Тошкентда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Форумининг XII мажлиси ўз ишини бошлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ташкил этилган мажлисда ШҲТга аъзо давлатлар – Ўзбекистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Россия, Тожикистон, шунингдек, кузатувчи мақомига эга давлатлар – Ҳиндистон, Покистон, Эрон, Афғонистон ва Беларуснинг етакчи тадқиқот марказлари экспертлари, ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси ва Котибияти, мамлакатимизда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари иштирок этмоқда.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ўтган йиллардаги фаолияти давомида нуфузли халқаро ва минтақавий ташкилотлар қаторидан муносиб ўрин эгаллади. Бугунги давлатлараро муносабатлар тизимида хавфсизлик, барқарорлик ва тараққиётни таъминлаш, ўзаро манфаатли соҳаларда турли лойиҳаларни амалга оширишда самарали механизмга айланди. Ташкилот жаҳон ҳамжамияти эътиборини бутун дунёга жиддий хавф солаётган терроризм, экстремизм ва наркотрафикка қарши курашиш масалаларига қаратмоқда.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Форуми аъзо давлатларнинг илмий-тадқиқот ва сиёсий марказлари фаолиятига кўмаклашиш ва илмий қўллаб-қувватлаш, улар ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш, шунингдек, ШҲТ фаолияти самарадорлигини ошириш мақсадида унинг фаолиятига доир айрим масалалар бўйича тадқиқотлар ўтказиш, таҳлилий ва прогноз материаллар, тавсиялар тайёрлаш учун кўп томонлама мустақил ижтимоий маслаҳат-эксперт механизми ҳисобланади.
Форум мажлисининг дастлабки кунида ШҲТ ташкил топганининг 15 йиллиги муносабати билан 2016 йил июнь ойида Тошкентда ўтган Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлиси якунлари муҳокама этилмоқда. Ўзбекистоннинг 2015-2016 йилларда ташкилотга раислиги даврида ШҲТ фаолиятининг самарадорлиги ва халқаро нуфузини ошириш борасида кенг кўламли ишлар бажарилгани таъкидланди. Ўтган йилги саммитда имзоланган ҳужжатлар ташкилотнинг устувор йўналишлардаги фаолиятини янада мустаҳкамлаш, минтақада тинчлик, барқарорлик ва тараққиётни таъминлашга доир амалий вазифаларни ҳал этишга хизмат қилмоқда.
ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлисида муҳим ҳужжат – ШҲТнинг 15 йиллик фаолияти якунлари ва истиқболда уни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари акс эттирилган Тошкент декларацияси қабул қилинганини таъкидлаш жоиз. Ташкилотни кенгайтиришга қарор қилингани эса саммитнинг яна бир муҳим масаласи бўлди. Давлат раҳбарларининг учрашуви якуни бўйича Ҳиндистон ва Покистоннинг ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш йўлидаги мажбуриятлари тўғрисидаги меморандумлар ҳам имзоланган эди.
Форум мажлисининг биринчи кунида, шунингдек, ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида барқарорлик ва хавфсизликка таҳдидларга қарши биргаликда курашиш соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда улар ўртасида савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, инвестиция, туризм ва илмий-техникавий соҳаларда ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинмоқда.
Мажлисда Ўзбекистон вакиллари 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини тақдим этди. Мамлакатимизнинг иқтисодиётни янада эркинлаштириш, хорижий инвестицияларни жалб қилишдаги позициясини, шунингдек, пухта ўйланган, ўзаро манфаатли ва амалий ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари ҳақида батафсил маълумот берилди. Мазкур стратегиянинг мақсадлари ШҲТ фаолиятининг хавфсизликни таъминлаш ва барқарор ривожланиш бўйича асосий йўналишларига мос келиши қайд этилди.
Ҳаракатлар стратегиясида транспорт-коммуникация соҳасида ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилган бўлиб, бундан ШҲТга аъзо давлатлар ҳам манфаатдордир. Бу борадаги қўшма лойиҳаларнинг амалга оширилиши Осиё билан Европани боғлайдиган халқаро транспорт коридорларининг кўп вариантли тизимини шакллантириш имконини беради.
"Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили" Давлат дастурининг асосий қоидаларига бағишланган тақдимот ҳам ўтказилди. Дастур доирасида аҳоли фаровонлигини юксалтириш, бандлик масаласини ҳал этиш, соғлиқни сақлаш сифатини яхшилаш ва маҳалла ролини янада оширишга қаратилган кенг кўламли вазифалар амалга оширилаётгани таъкидланди.
Мажлис иштирокчилари тақдим этилган ахборотни ижобий баҳолади ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халққа хизмат қилиши керак”лиги тўғрисидаги қатъий позицияси белгиланган вазифаларни амалга оширишда муҳим омил эканини алоҳида таъкидлади.
Тадбирда Шанхай ҳамкорлик ташкилотини янада ривожлантириш, хусусан, Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш, минтақада хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, ўзаро манфаатли инвестиция ва савдо-иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари ҳамда ШҲТни кенгайтириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилади.

В Ташкенте началось XII заседание Форума Шанхайской организации сотрудничества
В заседании, организованном Институтом стратегических и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством иностранных дел Республики Узбекистан, принимают участие эксперты ведущих исследовательских центров государств-членов ШОС – Узбекистана, Казахстана, Китая, Кыргызстана, России, Таджикистана, стран-наблюдателей – Индии, Пакистана, Ирана, Афганистана, Беларуси, представители Секретариата и Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры ШОС, дипломатического корпуса, аккредитованного в Узбекистане.
За годы своей деятельности Шанхайская организация сотрудничества заняла достойное место в ряду авторитетных и влиятельных международных и региональных организаций, стала действенным звеном обеспечения безопасности, стабильности и устойчивого развития в современной системе межгосударственных отношений, реализации различных проектов в сферах, представляющих взаимный интерес. Организация привлекает внимание мирового сообщества к вопросам противодействия терроризму, экстремизму и наркотрафику, представляющим серьезную угрозу всему миру.
Форум Шанхайской организации сотрудничества является общественным консультационно-экспертным независимым механизмом, образованным для содействия и научной поддержки деятельности, расширения связей между научно-исследовательскими и политологическими центрами государств-участников, а также проведения исследований и подготовки аналитических и прогнозных материалов, рекомендаций, касающихся отдельных вопросов деятельности ШОС, для повышения эффективности ее работы.
В первый день заседания Форума ШОС обсуждаются итоги заседания Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества, прошедшего в Ташкенте в июне 2016 года. Было отмечено, что в период председательства Узбекистана в организации в 2015-2016 годах была проделана большая и плодотворная работа по повышению эффективности деятельности ШОС и ее международного авторитета. Подписанный на этом саммите пакет документов способствует дальнейшему укреплению деятельности организации в приоритетных направлениях, решению практических задач по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в регионе.
Стоит отметить, что на заседании Совета глав государств-членов ШОС был подписан важнейший документ – Ташкентская декларация ШОС, в которой отражены итоги 15-летнего периода деятельности Организации и приоритеты ее развития на перспективу. Другим важным аспектом этого саммита явилось начало расширения ШОС. По итогам встречи глав государств были подписаны меморандумы об обязательствах Индии и Пакистана в целях получения статуса государства-члена Шанхайской организации сотрудничества.
В рамках первого дня заседания Форума также будут обсуждены вопросы дальнейшего развития сотрудничества и совершенствования механизмов взаимодействия государств-членов ШОС в сфере совместного противодействия вызовам и угрозам стабильности и безопасности, сотрудничества в рамках ШОС в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, инвестиционной, туристической и научно-технической сферах.
На заседании Форума ШОС представители Узбекистана презентовали основные положения Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, разъяснили позицию нашей страны в сфере дальнейшей либерализации экономики, привлечении иностранных инвестиций, а также приоритеты в области осуществления взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики. Было отмечено совпадение основных целей данной Стратегии также с ключевыми направлениями деятельности ШОС по обеспечению безопасности и устойчивого развития.
В Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан придается приоритетное значение дальнейшему углублению сотрудничества в транспортно-коммуникационной сфере, в чем также заинтересованы все государства-члены ШОС. Реализация совместных проектов в этой области будет способствовать формированию многовариантной системы международных транспортных коридоров, которые могут стать связующим звеном между Азией и Европой.
Ещё одна презентация Узбекистана была посвящена основным положениям Государственной программы «Год диалога с народом и интересов человека». В ее рамках, как отмечалось, выполняется широкий спектр задач, направленных на реальное повышение благосостояния населения, решение вопросов занятости, улучшения качества здравоохранения, дальнейшего подъема роли махалли в жизни нашей страны.
Участники заседания, положительно оценив представленную информацию, особо подчеркнули, что важным элементом реализации поставленных задач является твердая позиция Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, что «не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу».
На мероприятии состоится обмен мнениями по вопросам дальнейшего развития Шанхайской организации сотрудничества, в частности, по вопросам стабилизации ситуации в Афганистане, обеспечения безопасности и стабильности в регионе, реализации взаимовыгодных инвестиционных и торгово-экономических проектов и перспектив расширения ШОС.