Президентимиз Шавкат Мирзиёев Хитойга жўнаб кетди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг таклифига биноан 11 май куни давлат ташрифи билан Пекин шаҳрига жўнаб кетди.
Аввал хабар қилинганидек, ХХР Раиси Си Цзиньпин, Давлат Кенгаши Бош вазири Ли Кэцян, Халқ вакиллари Умумхитой Мажлиси Доимий қўмитаси Раиси Чжан Дэцзян ва бошқа раҳбарлар билан учрашув ва музокараларда ўзаро муносабатларнинг бугунги ҳолати ва истиқболлари, Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги узоқ муддатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва изчил ривожлантиришнинг устувор йўналишлари муҳокама этилади. Томонлар минтақавий ва халқаро долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашадилар.
Ташриф дастурида давлатимиз раҳбарининг Хитойнинг етакчи компания ва фирмалари вакиллари билан учрашуви режалаштирилган бўлиб, унда Ўзбекистонда замонавий технологияларни жалб этган ҳолда ўзаро фойдали қўшма лойиҳаларни амалга ошириш имкониятлари кўриб чиқилади.
Олий даражадаги музокаралар якунида Қўшма баёнот қабул қилиниши, Ўзбекистон билан Хитой ўртасида турли соҳалардаги алоқаларни янада ривожлантиришга қаратилган ҳукуматлараро, идоралараро битимлар ва бошқа қатор ҳужжатлар имзоланиши режалаштирилган. Ташриф доирасида икки мамлакат ишбилармон доиралари ўртасида катта ҳажмдаги савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий шартнома ва битимлар имзоланиши кутилмоқда.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2017 йилнинг 14-15 май кунлари Пекин шаҳрида “Бир қутб, бир йўл” халқаро форумида иштирок этади.

President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has departed on a state visit to China
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has departed on a state visit to China today at the invitation of President of the People’s Republic of China Xi Jinping.
As reported earlier, the current state and prospects of bilateral relations, priority areas of consolidating and steady development of long-term partnership between Uzbekistan and the PRC will be discussed during the meetings with President of the PRC Xi Jinping, Premier of the State Council Li Keqiang, Chairman of the Standing Committee of the National People’s Congress Zhang Dejiang and other high-level officials. The parties will also exchange views on regional and international issues.
The agenda of the visit envisages a meeting of the Head of our state with representatives of leading Chinese companies and firms, in which the possibilities of joint realization of mutually beneficial projects in Uzbekistan through attracting modern technologies will be considered.
Following the negotiations at the highest level, the parties will adopt a Joint Declaration, sign several intergovernmental and other documents, aimed at deepening Uzbekistan-China ties in different spheres. Conclusion of a solid package of contracts and agreements between the business circles of the two countries in the trade-economic, investment and finance areas are expected within the visit.
On 14-15 May 2017, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will also take part at the the ‘One Belt, One Road’ international forum in Beijing.