундаги датчиклар иссиқхонадаги ҳаво ҳарорати ҳамда тупроқ намлик даражасини аниқлаб, у ҳақдаги маълумотни микроконтроллёрга узатади, – дейди Бухоро муҳандислик-технология институти магистранти Турсунбек Жалолов. – Қурилма бу маълумотларни тезликда қайта ишлаб, иссиқхонага хизмат кўрсатувчи мутахассисга тақдим этгач, иншоот ичкарисидаги ҳарорат ва намлик меъёр даражасига келтирилади. Компьютер асосида ишлайдиган ва қўл меҳнатини енгиллаштирувчи қурилма учун дастурий таъминотни ҳам ўзим яратганман. Ишланмани ясашда фойдаланиладиган технологик конструкциялар таннархининг арзонлиги ҳам етиштириладиган маҳсулотга сарфланадиган харажатларни камайтириш имконини беради.
Ёшларнинг изланиш ва таклифлари тадбирда иштирок этган ташкилот-корхоналар раҳбарлари, тижорат банклари, сармоядор тадбиркорларда катта қизиқиш уйғотди.

Бизнес-форум молодых предпринимателей
В Бухаре под девизом "Если народ богат, то и государство будет богатым и сильным" прошел бизнес-форум молодых предпринимателей.
В мероприятии, организованном хокимиятом области, фракцией Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан и областным советом общественного движения молодежи “Камолот”, приняли участие молодежь и представители государственных и общественных организаций.
На состоявшемся 14 декабря 2016 года совместном заседании палат Олий Мажлиса глава нашего государства Шавкат Мирзиёев отметил, что важной задачей является поддержка и стимулирование малого бизнеса и частного предпринимательства, дальнейшее повышение роли данного сектора в приумножении экономической мощи страны, укреплении мира и стабильности, согласия в обществе. И, отмечая, что предприниматель работает не только на свое благо и своей семьи, но и всего народа, государства, подчеркнул, если народ богат, то и государство будет богатым и сильным.
На форуме отмечалось, что в Бухарской области уделяется особое внимание развитию предпринимательства.
В ходе личных и выездных приемов, проводимых руководством области, изучаются и на законной основе решаются проблемы представителей малого бизнеса. Это внимание проявляется и в поддержке инициатив молодых предпринимателей.
В рамках бизнес-форума была организована выставка проектов и инновационных идей более 10 юношей и девушек, желающих заниматься предпринимательской деятельностью. Студенты и учащиеся продемонстрировали свои разработки, посвященные энергосберегающим технологиям, мини-теплицам, швейному делу и другим сферам.
– Особенность предлагаемой нами "умной" теплицы заключается в том, что установленные в ней датчики определяют уровень температуры и влажности почвы и передают информацию микроконтроллеру, – говорит магистрант Бухарского инженерно-технологического института Турсунбек Жалолов. – Система оперативно обрабатывает эти сведения, предоставляет сводку специалисту и автоматически регулирует климат в теплице. Я разработал также программное обеспечение, облегчающее эксплуатацию теплицы и минимизирующее ручной труд. Низкая себестоимость конструкций, используемых при создании таких теплиц, позволит сократить расходы на выращивание продукции.
Предложения молодежи вызвали большой интерес у руководителей предприятий и организаций, коммерческих банков, предпринимателей-инвесторов.