Виртуал қабулхонага мурожаатларни қабул қилувчи операторлар фаолияти муҳокама қилинди
2 май куни Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Ўзбекистон Республикаси Президенти девони ходимлари билан ҳамкорликда «Ўзбектелеком» АКнинг Тошкент шаҳар телефон тармоғига қарашли «Call center» ягона хизмати ходимлари учун Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонасига бўлаётган мурожаатлар билан ишлашга бағишланган семинар ташкил қилди.
Семинарда таъкидланганидек, «Call center» ходимларининг асосий вазифаси -- ариза берувчилар учун қулай шароит яратиш. Жумладан, ҳар бир мурожаатни ўз вақтида ҳамда саводлилик билан қабул қилишга эътибор қаратиш лозим. Бугунга қадар Президент Виртуал қабулхонасига 724 минг мурожаат келиб тушган бўлса, 50 фоизидан ошиғи «Call center» операторлари томонидан ёзиб юборилган.
Ўзбекистон Республикасини ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегиясида назарда тутилганидек, тизимли асосда юридик ва жисмоний шахсларнинг мурожаатлари билан ишлаш бўйича Виртуал қабулхона фаолияти, шунингдек ҳудудлардаги Халқ қабулхоналарининг фаолияти йўлга қўйилиши жамиятимизда "Инсон манфаатлари -- барча нарсадан устун" деган эзгу ғоянинг амалга ошишига хизмат қилмоқда.
Бугун аҳолининг тўғридан-тўғри у ёки бу хизматни кўрсатувчи субъектга мурожаат қилиши -- мавжуд муаммо ёки масаланинг янада тезкор ҳал этилишига олиб келади. Боиси, юқори турувчи органга келиб тушган мурожаатнинг ижро учун яна қуйига йўналтирилиши вақтни талаб қилади. Бугун қуйи тизимдаги ташкилотлар ҳам фуқаро мурожаатига жиддий қараши кераклигини, натижадан қониқмаган мурожаатчи ҳар қандай ҳолатда Виртуал қабулхонага мурожаат қилиши мумкинлигини яхши англайди. Қолаверса, мурожаатнинг мазмунига кўра тўғри йўналтирилиши ҳам муҳим масала. Айнан шу мақсадда ҳам барча давлат органлари ҳам ўзларининг виртуал қабулхоналарини ташкил қилишмоқда.
Қўнғироқларни қайта ишлаш марказининг операторлари иштирокида аҳолининг Виртуал қабулхонага йўллаётган мурожаатларини қабул қилиш сифатини ошириш, аҳоли мурожаатлари билан юзага келаётган тушунмовчиликлар ва мавжуд бошқа масалалар атрофлича муҳокама қилинди. Шунингдек, бу йўналишда операторлар йўл қўяётган камчилик ва хатолар қайд этилиб, тегишли тавсиялар берилди.

Совершенствуется работа операторов по приему обращений в виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан
2017-05-04 | Технологии
2 мая Мининфоком совместно с ответственными сотрудниками Аппарата Президента Республики Узбекистан по работе с обращением граждан провели семинар для сотрудников единой службы «Call center» филиала «ТШТТ» АК «Узбектелеком» по вопросам приема обращений в виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан.
В ходе семинара, в котором приняли участие все операторы, были рассмотрены вопросы, связанные с повышением качества оформления обращений сотрудниками единой службы «Call center» поступающих по телефону. Были даны рекомендации и указано на наиболее частые ошибки и недостатки в данной работе.
На семинаре особо подчеркивалось, что главная задача сотрудников единой службы «Call center» - создание комфортных условий для заявителей. Отмечалось, что ни одно обращение не должно остаться без своевременного, грамотного оформления для дальнейшего рассмотрения. Всего поступило 724 тысячи обращений в виртуальную приемную Президента, из них более 50% посредством звонка в «Call center».
Отмечено, что системная реализация принятой Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан, внедрение качественно новой системы работы с обращениями физических и юридических лиц, а также создание и организация деятельности во всех территориях республики Народных приемных Президента Республики Узбекистан и Виртуальной приемной главы государства обеспечили последовательное и эффективное воплощение в жизнь благородной идеи «Интересы человека – превыше всего». Поэтому заявитель должен быть максимально удовлетворён работой сотрудников по вопросам приема обращений в виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан.
Обращения напрямую к субъекту, который оказывает ту или иную услугу это способ более быстрого реагирования госорганов услуг на возникшие у граждан вопросов или проблем, так как поступившие обращения в вышестоящие инстанции могут занять определённое время для доведения соответствующему госоргану. Кроме того, обращение правильно направленное именно в ту организацию, которая оказывает услугу, будет способствовать эффективному функционированию самих служб, которые работают с обращениями граждан. Именно поэтому почти все госорганы открывают свои виртуальные приемные в сети.
Конечно, если вопросы или проблемы не решаются госорганами, у заявителя всегда имеется возможность обратиться в виртуальную приемную Президента Республики Узбекистан, которая является самой высшей электронной системой, направленной на решение жизненно важных вопросов и проблем населения.