Шавкат Мирзиёев: Аҳоли саломатлигини муҳофаза қилиш давлат сиёсатининг устувор йўналишларидандир
Президентимиз Шавкат Мирзиёев Яшнобод туманига ташрифи чоғида кутилмаганда 32-оилавий поликлиникага кирди.
Давлатимиз раҳбари поликлиниканинг иш тартиби билан қизиқди. Муассасанинг самарадорлигини ошириш, уйларга чиқиб, аҳолига патронаж хизмати кўрсатишни янада кучайтириш зарурлигини таъкидлади. Мобиль тиббий ёрдам қамровини кенгайтириш, поликлиникани таъмирлаш ва аҳоли учун қулайликларни ошириш бўйича кўрсатмалар берди.
2017 йилнинг Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили, деб эълон қилинганида ҳам катта маъно мужассам. Зеро, инсон манфаатлари деганда, аввало инсоннинг саломатлиги, замонавий тиббий хизматдан тўлақонли фойдаланиши ҳам назарда тутилади. Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди учрашувларида халқнинг ичига кириб, уларнинг дарди, муаммолари, таклифларини эшитиш лозимлигини алоҳида қайд этганди.
Президентимиз соғлиқни сақлаш соҳаси ходимлари билан бир неча маротоба учрашиб, бирламчи тиббиёт муассасалари, оилавий поликлиникалар, патронаж хизмати, тез тиббий ёрдам тизимининг фаолиятини такомиллаштириш бўйича ўзининг тавсияларини берди. Соҳа ривожи йўлида бир нечта фармон ва қарорлар қабул қилинди, уларнинг ижроси изчиллик билан таъминланмоқда.
Бу борадаги ислоҳотлар Яшнобод туманидаги 32-оилавий поликлиника фаолиятида ҳам намоён бўлмоқда. Асалобод, Маърифат, Ширинобод, Жўрабек, Яссавий, Бойсун маҳаллаларидаги 27 минг 285 аҳолига тиббий хизмат кўрсатилмоқда. Болалар ва туғиш ёшидаги аёллар, кексалар чуқурлаштирилган кўрикдан ўтказилмоқда.
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан пойтахтимиздаги ҳар бир поликлиникага тез тиббий ёрдам машиналари ажратилди. 32-оилавий поликлиникада ҳам тез тиббий ёрдам пункти кечаю кундуз ишламоқда.

Шавкат Мирзиёев: "Охрана здоровья населения - одно из приоритетных направлений государственной политики"
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев в ходе поездки по Яшнабадскому району незапланированно посетил семейную поликлинику №32.
Глава нашего государства поинтересовался графиком работы поликлиники, отметил необходимость повышения эффективности деятельности учреждения, дальнейшего усиления оказания населению патронажной службы с посещением на дому. Было указано на имеющиеся недостатки и даны поручения по их устранению в кратчайшие сроки, ремонту поликлиник и улучшению удобств для населения, расширению охвата мобильной медицинской помощью.
2017 год в нашей стране объявлен Годом диалога с народом и интересов человека. А интересы человека, прежде всего, подразумевают здоровье, возможность полноценного доступа к современным медицинским услугам. Шавкат Мирзиёев на своих предвыборных встречах особо отмечал необходимость непосредственного диалога с народом, выслушивания волнующих граждан вопросов, проблем, предложений.
Президент нашей страны в ходе встреч с работниками сферы здравоохранения дал рекомендации по совершенствованию деятельности первичных медицинских учреждений, семейных поликлиник, патронажной службы, системы скорой медицинской помощи. В целях развития сферы принят ряд указов и постановлений, последовательно обеспечивается их исполнение.
Реформы в этом направлении наглядно видны и в деятельности семейной поликлиники №32 в Яшнабадском районе. Здесь оказываются услуги 27 285 жителям махаллей "Асалобод", "Маърифат", "Ширинобод", "Журабек", имени Яссави, "Бойсуна". Проводится углубленный медицинский осмотр детей, женщин фертильного возраста, пожилых людей.
По инициативе главы нашего государства каждой столичной поликлинике выделены машины скорой медицинской помощи. В семейной поликлинике №32 также круглосуточно работает пункт скорой медицинской помощи.