Телекоммуникация соҳасида лицензиялаш жараёни соддалашади
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги «Телекоммуникация соҳасида лицензиялаш фаолиятини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги ҳукумат қарори лойиҳасини ишлаб чиқмоқда.
Қарор лойиҳасида тадбиркорларга телекоммуникация соҳасида лицензия олишлари учун қулай шарт-шароитлар яратиш назарда тутилган. Ҳужжатда тадбиркорлик субъектлари ҳақ-ҳуқуқлари ва манфаатларини акс эттириш учун қарорни тайёрлаш жараёнида тадбиркорлар билан очиқ мулоқот ташкил этилиб, хулоса ва ҳужжатларни тўплаш билан боғлиқ юзага келаётган муаммолар муҳокама қилинди.
Шуларни ҳисобга олган ҳолда, ҳужжат лойиҳасида телекоммуникация соҳасида лицензия олиш жараёнида талаб этиладиган қуйидаги бир қатор хулосавий ҳужжатлар топширилишини бекор қилиш режа қилинмоқда:
1) Ёнғин хавфсизлиги органлари томонидан ёнғин хавфсизлиги меъёрларига мувофиқлигини тасдиқловчи хулоса;
2) Давлат санитария назорати органларидан санитария қоидалари ва меъёрларига мувофиқлигини тасдиқловчи хулоса;
3) Олий таълим тўғрисидаги диплом ҳамда мутахассисларнинг лойиҳалаш ва телекоммуникация тармоқлари қурилиши бўйича ишлаганлигини тасдиқловчи меҳнат дафтарчасидан нусха.
Шунингдек, мамлакат раҳбарияти томонидан лицензияни расмийлаштириш ва рухсат бериш жараёнларини босқичма-босқич равишда «ягона ойна» марказларига ўтказиш бўйича юклатилган вазифаларни бажариш мақсадида, 2017 йилнинг 1 июнидан бошлаб шахсий тармоқ (интернет-клуб) қурмасдан туриб, маълумотларни узатиш тармоқлари провайдерининг хизматларини кўрсатиш учун лицензияни расмийлаштириш «ягона ойна» ва Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали амалга оширилади.
Қолаверса, тадбиркорлар учун яратилган қўшимча қулайликлар қаторига 2018 йилнинг 1 январидан бошлаб шахсий тармоқ (интернет-клуб) қурмасдан туриб, маълумотларни узатиш тармоқлари провайдерининг хизматларини кўрсатиш учун лицензияни расмийлаштириш электрон шаклда амалга оширилишини айтиш мумкин.
Қарорнинг қабул қилиниши:
- лицензияни расмийлаштиришда ортиқча тўсиқларни олдини олиш, уларни электрон шаклда расмийлаштириш;
- лицензиялаш жараёнини соддалаштириш;
- лицензия фаолияти туридан келиб чиқиб, лицензия олиш учун талаб этиладиган ҳужжатлар сонини максимал қисқартиришга олиб келади.
"Телекоммуникация соҳасида лицензиялаш фаолиятини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида"ги ҳукумат қарори лойиҳаси билан Меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларини муҳокама қилиш порталида танишиш, уни такомиллаштиришда иштирок этиш ҳамда муҳокама қилиш мумкин.

Процедуры по лицензированию в сфере телекоммуникаций планируется существенно упростить
Мининфокомом разрабатывается проект постановления правительства «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности по лицензированию в сфере телекоммуникаций» в целях создания благоприятных условий предпринимателям при лицензировании в сфере телекоммуникаций. Проведя открытый диалог с предпринимателями, были обсуждены их проблемы, связанные со сбором различных заключений и других документов.
В связи с этим, в проекте решения планируется исключить из документов, представляемых соискателями лицензий на осуществление деятельности в сфере телекоммуникаций:
заключение органов пожарной безопасности о соответствии требованиям пожарных норм;
заключение органов, осуществляющих государственный санитарный надзор, о соответствии требованиям санитарных правил и норм;
копии диплома о высшем образовании и трудовой книжки специалистов по проектированию, строительству сетей телекоммуникаций.
Также, во исполнение поручения руководства страны по поэтапному переводу процедур оформления лицензий и разрешений в центры «одно окно» предусмотрено, что лицензирование деятельности на оказание услуг провайдера сетей передачи данных без права создания собственной сети (интернет-клуб) начиная с 1 июля 2017 года осуществляется только через центры «одно окно» и Единый портал интерактивных государственных услуг.
Дополнительным удобством для предпринимателей является то, что лицензии на оказание услуг провайдера сетей передачи данных без права создания собственной сети начиная с 1 января 2018 года будут выдаваться в электронной форме.
Принятие постановления позволит:
- сократить излишние барьеры при оформлении лицензий, в том числе и в электронной форме;
- упростить лицензионные процедуры;
- сократить количество документов, представляемых соискателем для получения лицензий на конкретный вид деятельности, исходя из специфики лицензируемой деятельности;
С проектом постановления правительства «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности по лицензированию в сфере телекоммуникаций» можно ознакомиться и принять участие в обсуждении на портале обсуждения нормативно правовых актов по ссылке: https://regulation.gov.uz/ru/documents/1430