Пойтахтимизда X Инновацион ғоялар, технологиялар ва лойиҳалар республика ярмаркаси иш бошлади
Ўзбекистон Фан ва технологиялар агентлиги ва Иқтисодиёт вазирлиги ҳамкорлигида ўтказилаётган ярмарка корхоналар, илмий ташкилотлар ва олий таълим муассасалари ўртасида ўзаро манфаатли муносабатларни ўрнатишда муҳим аҳамият касб этмоқда. Бу иқтисодиётимизнинг барча соҳалари жадал ривожланиши, истиқболдаги дастурларни ишлаб чиқишда муҳим илмий ва амалий асос вазифасини бажармоқда.
Ҳозирга қадар ўтказилган ярмаркалар доирасида 4 минг 200 га яқин инновацион ғоя ва технология намойиш этилиб, умумий ҳажми 144 миллиард 100 миллион сўм бўлган 4 мингдан ортиқ шартнома имзоланган. Натижада қарийб 2 триллион 200 миллиард сўмга яқин 62 номдаги янги серияли маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда, 59 шартнома доирасида маҳсулотларнинг тажриба-синов ва саноат намуналари юзага келди. Шу билан бирга, юзлаб корхона, фермер хўжалиги ва тадбиркорлик субъектларига илмий ва амалий хизматлар кўрсатилмокда.
Бу йилги ярмаркада анъанавий беш йўналиш – саноат, қишлоқ хўжалиги, соғлиқни сақлаш ва фармацевтика, ахборот технологиялари ва фан-таълим соҳалари учун 500 дан ортиқ инновацион ғоя, технология ва лойиҳа намойиш этилаётир.
Фарғона политехника институти илмий жамоаси таклиф этаётган лойиҳаларда муқобил энергия манбаларидан самарали фойдаланишга кенг ўрин ажратилган. Олий ўқув юрти мутахассислари Наманган вилояти ҳудудидаги тоғ жинсларига ишлов бериб, техник кремний маҳсулоти олди. Ярим тайёр бу маҳсулотга ишлов беришни давом эттириб, қуёш батареялари яратишда фойдаланиш мумкин. Светофорларни энергия билан таъминлаш ва бошқариш қурилмаси ҳам кўпчиликда қизиқиш уйғотмоқда. Бу ишланма икки ойдан буён Фарғона шаҳрида синовдан ўтказилмоқда. Натижада электр энергияси анча тежалгани кузатилди. Истиқболда шаҳарда бу ихтиродан кенгроқ фойдаланиш таклиф этилмоқда.
– Фарғона шаҳридаги Марғилонсойда кичик ГЭСнинг уч киловаттли лойиҳаси синовдан ўтказилди, – дейди Фарғона политехника институти ўқитувчиси Умиджон Рустамов. – Уни янада такомиллаштириш мақсадида «Фарғонаазот» акциядорлик жамияти, Марғилон трактор таъмирлаш заводи билан ҳамкорликда иккита эллик киловаттли ГЭС қурилди. Ҳозир азот ишлаб чиқариш билан бирга бу энергиядан шаҳардаги боғлар ҳудудини ёритишда фойдаланилмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатимиз академиклари ва етакчи олимлари билан учрашувида қўйилган вазифалар асосида иқтисодиёт соҳаларининг аниқ муаммолари ечимига қаратилган инновацион технологияларга алоҳида урғу берилди. "Жорий қилинган инновацион ишланмалар" йўналиши ташкил этилди. Унда йирик корхоналарда илғор инновацион технологиялар асосида тизимли ишлаб чиқарилаётган олтмишдан зиёд маҳсулот намойиш этилмоқда.
Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон миллий университети турли соҳалар учун етук кадрлар етказиб беради. Кимё фанлари номзоди Давронбек Бекжонов ёш олимлардан.
– Илмий лойиҳамиз оқова ва чиқинди сувларни ионитлар билан тозалашга қаратилган, – дейди Д.Бекжонов. – Биз таклиф қилаётган ишланма хориждан олиб келинаётган ана шундай маҳсулотлардан анча арзон. Ҳозир у «Максам-Чирчиқ» акциядорлик жамиятида қўлланмоқда. Маҳаллийлаштириш дастурига ҳам киритилди.
X Инновацион ғоялар, технологиялар ва лойиҳалар республика ярмаркасида ёш олимлар, тадқиқотчилар, талабаларни қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилган. Улар ўз илмий ва амалий ишланмаларини намойиш этиши учун кенг имкониятлар яратилган. Ярмаркада ёш олим ва талабалар яратган 100 дан ортиқ ишланма намойиш этилмоқда.
– Муқобил энергия манбаларидан самарали фойдаланиш борасидаги изланишларимиз туфайли иссиқлик сақловчи пенобетон яратилди, – дейди Самарқанд давлат архитектура-қурилиш институтининг тўртинчи курс талабаси Баҳодир Солиев. – У оддий қурилиш бетонига нисбатан етти баробар енгил бўлиб, уйларнинг ташқи, ажратувчи деворларига, полга қўлласа бўлади. Ичи ғовак бўлгани ҳисобига шовқин, иссиқ ва совуқ ҳавони ўтказмайди. Ҳозир Самарқанд вилоятидаги «Алина Инвест» қўшма корхонасида пенобетонлар кенг миқёсда ишлаб чиқарилмоқда.
– Ўндан зиёд инновацион ишланмаларни олиб келдик, – дейди Гулистон давлат университетининг профессори Ҳабиб Қушиев. – Асосий эътибор ўсимликлар биотехнологияси, уларнинг чидамлилик ҳамда биокимёвий таҳлилий йўналишига қаратилди. Натижалар кўнгилдагидек. Мисол учун, ўтган йилларда шўрга чидамли, доривор ўсимликларни қайта ишлаш борасида 100 гектарда Осиё тараққиёт банки билан ҳамкорлик қилинди. Ҳудудий ярмаркада замбуруғга қарши кураш, пахтанинг ўсиш ҳамда ривожланишини таъминлаб, ҳосилдорлигини янада оширишга хизмат қиладиган препаратлар етказиб бериш борасида фермерлар билан 500 миллион сўмликдан ортиқ шартнома имзоладик.
Ярмарка доирасида III Тошкент халқаро инновацион форумини ўтказиш мўлжалланган. Унда Германия, Болгария, Италия, Хитой, Жанубий Корея, Япония, Россия каби давлатлар, Жаҳон банки, Британия Кенгашининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси мутахассислари ва экспертларининг иштироки кутилмоқда. Форумнинг асосий мақсади дунёда инновация тизимларининг ривожланиш тенденциялари, инновация фаолиятининг ривожланиш ҳолати, муаммолари ва истиқболларини таҳлил қилиш, миллий инновация тизимини шакллантиришда турли омилларнинг ўрнини аниқлаш ҳамда Ўзбекистонни инновацион фаоллиги юқори бўлган ҳудудга айлантиришга кўмаклашишдан иборат.
X Инновацион ғоялар, технологиялар ва лойиҳалар республика ярмаркасида таклиф этилаётган илмий ишланмалар бугунги давр нуқтаи назаридан долзарблиги ва қамровининг кенглиги, аҳоли, ишлаб чиқариш корхоналари эҳтиёжидан келиб чиқиб тайёрлангани билан ажралиб турибди. Унда фермер хўжаликлари, саноат корхоналари ва ташкилотлар, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари билан технология ва ишланмалар муаллифлари ўртасида шартномалар имзоланмоқда.

В Ташкенте началась X Республиканская ярмарка инновационных идей, технологий и проектов
Ярмарка, проводимая Агентством по науке и технологиям Узбекистана совместно с Министерством экономики, способствует формированию взаимовыгодных отношений между предприятиями, научными организациями и высшими учебными заведениями. Мероприятие служит важной научной и практической площадкой для ускоренного развития всех сфер экономики, разработки программ на перспективу.
В рамках проведенных за минувшие годы ярмарок были представлены около 4 200 инновационных идей и технологий, заключено более 4 тысяч договоров на общую сумму 144 миллиарда 100 миллионов сумов. В результате налажен серийный выпуск новой продукции 62 наименований на сумму 2 триллиона 200 миллиардов сумов, по 59 договорам выпущены опытно-экспериментальная продукция и промышленные образцы. Вместе с тем оказаны научные и практические услуги сотням предприятий, фермерских хозяйств и субъектов предпринимательства.
На нынешней ярмарке демонстрируется более 500 инновационных идей, технологий и проектов по пяти традиционным направлениям – промышленность, сельское хозяйство, здравоохранение и фармацевтика, информационные технологии, наука и образование.
В проектах, представляемых научным коллективом Ферганского политехнического института, широкое место отведено эффективному использованию альтернативных источников энергии. Получаемый по разработанной специалистами этого вуза технологии технический кремний можно использовать в производстве солнечных батарей. Огромный интерес у посетителей вызывают светофоры, работающие от энергии солнца. Данная разработка вот уже два месяца тестируется в Фергане. В результате наблюдается значительная экономия электроэнергии. В перспективе предлагается более широкое использование этого изобретения.
– На канале Маргилансай в Фергане протестирована мини-ГЭС мощностью три киловатта, – говорит преподаватель Ферганского политехнического института Умиджон Рустамов. – В целях ее дальнейшего совершенствования совместно с акционерным обществом «Фаргонаазот» и Маргиланским тракторно-ремонтным заводом было построено два 52-киловаттных мини-ГЭС. В настоящее время вырабатываемая ими энергия наряду с производством азота используется в освещении парков города.
В соответствии с задачами, поставленными в ходе встречи Президента Шавката Мирзиёева с академиками и ведущими учеными страны, приоритетное внимание уделяется инновационным технологиям, направленным на решение конкретных проблем отраслей экономики. Именно в этих целях на ярмарке действует отдел "Внедренные инновационные разработки". Здесь демонстрируется более шестидесяти видов продукции, выпускаемой на крупных предприятиях на основе передовых инновационных технологий.
– Наш научный проект направлен на очистку сточных и сбросовых вод с помощью ионитов, – говорит молодой ученый Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, кандидат химических наук Давронбек Бекжонов. – Представляемая нами разработка намного дешевле импортного аналога. В настоящее время она применяется в акционерном обществе «Максам-Чирчик» и включена в программу локализации.
На X Республиканской ярмарке инновационных идей, технологий и проектов особое внимание уделяется поддержке молодых ученых, исследователей, студентов. Созданы широкие возможности для демонстрации ими своих научных и практических разработок. На ярмарке будет представлено свыше 100 подобных разработок.
– Благодаря нашим исследованиям по эффективному использованию альтернативных источников энергии создан удерживающий тепло пенобетон, – говорит студент 4-го курса Самаркандского государственного архитектурно-строительного института Баходир Солиев. – Он в семь раз легче обычного строительного бетона, может применяться при возведении внешних, разделительных стен, полов. Благодаря пористой структуре пенобетон выступает как шумо- и теплоизоляционный материал. В настоящее время пенобетон в больших объемах выпускается на совместном предприятии «Алина Инвест» в Самаркандской области.
– Мы привезли более десяти инновационных разработок, – говорит профессор Гулистанского государственного университета Хабиб Кушиев. – Они, в основном, касаются биотехнологии, защиты и биохимического анализа растений. Мы получаем весомые результаты в этом направлении. К примеру, за прошедшие годы в сотрудничестве с Азиатским банком развития налажено выращивание лекарственных растений на 100 гектарах засоленных площадей. В ходе региональной ярмарки заключили с фермерами договоры более чем на 500 миллионов сумов на поставку препаратов, защищающих растения от грибка, обеспечивающих их нормальный рост и развитие, повышение урожайности хлопчатника.
В рамках ярмарки пройдет III Ташкентский международный инновационный форум, в котором примут участие специалисты и эксперты из Германии, Болгарии, Италии, Китая, Южной Кореи, Японии, России и других стран, а также представители Всемирного банка, офиса Британского Совета в Узбекистане. Основная цель форума состоит в обсуждении мировых тенденций развития национальных инновационных систем, анализе их состояния и проблем, рассмотрении различных аспектов активизации инновационной деятельности в Узбекистане.
Научные разработки, представленные на X Республиканской ярмарке инновационных идей, технологий и проектов, отличаются своей актуальностью и соответствием потребностям населения и производственных предприятий. В ходе ярмарки подписываются договоры между фермерскими хозяйствами, промышленными предприятиями, организациями, субъектами малого бизнеса, частного предпринимательства, авторами технологий и разработок.