Тошкентда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Форумининг XII мажлиси ўз ишини бошлади
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ва минтақалараро тадқиқотлар институти ҳамда Ташқи ишлар вазирлиги ҳамкорлигида ташкил этилган мажлисда ШҲТга аъзо давлатлар – Ўзбекистон, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Россия, Тожикистон, шунингдек, кузатувчи мақомига эга давлатлар – Ҳиндистон, Покистон, Эрон, Афғонистон ва Беларуснинг етакчи тадқиқот марказлари экспертлари, ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси ва Котибияти, мамлакатимизда аккредитациядан ўтган дипломатик корпус вакиллари иштирок этмоқда.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ўтган йиллардаги фаолияти давомида нуфузли халқаро ва минтақавий ташкилотлар қаторидан муносиб ўрин эгаллади. Бугунги давлатлараро муносабатлар тизимида хавфсизлик, барқарорлик ва тараққиётни таъминлаш, ўзаро манфаатли соҳаларда турли лойиҳаларни амалга оширишда самарали механизмга айланди. Ташкилот жаҳон ҳамжамияти эътиборини бутун дунёга жиддий хавф солаётган терроризм, экстремизм ва наркотрафикка қарши курашиш масалаларига қаратмоқда.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Форуми аъзо давлатларнинг илмий-тадқиқот ва сиёсий марказлари фаолиятига кўмаклашиш ва илмий қўллаб-қувватлаш, улар ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш, шунингдек, ШҲТ фаолияти самарадорлигини ошириш мақсадида унинг фаолиятига доир айрим масалалар бўйича тадқиқотлар ўтказиш, таҳлилий ва прогноз материаллар, тавсиялар тайёрлаш учун кўп томонлама мустақил ижтимоий маслаҳат-эксперт механизми ҳисобланади.
Форум мажлисининг дастлабки кунида ШҲТ ташкил топганининг 15 йиллиги муносабати билан 2016 йил июнь ойида Тошкентда ўтган Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлиси якунлари муҳокама этилмоқда. Ўзбекистоннинг 2015-2016 йилларда ташкилотга раислиги даврида ШҲТ фаолиятининг самарадорлиги ва халқаро нуфузини ошириш борасида кенг кўламли ишлар бажарилгани таъкидланди. Ўтган йилги саммитда имзоланган ҳужжатлар ташкилотнинг устувор йўналишлардаги фаолиятини янада мустаҳкамлаш, минтақада тинчлик, барқарорлик ва тараққиётни таъминлашга доир амалий вазифаларни ҳал этишга хизмат қилмоқда.
ШҲТ Давлат раҳбарлари кенгашининг мажлисида муҳим ҳужжат – ШҲТнинг 15 йиллик фаолияти якунлари ва истиқболда уни ривожлантиришнинг устувор йўналишлари акс эттирилган Тошкент декларацияси қабул қилинганини таъкидлаш жоиз. Ташкилотни кенгайтиришга қарор қилингани эса саммитнинг яна бир муҳим масаласи бўлди. Давлат раҳбарларининг учрашуви якуни бўйича Ҳиндистон ва Покистоннинг ШҲТга аъзо давлат мақомини олиш йўлидаги мажбуриятлари тўғрисидаги меморандумлар ҳам имзоланган эди.
Форум мажлисининг биринчи кунида, шунингдек, ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида барқарорлик ва хавфсизликка таҳдидларга қарши биргаликда курашиш соҳасида ҳамкорликни ривожлантириш ҳамда улар ўртасида савдо-иқтисодий, транспорт-коммуникация, инвестиция, туризм ва илмий-техникавий соҳаларда ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинмоқда.
Мажлисда Ўзбекистон вакиллари 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини тақдим этди. Мамлакатимизнинг иқтисодиётни янада эркинлаштириш, хорижий инвестицияларни жалб қилишдаги позициясини, шунингдек, пухта ўйланган, ўзаро манфаатли ва амалий ташқи сиёсатининг устувор йўналишлари ҳақида батафсил маълумот берилди. Мазкур стратегиянинг мақсадлари ШҲТ фаолиятининг хавфсизликни таъминлаш ва барқарор ривожланиш бўйича асосий йўналишларига мос келиши қайд этилди.
Ҳаракатлар стратегиясида транспорт-коммуникация соҳасида ҳамкорликни янада чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилган бўлиб, бундан ШҲТга аъзо давлатлар ҳам манфаатдордир. Бу борадаги қўшма лойиҳаларнинг амалга оширилиши Осиё билан Европани боғлайдиган халқаро транспорт коридорларининг кўп вариантли тизимини шакллантириш имконини беради.
"Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили" Давлат дастурининг асосий қоидаларига бағишланган тақдимот ҳам ўтказилди. Дастур доирасида аҳоли фаровонлигини юксалтириш, бандлик масаласини ҳал этиш, соғлиқни сақлаш сифатини яхшилаш ва маҳалла ролини янада оширишга қаратилган кенг кўламли вазифалар амалга оширилаётгани таъкидланди.
Мажлис иштирокчилари тақдим этилган ахборотни ижобий баҳолади ва Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг “халқ давлат идораларига эмас, давлат идоралари халққа хизмат қилиши керак”лиги тўғрисидаги қатъий позицияси белгиланган вазифаларни амалга оширишда муҳим омил эканини алоҳида таъкидлади.
Тадбирда Шанхай ҳамкорлик ташкилотини янада ривожлантириш, хусусан, Афғонистондаги вазиятни барқарорлаштириш, минтақада хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш, ўзаро манфаатли инвестиция ва савдо-иқтисодий лойиҳаларни амалга ошириш масалалари ҳамда ШҲТни кенгайтириш истиқболлари юзасидан фикр алмашилади.

XII session of Shanghai Cooperation Organization (SCO) Forum begins in Tashkent
This session was arranged by the strategic and interregional research institute at the Presidency of the Republic of Uzbekistan and the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan.
The session is being attended by experts of leading research centres of the SCO’s member states Uzbekistan, Kazakhstan, China, Kyrgyzstan, Russia and Tajikistan, acceding states India and Pakistan, observer states Iran, Afghanistan and Belarus, representatives of the Executive Committee of the SCO regional anti-terror structure and the SCO Secretariat and representatives of the diplomatic corps accredited in Uzbekistan.
In recent years, the Shanghai Cooperation Organization took up a prestigious position among international and regional organizations. Today the SCO is working effectively in such areas as interstate relations, security, stability and development.
The Shanghai Cooperation Organization’s Forum is a multi-lateral independent consultative mechanism on the provision of help and scientific support for SCO member states’ scientific research and political centres, the expansion of relations among them, the conduct of research into certain issues in order to increase the effectiveness of the SCO’s functioning.
On the first day of the SCO Forum’s session, discussion is being held about the results of the Tashkent meeting of the Council of the SCO Heads of State that took place in June 2016.
It was said that in the period of Uzbekistan’s chairmanship of the SCO in the years of 2015-2016, large-scale work had been carried out to build up the international prestige of the SCO and to increase the effectiveness of its work.
The documents signed at last year’s summit serve to further step up the SCO’s work in priority areas and to carry out practical tasks relating to ensuring peace, stability and development in the region.
At that session of the Council of the SCO Heads of State, an important document – the Tashkent declaration on the results of 15 years of work of the SCO and on priority areas of its development in future was adopted. Another important issue at the summit was a decision on the SCO’s enlargement.
On the first day of the Forum’s session, there is also discussion about the development of cooperation among the SCO’s member states in jointly countering threats to stability and security, and about such areas as economic cooperation and trade, transport and communications, tourism, science and technology.
At the session, representative of Uzbekistan gave a presentation about the Action Strategy for five priority areas of the development of the Republic of Uzbekistan. Detailed information was given about the country’s position on further economic liberalization and foreign investment attraction and about priority areas of the country’s practical and well-thought-out foreign policy.
It was said that this strategy’s goals conformed with the main areas of the SCO’s work directed towards ensuring security and steady development.
The Action Strategy gives special attention to the further extension of cooperation in the sphere of transport and communications, and this is also of benefit to SCO member states.
There was also a presentation about the main provisions of the Year of Dialogue with the People and Human Interests state programme. It was said that within the framework of this programme, large-scale tasks were being carried out to raise the prosperity of the population, to create employment opportunities, to improve the quality of health care services and to further boost the role of neighbourhoods.
The session’s participants favourably evaluated these presentations.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev’s firm position “government departments should serve the people, and not the other way round” is an important factor in the implementation of the specified tasks, they said.
At the session, there was an exchange of opinions on the further development of the Shanghai Cooperation Organization, and specifically on the stabilization of the situation in Afghanistan, the ensuring of security and stability in the region and on prospects for the SCO’s enlargement.