Янги ўқув ва хизмат маркази очилди
Пойтахтимизда замонавий тиббиёт асбоб-ускуналарини ўрганадиган ва уларга техник хизмат кўрсатадиган янги марказ очилди.
Шу муносабат билан бўлиб ўтган тадбирда Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Республика ихтисослаштирилган илмий-амалий тиббиёт марказлари вакиллари, Германиянинг халқаро ҳамкорлик ташкилоти, Россиянинг «Союзмедсервис» маркази мутахассислари, шифокорлар, талабалар иштирок этди.
Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари Б.Юсуфалиев ва бошқалар мамлакатимизда соғлиқни сақлаш тизимини тубдан ислоҳ этиш, тиббиёт муассасаларининг моддий-техник базасини такомиллаштиришга қаратилаётган эътибор инсон манфаатларини муҳофазалаш ва халқимизнинг саломатлигини мустаҳкамлашга хизмат қилаётганини таъкидлади.
Жорий йилнинг ўтган даврида бу борада Президентимизнинг қатор фармон ва қарорлари қабул қилинди. «Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» Давлат дастурида муҳим чора-тадбирлар белгиланган. Ушбу чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича изчил иш олиб борилмоқда.
Бирламчи тиббий-санитария бўғинини такомиллаштириш, шошилинч ва ихтисослаштирилган тиббиёт тизимини замонавийлаштириш, фармацевтика саноатини ривожлантириш, дори-дармон таъминотини яхшилаш, нарх-наво мутаносиблигини таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Соғлиқни сақлаш тизимида олиб борилаётган ислоҳотлар жараёнида тиббиёт муассасаларини замонавий диагностика ва даволаш технологиялари билан таъминлашга ҳам алоҳида эътибор қаратилаётир. Ҳозирги кунда мамлакатимиз тиббиёт тизимида замонавий ультратовуш таҳлил, рентген аппарати, компьютер томограф, магнит резонанс томограф, кардиограф, эндоскоп, лапароскоп, допплер каби юқори технологиялардан самарали фойдаланилмоқда.
Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлиги ва Германиянинг халқаро ҳамкорлик ташкилоти бу борада махсус лойиҳани амалга оширмоқда. Унинг доирасида кейинги йилларда ташкил этилган семинар-тренингларда мингдан зиёд шифокор, ҳамшира, тиббиёт техникасига сервис хизмати кўрсатувчи мутахассис малака оширди. Янги марказнинг ташкил этилиши бу борадаги ишларни янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.
Марказнинг ўқув ва амалиёт биноси замонавий ўқув-услубий ахборот технологиялари ва тиббиёт асбоб-ускуналари билан жиҳозланган. Бу ерда тиббиёт техниклари малакасини ошириш, соҳа учун мутахассислар тайёрлаш баробарида, тиббиёт техникаларига хизмат кўрсатилади. Жаҳон тиббиётининг бу борадаги илғор ютуқларини ўзлаштириш мақсадида тараққий этган хорижий давлатлар билан ҳамкорлик янада кенгаяди.
– Президентимиз томонидан соғлиқни сақлаш соҳаси олдига қўйилган муҳим вазифаларни ўз вақтида бажариш, халқимизнинг тиббий хизмат сифатидан рози бўлишини таъминлашда тиббиётнинг барча бўғинида юқори технологияли усул ва воситалардан фойдаланиш самарадорлигини ошириш муҳим вазифадир, – дейди Тошкент врачлар малакасини ошириш институти ректори вазифасини бажарувчи Ҳ.Оқилов. – Бу чора-тадбирларни ўз вақтида ҳаётга татбиқ этишга алоҳида эътибор берилмоқда. Соғлиқни сақлаш муассасалари янги диагностика ва даволаш воситалари билан жиҳозланаётир. Улардан самарали фойдаланиш ва яроқлилик муддатини узайтиришда тиббиёт техникаларига сервис хизмати кўрсатишнинг аҳамияти катта. Шу мақсадда институтимизда тиббиёт техникларини тайёрлайдиган янги кафедра очишни режалаштирмоқдамиз.
Тадбирда давлат ва халқаро ташкилотлар ҳамкорлигида амалга оширилаётган тиббиёт ходимларининг малакасини оширишга оид лойиҳалар хусусида маълумот берилди.

Новый учебно-сервисный центр
В Ташкенте открылся новый учебно-сервисный центр по изучению и техническому обслуживанию современного медицинского оборудования.
В прошедшем в связи с этим мероприятии приняли участие представители Министерства здравоохранения Узбекистана, республиканских специализированных научно-практических медицинских центров, специалисты Германского общества по международному сотрудничеству, российского центра «Союзмедсервис», врачи и студенты.
Первый заместитель министра здравоохранения Узбекистана Б.Юсупалиев и другие отметили, что уделяемое в нашей стране внимание реформированию системы здравоохранения, совершенствованию материально-технической базы медицинских учреждений способствует защите интересов человека и укреплению здоровья народа.
В этих целях за минувший период текущего года был принят ряд указов и постановлений Президента нашей страны. Важные меры определены и в Государственной программе "Год диалога с народом и интересов человека", в соответствии с которой проводится последовательная работа.
Уделяется особое внимание совершенствованию первичного медико-санитарного звена, модернизации системы экстренной и специализированной медицинской помощи, развитию фармацевтической промышленности, улучшению снабжения лекарствами, обеспечению сбалансированности цен на медицинские препараты.
В процессе реформ в системе здравоохранения медицинские учреждения оснащаются современным оборудованием. Сегодня ими успешно применяются на практике новейшие аппараты ультразвукового исследования, рентгенографы, компьютерные и магнитно-резонансные томографы, кардиографы, эндоскопы, лапароскопы, допплер-аппараты и другое оборудование.
Специальный проект в этом направлении реализуется Министерством здравоохранения Узбекистана и Германским обществом по международному сотрудничеству. В последние годы в рамках этого проекта проводились семинары-тренинги, в ходе которых повысили квалификацию более тысячи врачей, медсестер, специалистов по обслуживанию медицинской техники. Создание нового центра выведет эту работу на качественно новый уровень.
Учебно-практический корпус центра располагает современными медицинским оборудованием и учебно-методическими информационными технологиями. Здесь будут повышать квалификацию медицинские техники и другие специалисты, будет осуществляться ремонт и обслуживание медицинской аппаратуры. Для освоения передовых достижений мировой медицины будет расширено сотрудничество с развитыми государствами.
– В своевременном выполнении задач, поставленных Президентом нашей страны перед сферой здравоохранения, предоставлении народу качественной медицинской помощи важным является эффективное использование высокотехнологичных методов во всех звеньях системы здравоохранения, – говорит исполняющий обязанности ректора Ташкентского института усовершенствования врачей Х.Акилов. – В эффективном и долгосрочном использовании современной медицинской техники, которой сегодня широко оснащаются наши медицинские учреждения, важную роль играет их обслуживание. В связи с этим планируем открыть в институте новую кафедру по подготовке медицинских техников.
На мероприятии была представлена информация о проектах по повышению квалификации медицинских работников, реализуемых при сотрудничестве отечественных и международных организаций.