2017/2018 ўқув йилида Ўзбекистон Республикасининг олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш тўғрисида
2017-05-05 | Ҳужжатлар
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Олий таълим тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2017 йил 20 апрелдаги ПҚ-2909-сон қарорини ижро этиш ҳамда мамлакатимизда кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳа тармоқларини юқори малакали мутахассислар билан таъминлаш, бакалавр ва магистрларни тайёрлашда иш берувчиларнинг жорий ва истиқболдаги эхтиёжларини инобатга олган ҳолда сон ва таълим йўналишлари уйғунлигига эришиш, олий таълим муассасалари битирувчилари меҳнатидан фойдаланишни яхшилаш, шунингдек, иқтисодиётда таркибий ўзгаришларни амалга оширишнинг ўртача муддатга мўлжалланган мақсадли дастурларини жорий этиш, тармоқларни модернизация қилиш, техник ва технологик қайта жиҳозлаш ва диверсификациялаш, ҳудудларни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш мақсадида:
1. Маълумот учун қабул қилинсинки, Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги томонидан Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, Меҳнат вазирлиги, Молия вазирлиги билан биргаликда, шунингдек, давлат ва хўжалик бошқаруви, жойлардаги давлат ҳокимияти органлари ва бошқа ташкилотлар иштирокида:
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Республика олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш параметрларини шакллантириш механизмини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2015 йил 23 июндаги ПҚ-2360-сон қарорига мувофиқ ва янги қурилаётган корхоналарнинг ҳудудий жойлашуви, иқтисодиётдаги таркибий ўзгартишлар бўйича дастурий чора-тадбирларни амалга ошириш, ишлаб чиқаришни модернизациялаш, техник қайта жиҳозлаш ва диверсификациялаш борасидаги инвестиция лойиҳаларини жорий қилиш, йўл-транспорт ва муҳандислик-коммуникация инфратузилмасини ривожлантириш омилларини таҳлил қилиш натижалари асосида олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш ва иш берувчиларнинг олий таълим муассасалари битирувчиларига талаби баланс ҳисоб-китоб параметрлари ишлаб чиқилди;
аниқ йўналиш ва мутахассисликлар бўйича тайёргарликка эга бўлган олий таълим муассасалари битирувчиларига нисбатан истиқболга мўлжалланган талаб-эҳтиёж, шунингдек, битирувчиларнинг танланган мутахассислик бўйича ишга жойлашуви мониторинги маълумотлари асосида 2017/2018 ўқув йили учун олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш квоталари шакллантирилди.
2. 2017/2018 ўқув йилида Ўзбекистон Республикаси олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича умумий квота:
бакалаврлар учун 66316 нафар, шу жумладан, давлат грантлари бўйича – 18194 та ва тўлов-контракт асосида – 48122 та 1-иловага мувофиқ;
магистрлар учун 5000 нафар, шу жумладан, давлат грантлари бўйича – 1556 та ва тўлов-контракт асосида – 3444 та 2-иловага мувофиқ;
Тошкент ахборот технологиялари университетининг махсус сиртқи бўлимида – 100 нафар, жумладан, давлат грантлари бўйича – 15 та ва тўлов-контракт асосида – 85 та, Навоий давлат кончилик институтида тўлов-контракт асосида – 90 нафар ва Тошкент темир йўл муҳандислари институтида тўлов-контракт асосида – 80 нафар бакалаврни тайёрлаш 3-иловага мувофиқ белгилансин.
3. Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт вазирлиги, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Меҳнат вазирлиги, Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳамда Молия вазирлигининг 2017/2018 ўқув йилидан бошлаб Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари буюртмаларига биноан юқори малакали тиббиёт кадрларига талаб катта бўлган ҳудудлар учун мақсадли қабул бўйича квоталарни Ўзбекистон Республикасининг тиббиёт олий таълим муассасаларига давлат грантлари асосида бакалавриат йўналиши бўйича мутахассислар тайёрлашнинг умумий белгиланган параметрлари доирасида ажратиш бўйича таклифи 4-иловага мувофиқ қабул қилинсин.
4. Ўзбекистон Республикасининг таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича Давлат комиссиясининг (кейинги ўринларда Давлат комиссияси деб аталади) таркиби 5-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Давлат комиссиясига қуйидаги ҳуқуқлар берилсин:
бакалавриат йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари бўйича олий таълим муассасаларига ўқишга кириш чоғида абитуриентлар тўплаган балларнинг рейтинг баҳосини ҳисобга олган ҳолда олий таълим муассасаларининг бакалавриат ва магистратураси қабул параметрларига ўзгартишлар киритиш;
янги йўналишлар ва мутахассисликларни киритиш учун бакалавриат ва магистратуранинг қабул квоталарига ўзгартишлар киритиш;
иқтисодиёт тармоқлари, жумладан, республиканинг олис ва бориш қийин бўлган ҳудудлари учун мутахассисларга бўлган ўринли эҳтиёжни қондириш мақсадида олий таълим муассасаларининг бакалавриат ва магистратурасига тегишли тармоқлар ва ҳудудлар бўйича мақсадли қабул кўрсаткичларини белгилаш.
5. 2017/2018 ўқув йилидан бошлаб олий таълим муассасаларига тўлов-контракт пулининг оширилган ставкаси бўйича қўшимча қабулни амалга ошириш жорий этилсин.
олий таълим муассасаларига тўлов-контракт пулининг оширилган ставкаси бўйича қўшимча қабулни амалга ошириш учун квота миқдори таълим муассасасининг мавжуд имкониятлари ва таълим йўналишларидан келиб чиқиб Давлат комиссияси томонидан белгиланади;
қўшимча қабул бўйича тўлов-контракт пулининг оширилган ставкаси абитуриентлар тўплаган балларга қараб Давлат комиссияси томонидан дифференциялашган тартибда белгиланади;
тўлов-контракт суммасининг оширилган ставкаси бўйича қўшимча қабул ўтиш баллини тўплай олмаган абитуриентларга тўплаган баллига мувофиқ (68 баллдан кам бўлмаган) кетма-кетлик тартиби қатъий сақланган ҳолда, уларнинг оширилган контракт пулини тўлай олиш имкониятидан келиб чиқиб амалга оширилади.
6. Тасарруфида олий таълим муассасалари бўлган вазирликлар ва идоралар Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази билан биргаликда икки ҳафта муддатда тасарруфидаги олий таълим муассасаларининг бакалавриат ва магистратура бўйича давлат гранти ҳамда тўлов-контракт асосида ўринлар квотасини таълим тилларига қараб тақсимлашга оид таклифларни Давлат комиссиясига тасдиқлаш учун киритсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги “Ўзстандарт” агентлиги, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази билан биргаликда белгиланган тартибда:
олий таълим йўналишлари ва мутахассисликлар классификаторига янги киритилаётган бакалавриат йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари бўйича ўзгартиш ва қўшимчалар киритсин;
бир ой муддатда янги киритилаётган бакалавриат йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари бўйича ўқув режалари ҳамда дастурларини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин.
8. Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги 2017/2018 ўқув йилида давлат грантлари асосида бакалавриат ва магистратурага ўқишга қабул қилиш бўйича белгиланган квоталарни ҳисобга олган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетидан зарур маблағлар ажратилишини таъминласин.
9. Кадрларни мақсадли тайёрлаш буюртмачилари – Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари, вазирликлар ва идораларга олий таълим муассасалари битирувчиларининг улар ўқиб эгаллаган касбига ва тузган шартномаларига мувофиқ иш билан бандлигини таъминлаш, жумладан, республиканинг олис ва бориш қийин бўлган ҳудудларига ишга йўлланма олган олий таълим муассасалари битирувчилари учун муносиб меҳнат ва ижтимоий-маиший шарт-шароитлар яратиш юзасидан жавобгарлик юклансин.
10. Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2016/2017 ўқув йилида Ўзбекистон Республикасининг олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш тўғрисида” 2016 йил 26 майдаги ПҚ-2534-сон қарорининг 3-банди ўз кучини йўқотган деб ҳисоблансин.
11. Ўзбекистон Республикаси Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги, тасарруфида олий таълим муассасалари бўлган вазирлик ва идоралар, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Давлат тест маркази:
бир ой муддатда қонун ҳужжатларига ушбу қарордан келиб чиқадиган ўзгартиш ва қўшимчалар тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасига таклифлар киритсин;
ўзлари қабул қилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ушбу қарорга мувофиқлаштирсин.
12. Мазкур қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг Давлат маслаҳатчиси А.Н.Юнусходжаев зиммасига юклансин.
Тошкент шаҳри, 2017 йил 5 май
“2017/2018 ўқув йилида Ўзбекистон Республикасининг олий таълим
муассасаларига ўқишга қабул қилиш тўғрисида”ги қарорига
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Олий таълим тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2017 йил 20 апрелдаги ПҚ-2909-сон қарорини ижро этиш ҳамда мамлакатимизда кадрлар тайёрлаш тизимини янада такомиллаштириш, иқтисодиёт ва ижтимоий соҳа тармоқларини юқори малакали мутахассислар билан таъминлаш, бакалавр ва магистрларни тайёрлашда иш берувчиларнинг жорий ва истиқболдаги эхтиёжларини инобатга олган ҳолда сон ва таълим йўналишлари уйғунлигига эришиш, олий таълим муассасалари битирувчилари меҳнатидан фойдаланишни яхшилаш, шунингдек, иқтисодиётда таркибий ўзгартиришларни амалга оширишнинг ўртача муддатга мўлжалланган мақсадли дастурларини жорий этиш, тармоқларни модернизация қилиш, техник ва технологик қайта жиҳозлаш ва диверсификациялаш, ҳудудларни комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2017/2018 ўқув йилида Ўзбекистон Республикасининг олий таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ушбу қарорга биноан ҳамда мамлакатимизда янги қурилаётган корхоналарнинг ҳудудий жойлашуви, иқтисодиётдаги таркибий ўзгартиришлар бўйича дастурий чора-тадбирларни амалга ошириш, ишлаб чиқаришни модернизациялаш, техник қайта жиҳозлаш ва диверсификациялашнинг инвестициявий лойиҳалари, йўл-транспорт ҳамда коммуникация инфратузилмаси таҳлилига мувофиқ, 2017/2018 ўқув йили учун олий таълим муассасаларига ўқишга қабул бўйича умумий квота бакалаврлар учун 66316 нафар, шу жумладан, давлат грантлари бўйича 18194 та ва тўлов-контракт асосида 48122 та, магистрлар учун 5000 нафар, шу жумладан, давлат грантлари бўйича 1556 та ва тўлов-контракт асосида 3444 та этиб белгиланди.
Шунингдек, ушбу ҳужжатда махсус сиртқи бўлим негизида ишлаб чиқаришдан ажралмаган ҳолда билим олишни таъминлаш мақсадида Тошкент ахборот технологиялари университетининг махсус сиртқи бўлимида 100 нафар, шу жумладан, давлат грантлари бўйича 15 та ва тўлов-контракт асосида 85 та, Навоий давлат кончилик институтида тўлов-контракт асосида 90 нафар ва Тошкент темир йўл муҳандислари институтида тўлов-контракт асосида 80 нафар бакалаврни тайёрлаш назарда тутилган.
Бундан ташқари, ушбу қарор билан 2017/2018 ўқув йилидан бошлаб Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари буюртмаларига биноан юқори малакали тиббиёт кадрларига эҳтиёж катта бўлган ҳудудлар учун Ўзбекистон Республикасининг тиббиёт олий таълим муассасаларига давлат грантлари асосида бакалавриат йўналиши бўйича мутахассисларни тайёрлашнинг мақсадли қабул квоталари тасдиқланди.
Қарор билан Ўзбекистон Республикасининг таълим муассасаларига ўқишга қабул қилиш бўйича Давлат комиссиясининг янги таркиби тасдиқланди ва унга қуйидаги ҳуқуқлар берилди:
бакалавриат йўналишлари ва магистратура мутахассисликлари бўйича олий таълим муассасаларига ўқишга кириш чоғида абитуриентлар тўплаган балларнинг рейтинг баҳосини ҳисобга олган ҳолда олий таълим муассасаларининг бакалавриат ва магистратура бўлимлари қабул параметрларига ўзгартишлар киритиш;
иқтисодиёт тармоқлари, жумладан, республиканинг олис ва бориш қийин бўлган ҳудудлари учун мутахассисларга бўлган ўринли эҳтиёжларни қондириш мақсадида олий таълим муассасаларининг бакалавриат ва магистратурасига тегишли тармоқлар ва ҳудудлар бўйича мақсадли қабул кўрсаткичларини белгилаш.
Шунингдек, 2017/2018 ўқув йилидан бошлаб олий таълим муассасаларига тўлов-контракт пулининг оширилган ставкаси бўйича қўшимча қабулни амалга ошириш жорий этилмоқда. Бунда:
олий таълим муассасаларига тўлов-контракт пулининг оширилган ставкаси бўйича қўшимча қабулни амалга ошириш учун квота миқдори таълим муассасасининг мавжуд имкониятлари ва таълим йўналишларидан келиб чиқиб Давлат комиссияси томонидан белгиланиши;
қўшимча қабул бўйича тўлов-контракт пулининг оширилган ставкаси абитуриентлар тўплаган балларга қараб Давлат комиссияси томонидан дифференциялашган тартибда белгиланиши;
тўлов-контракт пулининг оширилган ставкаси бўйича қўшимча қабул ўтиш баллини тўплай олмаган абитуриентларга тўплаган баллига мувофиқ (68 баллдан кам бўлмаган) кетма-кетлик тартиби қатъий сақланган ҳолда, уларнинг оширилган контракт пулини тўлай олиш имкониятидан келиб чиқиб амалга оширилиши белгилаб қўйилди.
Қарорнинг яна бир муҳим жиҳати шундаки, кадрларни мақсадли тайёрлашнинг асосий буюртмачилари ҳисобланган Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари, вазирлик ва идораларга олий таълим муассасалари битирувчиларининг улар ўқиб эгаллаган касбига ва тузган шартномаларига мувофиқ иш билан бандлигини таъминлаш, жумладан, республиканинг олис ва бориш қийин бўлган ҳудудларига ишга йўлланма олган олий таълим муассасалари битирувчилари учун муносиб меҳнат ва ижтимоий-маиший шарт-шароитлар яратиш юзасидан жавобгарлик юкланган.
Бир сўз билан айтганда, ушбу қарорда белгилаб берилган мақсад ва вазифалар юқори малакали мутахассисларни тайёрлашга хизмат қилади, 2017-2021 йилларга мўлжалланган Ўзбекистон Республикасининг стратегик ривожланишининг бешта устувор йўналиши доирасида олиб борилаётган ислоҳотларни изчил амалга оширишга замин яратади.

О приеме в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан в 2017/2018 учебном году
Во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2017 года № ПП-2909 «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» и в целях дальнейшего совершенствования системы подготовки кадров, обеспечения отраслей экономики и социальной сферы высококвалифицированными специалистами, достижения сбалансированности подготовки по количеству и направлениям образования бакалавров и магистров с реальным текущим и перспективным спросом потенциальных потребителей, улучшения трудоиспользования выпускников высших образовательных учреждений, а также с учетом реализации целевых среднесрочных программ по структурным преобразованиям в экономике, модернизации, техническому и технологическому перевооружению и диверсификации отраслей, комплексному социально-экономическому развитию регионов страны:
1. Принять к сведению, что Министерством экономики совместно с Министерством высшего и среднего специального образования, Министерством труда, Министерством финансов Республики Узбекистан с участием органов государственного и хозяйственного управления, органов государственной власти на местах и других организаций:
в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 23 июня 2015 года № ПП-2360 «О мерах по дальнейшему совершенствованию механизма формирования параметров приема в высшие учебные заведения республики» и по результатам анализа факторов территориального размещения новых строящихся предприятий, реализации программных мер по структурным преобразованиям в экономике, инвестиционных проектов по модернизации, техническому перевооружению и диверсификации производства, развитию дорожно-транспортной и инженерно-коммуникационной инфраструктуры разработаны балансовые расчеты параметров приема в высшие образовательные учреждения и спроса работодателей на выпускников высших образовательных учреждений;
с учетом рассчитанной на перспективу потребности в выпускниках высших образовательных учреждений по конкретным направлениям и специальностям подготовки, а также данных мониторинга трудоустройства выпускников по выбранной специальности, сформированы квоты приема в высшие образовательные учреждения на 2017/2018 учебный год.
2. Установить на 2017/2018 учебный год общие квоты приема в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан по подготовке:
бакалавров в количестве 66316 человек, в том числе по государственным грантам – 18194 и на платно-контрактной основе – 48122 согласно приложению № 1;
магистров в количестве 5000 человек, в том числе по государственным грантам – 1556 и на платно-контрактной основе – 3444 согласно приложению № 2;
бакалавров на специальных заочных отделениях Ташкентского университета информационных технологий – 100 человек, из них 15 – по государственным грантам и 85 – на платно-контрактной основе, Навоийского государственного горного института – 90 человек на платно-контрактной основе и Ташкентского института инженеров железнодорожного транспорта – 80 человек на платно-контрактной основе согласно приложению № 3.
3. Принять предложение Министерства экономики, Министерства здравоохранения, Министерства труда, Министерства высшего и среднего специального образования и Министерства финансов Республики Узбекистан о выделении, начиная с 2017/2018 учебного года, из общих установленных параметров подготовки специалистов по направлениям бакалавриата на основе государственных грантов в высшие медицинские образовательные учреждения Республики Узбекистан квот по целевому приему для регионов, испытывающих острый дефицит медицинских кадров высшей квалификации, по заявкам Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента согласно приложению № 4.
4. Утвердить состав Государственной комиссии по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан (далее – Государственная комиссия) согласно приложению № 5.
Предоставить право Государственной комиссии:
вносить изменения в параметры приема в бакалавриат и магистратуру высших образовательных учреждений с учетом рейтинговой оценки набранных абитуриентами баллов при поступлении в высшие образовательные учреждения по направлениям подготовки бакалавриата и специальностям магистратуры;
вносить изменения в квоты приема в бакалавриат и магистратуру для введения новых направлений и специальностей;
устанавливать для удовлетворения обоснованных потребностей в специалистах отраслей экономики, в том числе для отдаленных и труднодоступных районов республики, показатели целевого приема в бакалавриат и магистратуру высших образовательных учреждений по соответствующим отраслям и регионам.
5. Ввести, начиная с 2017/2018 учебного года, дополнительный прием в высшие образовательные учреждения по повышенным контрактным ставкам.
количество квот для дополнительного приема в высшие образовательные учреждения по повышенным контрактным ставкам устанавливается Государственной комиссией, исходя из имеющегося потенциала высшего образовательного учреждения и направлений образования;
при дополнительном приеме сумма контракта по повышенным ставкам устанавливается Государственной комиссией в дифференцированном порядке в зависимости от набранных абитуриентами баллов;
дополнительный прием по повышенным контрактным ставкам осуществляется строго в соответствии с очередностью абитуриентов, не добравших проходное количество баллов (не менее 68 баллов), с учетом их возможности оплатить сумму контракта по повышенным ставкам.
6. Министерствам и ведомствам, имеющим в своем ведении высшие образовательные учреждения, совместно с Государственным центром тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан в двухнедельный срок внести на утверждение в Государственную комиссию предложения по распределению квот приема в бакалавриат и магистратуру по государственным грантам и на платно-контрактной основе по языкам обучения в разрезе подведомственных высших образовательных учреждений.
7. Министерству высшего и среднего специального образования совместно с агентством «Узстандарт», Государственным центром тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан в установленном порядке:
внести в Классификатор направлений и специальностей высшего образования изменения и дополнения по вновь вводимым направлениям бакалавриата и специальностям магистратуры;
в месячный срок разработать и утвердить учебные планы и программы по вновь вводимым направлениям бакалавриата и специальностям магистратуры.
8. Министерству финансов Республики Узбекистан обеспечить выделение из Государственного бюджета Республики Узбекистан необходимых средств с учетом установленных на 2017/2018 учебный год квот приема в бакалавриат и магистратуру на основе государственных грантов.
9. Возложить на Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента, министерства и ведомства – заказчиков целевой подготовки кадров – ответственность за обеспечение трудоустройства выпускников высших образовательных учреждений в соответствии с профилем полученного ими образования и заключенными договорами, создание для них надлежащих трудовых и социально-бытовых условий, в том числе для выпускников высших образовательных учреждений, направляемых на работу в отдаленные и труднодоступные районы республики.
10. Признать утратившим силу пункт 3 постановления Президента Республики Узбекистан от 26 мая 2016 года № ПП-2534 «О приеме в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан в 2016/2017 учебном году».
11. Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан совместно с министерствами и ведомствами, имеющими в своем ведении высшие образовательные учреждения, Государственным центром тестирования при Кабинете Министров Республики Узбекистан:
в месячный срок внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления;
12. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и Государственного советника Президента Республики Узбекистан Юнусходжаева А.Н.
Город Ташкент, 5 мая 2017 года.
«О приеме в высшие образовательные учреждения
Республики Узбекистан в 2017/2018 учебном году»
Во исполнение постановления Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2017 года № ПП-2909 «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования» и в целях дальнейшего совершенствования системы подготовки кадров, обеспечения отраслей экономики и социальной сферы высококвалифицированными специалистами, достижения сбалансированности подготовки по количеству и направлениям образования бакалавров и магистров с реальным текущим и перспективным спросом потенциальных потребителей, улучшения трудоиспользования выпускников высших образовательных учреждений, а также с учетом реализации целевых среднесрочных программ по структурным преобразованиям в экономике, модернизации, техническому и технологическому перевооружению и диверсификации отраслей, комплексному социально-экономическому развитию регионов страны было принято постановление Президента Республики Узбекистан «О приеме в высшие образовательные учреждения Республики Узбекистан в 2017/2018 учебном году».
В соответствии с данным постановлением и проведенным анализом территориального размещения новых строящихся предприятий, реализации программных мер по структурным преобразованиям в экономике, инвестиционных проектов по техническому переоснащению и диверсификации, развитию дорожно-транспортной и коммуникационной инфраструктуры, по результатам которого определена общая квота по приему на учебу для бакалавриата в 2017/2018 учебном году в количестве 66316 человек, в том числе по государственным грантам 18194 и на платно-контрактной основе 48122 человека, для магистратуры 5000 человек, в том числе по государственным грантам 1556 и на платно-контрактной основе 3444 человека.
Также в данном постановлении в целях обеспечения получения образования без отрыва от производства на специальных заочных отделениях в Ташкентском университете информационных технологий предусмотрена подготовка 100 бакалавров, в том числе по государственным грантам 15 и на платно-контрактной основе 85 человек, в Навоийском государственном горном институте на платно-контрактной основе 90 человек и в Ташкентском институте инженеров железнодорожного транспорта на платно-контрактной основе 80 человек.
Кроме того, данным постановлением, начиная с 2017/2018 учебного года, утверждены квоты целевого приема на учебу для подготовки специалистов по направлениям образования бакалавриата по государственным грантам в высшие медицинские образовательные учреждения Республики Узбекистан для регионов, нуждающихся в высококвалифицированных медицинских кадрах, в соответствии с заявками Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента.
Постановлением утвержден новый состав Государственной комиссии по приему в образовательные учреждения Республики Узбекистан. Государственной комиссии предоставлено право:
Также, начиная с 2017/2018 учебного года, вводится дополнительный прием в высшие образовательные учреждения по повышенным контрактным ставкам. При этом установлено, что:
Кроме того, на Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента, министерства и ведомства – заказчиков целевой подготовки кадров – возложена ответственность за обеспечение трудоустройства выпускников высших образовательных учреждений в соответствии с профилем полученного ими образования и заключенными договорами, создание для них надлежащих трудовых и социально-бытовых условий, в том числе для выпускников высших образовательных учреждений, направляемых на работу в отдаленные и труднодоступные районы республики.
Цель и задачи, определенные в данном постановлении, обеспечат подготовку высококвалифицированных специалистов, создадут основу для последовательного осуществления преобразований в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.