Юридик хизмат ходимлари ижтимоий ҳимояси кучайди
Мамлакатимизда қонун устуворлиги ва қонунийликни таъминлаш бош тамойил ҳисобланади. Юридик хизматлар сифатини оширишга қаратилаётган эътибор ана шу мақсадга хизмат қилади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 19 январдаги “Юридик хизмат фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори бунда муҳим дастуриламал бўлаётир.
Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлигида “Юридик хизмат ходимлари ижтимоий ҳимоясини янада кучайтириш масалалари” мавзуида ташкил этилган семинарда шу ҳақда сўз юритилди.
Адлия вазирининг ўринбосари А.Тошқулов ва бошқалар мамлакатимизда юридик хизматларнинг тубдан такомиллашаётгани соҳа ходимларининг самарали фаолият юритишига хизмат қилаётганини таъкидлади.
Қарорга мувофиқ республика, ҳудудий (вилоят) ва туман (шаҳар) даражасидаги давлат органлари ва ташкилотларининг юридик хизматлари ходимлари меҳнатига ҳақ тўлаш бўйича лавозим разрядлари белгиланди.
Давлат органлари ва ташкилотлари юридик хизматларининг мартаба даражаларига эга бўлган ходимларига узоқ муддат хизмат қилганлиги учун бериладиган ҳар ойлик устама ҳақ миқдорлари кўрсатилди. Бу лавозим маошига нисбатан фоизларда ҳисобланади. Давлат органлари ва ташкилотлари юридик хизматлари ходимларининг лавозим маошларига мартаба даражалари учун қўшиладиган ҳар ойлик устамалар миқдорлари белгиланди.
Давлат органлари ва ташкилотларида юридик хизматларни ташкил этиш шакллари ҳамда уларни ташкил этишнинг минимал нормативлари ва мезонлари кўрсатилди.
Судгача ва суд тартибида давлат органи ва ташкилоти фойдасига ҳал қилинган низолар юзасидан ундирилган маблағлар ҳисобидан юридик хизмат ходимларини мукофотлаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди.
– Давлатимиз раҳбарининг юридик хизматни такомиллаштиришга алоҳида эътибор қаратаётгани соҳа ривожига кенг йўл очмоқда, – дейди "Ўзнефтгазқазибчиқариш" акциядорлик компанияси бош юрисконсультанти Ботир Юнусов. – Юридик хизмат ходимларининг ижтимоий ҳимояси кучайгани, жумладан, меҳнатга ҳақ тўлаш, рағбатлантириш билан боғлиқ масалалар ишимиз сифати ошиши, қонунийлик янада мустаҳкамланишига замин яратади.
Қарорда Адлия вазирлигига юридик хизматлар фаолиятини тартибга солувчи қонун ҳужжатлари талабларига риоя этилиши бўйича мониторинг олиб бориш ва аниқланган қонунбузилиши ҳолатларини бартараф этишга қаратилган чораларни кўриш вазифаси юклатилган.
Жорий йилнинг ўтган даврида адлия органлари томонидан шу йўналишда олиб борилган ишлар асносида 1,4 мингдан ортиқ қонунбузилиши ҳолати аниқланган. Ушбу ҳолатлар бўйича кўрилган таъсир чоралари натижасида 41 масъул шахс интизомий жавобгарликка тортилган. 32 нафари эгаллаб турган лавозимидан озод этилган. 36 ноқонуний буйруқ ва қарор бекор қилинган.
Давлат ва хўжалик бошқаруви органлари масъул ходимлари ва юридик хизматлар раҳбарлари иштирок этган тадбирда соҳага оид қабул қилинган қонун ҳужжатларининг ижросини изчил таъминлаш билан боғлиқ тавсиялар берилди.

Усилена социальная защита работников юридической службы
В нашей стране внимание, уделяемое повышению качества юридических услуг, способствует обеспечению верховенства закона и законности.
Постановление Президента нашей страны Шавката Мирзиёева "О мерах по коренному совершенствованию деятельности юридической службы" от 19 января 2017 года является важным руководством к действию в этом направлении.
Об этом шла речь на состоявшемся в Министерстве юстиции Республики Узбекистан семинаре на тему "Вопросы дальнейшего усиления социальной защиты работников юридической службы".
Заместитель министра юстиции А.Тошкулов и другие отметили, что коренное совершенствование юридических служб в нашей стране способствует плодотворной деятельности работников сферы.
В соответствии с постановлением, утверждены должностные разряды оплаты труда работников юридических служб государственных органов и организаций республиканского, территориального (областного) и районного (городского) уровня.
Определены размеры ежемесячных надбавок за выслугу лет работникам юридических служб государственных органов и организаций, имеющим классные чины. Они начисляются в процентах по отношению к должностному окладу. Определены размеры доплат к должностным окладам работников юридических служб государственных органов и организаций за классные чины.
Указаны формы создания юридических служб государственных органов и организаций, минимальные нормы и критерии их образования.
Утверждено Положение о порядке премирования работников юридической службы за счет суммы, взысканной в порядке досудебного и судебного урегулирования споров в пользу государственного органа и организации.
– Особое внимание главы нашего государства к совершенствованию юридической службы открывает широкую дорогу для развития сферы, – говорит главный юрисконсульт акционерной компании "Узнефтгазказибчикариш" Ботир Юнусов. – Усиление социальной защиты работников юридической службы, в том числе вопросы оплаты труда, стимулирования создали основу для дальнейшего укрепления законности.
Постановлением на Министерство юстиции Республики Узбекистан возложена задача по обеспечению мониторинга соблюдения юридическими службами государственных органов и организаций требований законодательства, устранению выявленных правонарушений.
За истекший период текущего года благодаря проведенной органами юстиции работе в этом направлении было выявлено более 1,4 тысячи правонарушений. В результате принятых мер воздействия по данным случаям 41 ответственное лицо привлечено к дисциплинарной ответственности. 32 должностных лица освобождены от занимаемых должностей. Отменены 36 незаконных приказов и решений.
В мероприятии, в котором участвовали ответственные работники органов государственного и хозяйственного управления, руководители юридических служб, были даны рекомендации, связанные с последовательным обеспечением исполнения законодательных актов по этой сфере.