Қонунчилик палатаси Спикери БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари билан учрашди
БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Зайд Раад ал-Ҳусайннинг Ўзбекистонга ташрифи доирасида 10 май куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида учрашув бўлиб ўтди.
Қонунчилик палатаси Спикери Н. Исмоилов юқори мартабали меҳмонни юртимизга ташрифи билан қутлар экан, Ўзбекистон Республикаси Конституциясига мувофиқ мамлакатимизда демократия умуминсоний принципларга асосланади, уларга кўра инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни, қадр-қиммати ва бошқа дахлсиз ҳуқуқлари олий қадрият ҳисобланишини таъкидлаб ўтди.
Давлат органлари, корхоналар, муассасалар, ташкилотлар ва мансабдор шахслар томонидан инсон ҳуқуқлари ҳамда эркинликлари тўғрисидаги қонун ҳужжатларига риоя этилиши устидан парламент назоратини таъминлаш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институти жорий этилган.
2014 йил бўлиб ўтган парламент сайловлари натижаларига кўра Қонунчилик палатасида турли табақа ва гуруҳларнинг сиёсий иродасини ифодаловчи тўртта сиёсий партиянинг фракциялари шунингдек, Ўзбекистон экологик ҳаракати фаолият олиб бормоқда. Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзюекистон либерал демократик партияси ҳамда “Миллий тикланиш” демократик партияси фракциялари бирлашиб, “Демократик кучлар блоки”ни ташкил қилган. Ўз навбатида икки сиёсий партия фракциялари Халқ демократик партияси ва “Адолат” социал-демократик партияси фракциялари ушбу блокка нисбатан ўзларини муҳолиф деб эълон қилганлар.
Айни пайтда мамлакатимизда 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси амалга оширилмоқда. Унга кўра биргина жорий йилнинг ўзида парламент томонидан 50 та, жумладан инсон ҳуқуқларига оид қонунни, ишлаб чиқиш ва қабул қилиш кўзда тутилган.
Ўз навбатида БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Зайд Раад ал-Ҳусайн таъкидлаганидек, парламент инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро ҳужжатларни амалга оширишда муҳим ўринга эга. БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари бошқармаси инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга қаратилган чора-тадбирларни ҳаётга тадбиқ этишда мамлакатимизни қўллаб-қувватлаши ва амалий ёрдам кўрсатишга тайёр эканини билдирди.
Мулоқот давомида аёлларнинг ижтимоий-сиёсий фаолигини ошириш, фуқаролик жамияти институтлари ва оммавий ахборот воситалари ролини кучайтириш мақсадида қонунчилигимизни такомиллаштиришнинг истиқболлари юзасидан фикр-мулоҳазалар алмашилди.

О встрече Спикера Законодательной палаты с Верховным комиссаром ООН по правам человека
В рамках визита Верховного комиссара ООН по правам человека Зейда Раада аль Хусейна в Узбекистан 10 мая состоялась встреча в Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Приветствуя высокого гостя, Спикер Законодательной палаты Н.Исмаилов подчеркнул, что в соответствии с Конституцией Республики Узбекистан демократия базируется на общечеловеческих принципах, согласно которым высшей ценностью является человек, его жизнь, свобода, честь, достоинство и другие неотъемлемые права.
С целью обеспечения парламентского контроля за соблюдением законодательства о правах и свободах человека государственными органами, предприятиями, учреждениями, организациями и должностными лицами учрежден институт Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана).
По итогам парламентских выборов 2014 года в Законодательной палате представлены четыре политические партии, выражающие политическую волю различных социальных слоев и групп, а также Экологическое движение Узбекистана. Фракциями политических партий УзЛиДеП и Миллий тикланиш образован «Блок демократических сил». Две фракции политических партий НДПУ и Адолат объявили себя оппозиционными по отношению к данному блоку.
В настоящее время в стране реализуется Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах. Только лишь в текущем году предусмотрена разработка и принятие парламентом 50 законов, в том числе касающихся прав человека.
В свою очередь, Верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль Хусейн отметил, что парламент играет фундаментальную роль также в реализации международных документов по правам человека. Управление Верховного комиссара ООН по правам человека готово поддерживать и оказывать содействие Республике Узбекистан в реализации мер, направленных на обеспечение прав и свобод человека.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о перспективах совершенствования законодательства в целях повышения социально-политической активности женщин, усиления роли институтов гражданского общества и средств массовой информации.