ЕХҲТ Парламeнт ассамблeяси раиси билан учрашув
2017 йилнинг 8 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга ташриф буюрган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти Парламент ассамблеяси Раиси Кристин Муттонен бошчилигидаги делегацияси билан учрашди.
Мулоқот давомида Ўзбекистон ва ЕХҲТ ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Вазир таъкидлаганидек, ЕХҲТ Парламент ассамблеяси делегациясининг ташрифи мамлакатимизга ва Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан амалга оширилаётган барча соҳалардаги кенг кўламли ўзгаришларга катта қизиқиш мавжудлигини тасдиқлайди.
Учрашувда 7 февралда қабул қилинган 2017-2021-йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш нуқтаи назаридан инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва манфаатларини ҳимоя қилиш соҳасидаги ҳамкорлик масалалари юзасидан фикр алмашилди.

Встреча с Председателем Парламентской ассамблеи ОБСЕ
8 мая 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с прибывшей в нашу страну делегацией Парламентской ассамблеи Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе во главе с Председателем Кристин Муттонен.
Обсуждены перспективы развития взаимодействия между Узбекистаном и ОБСЕ.
В Узбекистане визит делегации Парламентской ассамблеи ОБСЕ, подчеркнул Министр, рассматривают как свидетельство большого интереса к нашей стране, инициированным Президентом Шавкатом Мирзиёевым масштабным изменениям, касающихся всех сфер жизни.
На встрече стороны также обменялись мнениями по вопросам сотрудничества в области защиты прав, свобод и интересов человека в контексте реализации принятой 7 февраля Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017-2021 годах.