Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев Пекинга келди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин таклифига биноан 11 май куни давлат ташрифи билан Пекинга келди.
Икки давлат байроқлари билан безатилган «Шоуду» халқаро аэропортида олий мартабали меҳмон шарафига фахрий қоровул саф тортди. Давлатимиз раҳбарини Хитой Халқ Республикасининг расмий шахслари кутиб олди.
Ташрифнинг асосий воқеалари 12-13 май кунларига белгиланган.
Давлатимиз раҳбари Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпин, Давлат Кенгаши Бош вазири Ли Кэцян, Халқ вакиллари Умумхитой Мажлиси Доимий қўмитаси Раиси Чжан Дэцзян ва бошқа раҳбарлар билан учрашади. Музокараларда ўзаро муносабатларнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари, Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги узоқ муддатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва изчил ривожлантиришнинг устувор йўналишлари муҳокама этилади. Томонлар минтақавий ва халқаро долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Президентимизнинг ташрифи давомида Хитойнинг етакчи компания ва фирмалари вакиллари билан ҳам учрашувлар режалаштирилган.
Олий даражадаги музокаралар якуни бўйича Қўшма баёнот қабул қилиниши, Ўзбекистон ва Хитой ўртасида турли соҳалардаги алоқаларни янада ривожлантиришга доир ҳукуматлараро, идоралараро битимлар ва бошқа қатор ҳужжатлар имзоланиши мўлжалланган. Ташриф доирасида икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида катта ҳажмдаги савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий шартнома ва битимлар имзоланиши режалаштирилган.
Мамлакатимиз Президенти Шавкат Мирзиёев 14-15 май кунлари Пекин шаҳрида ўтадиган “Бир белбоғ, бир йўл” халқаро форумида ҳам иштирок этади.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev with spouse arrived May 11 in the People’s Republic of China on a state visit at the invitation of PRC President Xi Jinping.
State flags of the two countries were raised and a guard of honor was lined up at Beijing’s Shoudu international airport in honor of the leader of Uzbekistan.
The main events of the visit of the President of Uzbekistan scheduled for 12-13 May 2017.
The current state and prospects of bilateral relations, priority areas of consolidating and steady development of long-term partnership between Uzbekistan and the PRC will be discussed during the meetings with President of the PRC Xi Jinping, Premier of the State Council Li Keqiang, Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress Zhang Dejiang and other high-level officials. The parties will also exchange views on regional and international issues.
The agenda of the visit envisages a meeting of the Head of our state with representatives of leading Chinese companies and firms, in which the possibilities of joint realization of mutually beneficial projects in Uzbekistan through attracting modern technologies will be considered.
Following the negotiations at the highest level, the parties will adopt a Joint Declaration, sign several intergovernmental and other documents, aimed at deepening Uzbekistan-China ties in different spheres. Conclusion of a solid package of contracts and agreements between the business circles of the two countries in the trade-economic, investment and finance areas are expected within the visit.
On 14-15 May 2017, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will also take part at the ‘One Belt, One Road’ international forum in Beijing.