Энг яхши бизнес ғоялар сараланди
Президентимиз раҳнамолигида ёшларни тадбиркорликка кенг жалб этиш, уларнинг интилиш ва ташаббусларини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш борасида кенг кўлами ишлар амалга оширилмоқда. Бу жараёнда тадбиркорлик фаолиятини йўлга қўйиш истагида бўлган ўрта махсус, касб-ҳунар таълими муассасалари битирувчиларини моддий ва маънавий рағбатлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
“Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракати, Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази, Марказий банк ва бир қатор тижорат банклари ҳамкорлигида ташкил этилган ушбу танлов ҳам ана шундай эзгу мақсадларга хизмат қилмоқда.
Танловда касб-ҳунар коллежларининг 140 нафар битирувчиси ўз бизнес-режаси билан иштирок этди.
– Танлов битирувчиларнинг лойиҳа ва ташаббусларини қўллаб-қувватлаш, уларни тадбиркорликка кенг жалб этиш орқали бандлигини таъминлашга йўналтирилгани ёшларда катта қизиқиш уйғотмоқда, – дейди “Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракати вилоят кенгаши масъул ходими Умид Қулмаматов. – Тадбирда иқтисодчи олимлар, тижорат банклари, меҳнат бошқармаси, солиқ ва бошқа идоралар мутахассислари томонидан ёшларга бозорни ўрганиш талаблари, бизнес-режа тузиш, маркетинг стратегиясини ишлаб чиқиш, кредит таъминоти каби мавзулар юзасидан зарур маълумотлар берилди.
Тадбир доирасида ёшларнинг турли йўналишлар бўйича бизнес лойиҳалари тақдимоти ўтказилди. Термиз шаҳридаги “Shindong-Spinning-Termiz” Ўзбекистон – Жанубий Корея қўшма корхонасига саёҳат ташкил этилди.
Мутахассислар томонидан саралаб олинган 40 иштирокчининг 1 миллиард 300 миллион сўм миқдоридаги истиқболли бизнес ғоялари вилоят миқёсида молиялаштиришга тавсия этилди. 12 нафар иқтидорли ўғил-қиз танловнинг мамлакат босқичида иштирок этиш ҳуқуқини қўлга киритди.

Выявлены лучшие бизнес-идеи
Под руководством Президента нашей страны осуществляется масштабная работа по широкому вовлечению молодежи в предпринимательскую деятельность, всесторонней поддержке ее устремлений и инициатив. Особое внимание уделяется материальному и моральному стимулированию выпускников средних специальных, профессиональных образовательных учреждений, желающих начать предпринимательскую деятельность.
Именно таким благородным целям служит этот конкурс, организованный общественным движением молодежи “Камолот”, Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан, Центром среднего специального, профессионального образования, Центральным банком и рядом коммерческих банков.
В конкурсе со своими бизнес-планами участвовали 140 выпускников профессиональных колледжей.
– Данный конкурс направлен на обеспечение занятости выпускников путем поддержки их проектов и инициатив, широкое вовлечение их в предпринимательскую деятельность, чем и вызывает огромный интерес у молодежи, – говорит ответственный работник областного совета общественного движения молодежи “Камолот” Умид Кулмаматов. – В ходе мероприятия учеными-экономистами, специалистами коммерческих банков, управления по труду, органов налоговой службы и других ведомств молодежи была дана необходимая информация о требованиях рынка, составлении бизнес-плана, разработке маркетинговой стратегии, кредитном обеспечении.
В рамках мероприятия состоялась презентация бизнес-проектов молодежи. Состоялось также ознакомление с узбекско-южнокорейским совместным предприятием “Shindong-Spinning-Termiz” в Термезе.
Отобранные специалистами перспективные бизнес-идеи 40 участников рекомендованы к финансированию на 1 миллиард 300 миллионов сумов. 12 талантливых юношей и девушек получили право участвовать в республиканском этапе конкурса.