Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Ислом Каримов 5 март куни Жиззах вилояти сайловчилари билан учрашди.
Учрашувни Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 4-Жиззах округ сайлов комиссияси раиси А.Сатторов очди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Ислом Каримов ўзининг сайловолди дастури юзасидан нутқ сўзлади.
Дастурда мамлакатимизни ҳар томонлама ривожлантиришга қаратилган энг асосий йўналишлар белгилаб берилган. Жумладан, саноатни технологик янгилаш ва таркибий ўзгартириш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик соҳаси ривожи учун янада қулай шароитлар яратиш, давлатнинг иқтисодиётдаги улушини қисқартириш, ерларнинг унумдорлигини ошириш ва қишлоқ хўжалигига замонавий агротехнологияларни жорий этиш, фермер хўжаликларини кўп тармоқли хўжаликларга айлантириш, маҳаллийлаштириш дастурини кенгайтириш, инвестициявий муҳитни яхшилаш, аҳоли ҳаёт даражасини изчил ошириш, барча давлатлар билан ҳамкорликни ва мамлакатимиздаги тинчлик-осойишталикни мустаҳкамлаш бўйича муҳим йўналишлар ўз ифодасини топган.
Мамлакатимизнинг иқтисодий-ижтимоий тараққиёти Жиззах вилояти мисолида ҳам намоён бўлмоқда. Шаҳар ва туманларда янги корхоналар, замонавий инфратузилма объектлари барпо этилмоқда. "Жиззах" махсус индустриал зонаси, Жиззах цемент заводи, "Жиззах пластекс" Ўзбекистон – Германия қўшма корхонаси каби саноат комплексларида ички ва ташқи бозорларда харидоргир, рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда.
2014 йилда вилоят корхоналари томонидан 45,6 миллион доллар миқдоридаги маҳсулот экспорт қилинди. Вилоят иқтисодиётини таркибий ўзгартириш мақсадида саноат соҳасида 237, қишлоқ хўжалигида 197, хизмат кўрсатишда 700 дан ортиқ лойиҳа амалга оширилди.
Жиззах шаҳрида бош режа асосида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, қишлоқларда барпо этилаётган замонавий уйлар ва ижтимоий объектлар вилоят қиёфасини бутунлай ўзгартирмоқда.
Жиззах олий ҳарбий авиация билим юрти курсанти А.Акбаров, "Жиззах овози" газетаси бош муҳаррири А.Иномов ва бошқалар мустақиллик йилларида Жиззах вилояти саноатлашган ҳудудга айлангани, амалга оширилаётган улкан қурилиш ва ободонлаштириш ишлари одамларнинг ҳаёт даражасини юксалтириб, дунёқарашини ўзгартираётганини фахр билан таъкидлади. Президент сайловига тайёргарлик миллий қонунчилигимиз ва халқаро демократик тамойилларга мос равишда ўтаётганини қайд этди.
Шу куни Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Ислом Каримов Сирдарё вилояти сайловчилари билан ҳам учрашди.
Учрашувни Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини ўтказувчи 8-Сирдарё округ сайлов комиссияси раиси Ш.Маматқулов очди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Ислом Каримов учрашувда нутқ сўзлади.
Номзоднинг сайловолди дастурида мамлакатимизни ҳар томонлама обод қилиш, эркин ва фаровон ҳаёт барпо этишдек олий мақсад йўлида амалга оширилаётган беқиёс ислоҳотларни янги босқичга кўтаришнинг асосий йўналишлари белгилаб берилган. Жумладан, дунёдаги тараққий топган давлатлар қаторидан муносиб ўрин олиш, иқтисодиётимизни замонавий тармоқлар ҳисобидан тез ва барқарор суръатлар билан ривожлантириш, мамлакатимиз ҳаётида ҳал қилувчи омил бўлган хусусий мулк ва хусусий тадбиркорликка янада кенг йўл очиб бериш, давлатнинг иқтисодиётдаги улушини қайта кўриб чиқиш, ерларнинг мелиоратив ҳолатини яхшилаш ва ҳосилдорлигини ошириш, фермерлик ҳаракатини изчил қўллаб-қувватлаш, маҳаллийлаштириш дастурларини кенгайтириш, инвестициявий муҳитни яхшилаш каби муҳим масалалар ўз ифодасини топган. Аҳоли бандлигини таъминлаш, турмуш даражаси ва сифатини янада ошириш, чет давлатлар билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш дастурнинг устувор йўналишлари қаторидан ўрин олган.
Сирдарё вилоятида сўнгги йилларда ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажми 1,8 баробар, саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 1,5 баробар ўсди. "Пенг Шенг", "Река мед фарм" қўшма корхоналари, "Бахттексфарм" масъулияти чекланган жамияти каби корхоналарда рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажми ортмоқда.
Вилоятда кейинги йилларда 4 мингдан ортиқ хизмат кўрсатиш ва сервис объекти ишга туширилди. Замонавий хизмат турларини ўз ичига олган компьютерли дастурлаш, алоқа ва ахборотлаштириш, молия, сайёҳлик каби хизмат соҳаларининг тез суръатларда ўсиб бораётгани алоҳида аҳамият касб этмоқда. Ирригация-мелиорация соҳасидаги истиқболли лойиҳалар қишлоқ хўжалигида ҳосилдорликни янада ошириш имконини бермоқда. Тиббий, ижтимоий хизматлар кўрсатиш кўлами кенгайиб, қишлоқ жойларда барча қулайликларга эга замонавий уй-жой массивлари барпо этилаётгани аҳолининг ҳаёт даражаси ва сифатини юксалтирмоқда.
Таэквондо бўйича Ўзбекистон ва Осиё чемпиони, Зулфия номидаги Давлат мукофоти совриндори Д.Холжигитова, Сирдарё туманидаги "Шодлик" фермер хўжалиги раҳбари Б.Мирзақулов ва бошқалар мамлакатимизда ижтимоий ва иқтисодий барқарорликни таъминлаш, иқтисодиётни ривожлантириш, Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузини ошириш борасида бетимсол ишлар амалга оширилаётганини қайд этди. Президент сайловига тайёргарлик, уни ўтказиш билан боғлиқ жараёнлар юқори савияда, демократик принципларга тўла мувофиқ ҳолда олиб борилаётганини таъкидлади. Сайловчиларни 29 март куни бўладиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида фаол иштирок этишга чақирди.

Встреча Ислама Каримова с избирателями Джизакской и Сырдарьинской областей
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Ислам Каримов 5 марта встретился с избирателями Джизакской области.
Встречу открыл председатель 4-й Джизакской окружной избирательной комиссии по проведению выборов Президента Республики Узбекистан А.Сатторов.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Ислам Каримов выступил с речью о своей предвыборной программе.
В программе определены основные приоритетные направления всестороннего развития нашей страны. В частности, технологическое обновление промышленности и ее структурные преобразования, создание наиболее благоприятных условий для развития малого бизнеса и частного предпринимательства, сокращение доли государства в экономике, повышение плодородия земель и внедрение современных агротехнологий в сельское хозяйство, преобразование фермерских хозяйств в многопрофильные, расширение программы локализации, улучшение инвестиционной среды, последовательное повышение уровня жизни населения, укрепление сотрудничества со всеми государствами, мира и стабильности в нашей стране.
Социально-экономическое развитие нашей страны можно видеть и на примере Джизакской области. В городах и районах строятся новые предприятия, объекты современной инфраструктуры. В специальной индустриальной зоне «Джизак», на таких крупных промышленных объектах, как Джизакский цементный завод, узбекско-германское совместное предприятие "Жиззах пластекс", производится конкурентоспособная продукция, востребованная на внутреннем и внешнем рынках.
В 2014 году предприятиями области было экспортировано продукции на 45,6 миллиона долларов. С целью структурного преобразования экономики области в сфере промышленности реализовано 237 проектов, в сельском хозяйстве - 197, в сфере услуг - более 700 проектов.
Осуществляемая в Джизаке на основе генерального плана созидательная работа, строящиеся на селе современные дома по типовым проектам и социальные объекты полностью меняют облик области.
Курсант Джизакского высшего военного авиационного училища А.Акбаров, главный редактор газеты "Жиззах овози" А.Иномов и другие отметили, что Джизакская область в годы независимости превратилась в промышленный регион, проводимая огромная строительная и созидательная работа служит повышению уровня жизни людей, изменению их мировоззрения. Было подчеркнуто, что подготовка к выборам Президента проходит в полном соответствии с национальным законодательством и международными демократическими принципами.
В этот же день кандидат в Президенты Республики Узбекистан Ислам Каримов встретился с избирателями Сырдарьинской области.
Встречу открыл председатель 8-й Сырдарьинской окружной избирательной комиссии по проведению выборов Президента Республики Узбекистан Ш.Маматкулов.
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан Ислам Каримов выступил на встрече с речью.
В предвыборной программе кандидата определены основные направления углубления широкомасштабных реформ, реализуемых на пути к высшей цели – дальнейшее благоустройство нашей страны, качественное обновление всех сфер жизни. В ней изложены такие важные задачи, как занятие достойного места в ряду развитых государств мира, обеспечение динамичного роста экономики нашей страны за счет современных отраслей, дальнейшее развитие частной собственности и предпринимательства, пересмотр доли государства в экономике, улучшение мелиоративного состояния земель и повышение урожайности, последовательная поддержка фермерского движения, расширение программы локализации, улучшение инвестиционной среды. В числе приоритетных направлений предусмотрены также обеспечение занятости, повышение уровня и качества жизни населения, укрепление сотрудничества с зарубежными государствами.
В Сырдарьинской области в последние годы объем валового регионального продукта вырос в 1,8 раза, производство промышленной продукции - в 1,5 раза. На таких предприятиях, как СП "Пенг Шенг", "Река мед фарм", ООО "Бахттексфарм", увеличивается объем производства конкурентоспособной продукции.
В области в последние годы задействовано более 4 тысяч пунктов услуг и сервиса. Динамичными темпами развивается сфера услуг, в частности, компьютерного программирования, связи и информатизации, финансов, туризма и других. Реализуемые перспективные проекты в области ирригации и мелиорации позволяют повысить урожайность в сельском хозяйстве. Расширяются масштабы оказания медицинских и социальных услуг, в сельской местности строятся современные жилые массивы со всеми удобствами, что способствует повышению уровн и качества жизни населения.
Чемпион Узбекистана и Азии по таэквандо, лауреат Государственной премии имени Зульфии Д.Холджигитова, руководитель фермерского хозяйства «Шодлик» Сырдарьинского района Б.Мирзакулов и другие отметили, что осуществляется огромная работа по обеспечению социальной и экономической стабильности в нашей стране, развитию экономики, повышению авторитета Узбекистана на международной арене. Отмечалось, что процесс подготовки и проведения выборов Президента осуществляется на высоком уровне, в полном соответствии с демократическими принципами. Выступившие призвали избирателей к активному участию в предстоящих 29 марта выборах Президента Республики Узбекистан.