Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Пекинга келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин таклифига биноан 11 май куни давлат ташрифи билан Пекинга келди.
Икки давлат байроқлари билан безатилган «Шоуду» халқаро аэропортида олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди. Давлатимиз раҳбарини Хитой Халқ Республикасининг расмий шахслари кутиб олди.
Ташрифнинг асосий воқеалари 12-13 май кунларига белгиланган.
Давлатимиз раҳбари Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин, Давлат Кенгаши Бош вазири Ли Кэцян, Халқ вакиллари Умумхитой Мажлиси Доимий қўмитаси Раиси Чжан Дэцзян ва бошқа раҳбарлар билан учрашади. Музокараларда ўзаро муносабатларнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари, Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги узоқ муддатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва изчил ривожлантиришнинг устувор йўналишлари муҳокама этилади. Томонлар минтақавий ва халқаро долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Президентимизнинг ташрифи давомида Хитойнинг етакчи компания ва фирмалари вакиллари билан ҳам учрашувлар режалаштирилган.
Олий даражадаги музокаралар якуни бўйича Қўшма баёнот қабул қилиниши, Ўзбекистон ва Хитой ўртасида турли соҳалардаги алоқаларни янада ривожлантиришга доир ҳукуматлараро, идоралараро битимлар ва бошқа қатор ҳужжатлар имзоланиши мўлжалланган. Ташриф доирасида икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида катта ҳажмдаги савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий шартнома ва битимлар имзоланиши режалаштирилган.
Мамлакатимиз Президенти Шавкат Мирзиёев 14-15 май кунлари Пекин шаҳрида ўтадиган “Бир белбоғ, бир йўл” халқаро форумида ҳам иштирок этади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев прибыл в Пекин
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с супругой по приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина 11 мая прибыл с государственным визитом в Пекин.
В украшенном флагами двух государств международном аэропорту «Шоуду» в честь высокого гостя был выстроен почетный караул. Главу нашего государства встретили официальные лица Китайской Народной Республики.
Основные события визита намечены на 12-13 мая.
Глава нашего государства встретится с Председателем Китайской Народной Республики Си Цзиньпином, Премьером Государственного Совета Ли Кэцяном, Председателем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Чжан Дэцзяном и другими руководителями страны. На переговорах будут обсуждены нынешнее состояние и перспективы развития двусторонних отношений, приоритетные направления укрепления долгосрочного сотрудничества между Узбекистаном и Китаем. Стороны также обменяются мнениями по актуальным региональным и международным вопросам.
В ходе визита Президента нашей страны предусмотрена также встреча с представителями ведущих китайских компаний и фирм.
По итогам переговоров на высшем уровне предусмотрено принятие Совместного заявления, подписание межправительственных, межведомственных соглашений по дальнейшему развитию связей между Узбекистаном и Китаем в различных сферах и ряда других документов. В рамках визита планируется подписание солидного пакета торгово-экономических, инвестиционных и финансовых договоров и соглашений между деловыми кругами двух стран.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев также примет участие в предстоящем 14-15 мая в Пекине международном форуме “Один пояс, один путь”.