Ишонч ёрлиқлари топширилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 май куни Европа Иттифоқининг мамлакатимиздаги делегацияси раҳбари этиб тайинланган Эдуардс Стипрайс, Қирғизистон Республикаси, Франция Республикаси, Италия Республикаси, Чехия Республикаси, Япония, Миср Араб Республикаси, Туркия Республикаси ва Саудия Арабистони Подшоҳлигининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчилари этиб тайинланган Данияр Сидиқов, Виолен де Вильмор, Андреа Бертоцци, Ярослав Сиро, Нобуаки Ито, Амани ал-Итр, Аҳмет Башар Шен, Ҳишам бин Мишал ал-Сувейлимдан ишонч ёрлиқларини қабул қилиб олди.
Президентимиз дипломатик миссиялар раҳбарларини самимий қутлар экан, Ўзбекистон ушбу давлатлар билан ҳамкорликни изчил ривожлантиришга алоҳида аҳамият қаратишини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси мустақилликка эришган дастлабки кунлардан бошлаб пухта ўйланган ташқи сиёсатни изчил амалга ошириб келмоқда, деди Шавкат Мирзиёев. Унинг замирида халқимизнинг кўп асрлик тарихи, маданияти, анъана ва қадриятлари, эзгу орзу-интилиш ва манфаатлари мужассамдир.
Ўзбекистоннинг ташқи сиёсати Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Низомида мустаҳкамлаб қўйилган асосий ҳуқуқий тамойилларга ва Конституциямизга, мамлакатимиз ўз зиммасига олган халқаро мажбуриятларга тўлиқ мос ҳолда амалга оширилмоқда.
Биз бундан буён ҳам ташқи сиёсатимизни олиб боришда Ўзбекистон Республикасининг Ташқи сиёсий фаолият концепциясида белгиланган стратегик вазифалар ва устувор йўналишларга таянамиз.
Биз ўзимиз танлаган, тинчликпарварликка асосланган, юзага келадиган зиддият ва қарама-қаршиликларни фақат тинч, сиёсий воситалар билан ҳал этишга қаратилган йўлга доимо содиқмиз, деди давлатимиз раҳбари.
Ҳеч қандай ҳарбий-сиёсий блокларга қўшилмаслик, бошқа давлатларнинг ҳарбий базалари ва объектларининг Ўзбекистон ҳудудида жойлашувига, ҳарбийларимизнинг чет эллардаги операцияларда иштирок этишига йўл қўймаслик давлатимизнинг қатъий сиёсий позицияси бўлиб қолади.
Ташқи сиёсат соҳасидаги барча ҳамкорларимизга нисбатан очиқлик ва хайрихоҳлик руҳида, прагматик сиёсат олиб борамиз, деб таъкидлади Президентимиз Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон Европа Иттифоқи билан самарали муносабатларни юксак қадрлайди. Бунинг мустаҳкам ҳуқуқий негизини Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим ташкил этади. Ушбу ҳужжат асосида кўп қиррали муносабатларнинг таъсирчан механизмлари – Ҳамкорлик кенгаши ва қўмитаси, Парламентлараро ҳамкорлик қўмитаси ва бошқа тузилмалар фаолият кўрсатмоқда.
“Европа Иттифоқи – Марказий Осиё” форматидаги вазирларнинг навбатдаги учрашуви шу йил кузда Ўзбекистонда ўтказилиши ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга ёрдам беради.
Ўтган йили “Тўқимачилик битими”нинг Европа парламенти томонидан тасдиқлангани савдо-иқтисодиёт соҳасидаги ҳамкорликни янада кучайтириш учун янги истиқболлар очмоқда.
Мамлакатимиз Ўзбекистон – Европа шериклигининг кенг кўламли инвестиция дастури доирасида Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича фаол иш олиб бормоқда.
Ўзбекистон дунёдаги барча давлатлар, аввало, қўшни мамлакатлар билан яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Халқимизда “Ён қўшни – жон қўшни”, “Қўшнинг тинч – сен тинч” деган мақоллар бор. Булар тарих тажрибасидан келиб чиқиб, неча минг йиллик яхши қўшничилик муносабатларини инобатга олиб айтилган буюк ҳикматли сўзлардир.
Ўзбекистон Республикаси Қирғизистон Республикаси билан ўзаро манфаатли алоқаларни янги босқичга кўтаришни муҳим вазифа деб билади. Халқларимиз ўртасидаги замонлар синовидан ўтган қардошлик ришталари ўзаро ҳурмат ва дўстлик муносабатлари, муштарак маданий қадриятлар орқали узвий боғланиб кетган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон Президенти Алмазбек Атамбоевнинг Самарқанд шаҳрида ўтказган музокаралари икки томонлама ҳамкорлик соҳасида янги саҳифа очди. Мамлакатимиз Қирғизистон билан ўзаро ҳурмат, бир-бирининг манфаатларини тан олиш асосида ва халқаро ҳуқуқ меъёрларига мувофиқ тарзда янада самарали ҳамкорлик қилишга тайёр.
Ўзбекистон билан Франция ўртасидаги кенг кўламли алоқалар изчил ривожланиб бормоқда. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Хавфсизлик кенгаши доимий аъзоси сифатида Франция Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда ядро қуролидан холи ҳудуд яратиш бўйича ташаббусини қўллаб-қувватлаган.
Давлатларимиз ўртасида фаол сиёсий мулоқот олиб борилмоқда. Шу йил март ойида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Парижга, апрель ойида эса Франция ташқи ишлар вазири Тошкентга ташриф буюрди.
Франция компанияларининг мамлакатимиз иқтисодиётидаги иштирокини, икки томонлама савдо ҳажми ўсиб бораётганини алоҳида қайд этиш зарур. Ўзбекистонда Франция тараққиёт агентлигининг тузилмаси иш бошлади.
Маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорлик ўзаро алоқаларнинг муҳим йўналиши ҳисобланади. Ёшларимизнинг француз тилини пухта ўрганиши учун “Француз альянси”нинг мамлакатимиздаги фаолияти қўллаб-қувватланмоқда.
Ўзбeкистoн билан Итaлия ўртасидаги муносабатлар изчил ривoжлaниб бормоқда. Икки давлат пaрлaмeнтлaри орасида яқин ва самарали ҳамкорлик йўлгa қўйилгaни эътиборга сазовордир.
Сaвдo, иқтисoдиёт вa саноат сoҳaсидaги ҳaмкoрлик ҳамда экспoрт крeдитлари бўйича Ўзбекистон – Италия ҳукуматлараро ишчи гуруҳининг шу йил Рим шаҳридаги нaвбaтдaги йиғилиши икки тoмoнлaмa сaвдo-сотиқ ҳажмининг ўсиши, иқтисодиётимизга Италия сармоялари ортиши учун қулай шарт-шароит яратади.
2009 йилда Тoшкeнт шаҳридa oчилгaн Турин пoлитexникa унивeрситeти Ўзбекистон ёшлари ҳавас билан интиладиган олий ўқув юртларидан биридир. Иқтисoдиётнинг реал сeктoридаги тaлaбни инобатга олган ҳолда, жорий йилда мазкур унивeрситeт учун қaбул квoтaлaрини oшириш масаласи кўриб чиқилмоқда.
Ўзбeкистoн Республикаси билан Чехия Республикаси ўртасидаги дўстона муносабатлар мустаҳкамланмоқда. 2015 йилда Чехия Сенати раиси М.Штех, жорий йил февраль ойида Депутатлар палатаси раиси Я.Гамачек бошчилигидаги делегациялар мамлакатимизда бўлди. Томонлар турли даражадаги, жумладан, олий мақомдаги ташрифларни амалга оширишдан манфаатдор.
Савдо, инвестиция ва туризм соҳаларида ҳали ишга солинмаган катта имкониятлардан келгусида Ўзбекистон ва Чехия равнақи, халқларимиз фаровонлиги йўлида кенг фойдаланиш мумкин.
Япония Ўзбeкистoннинг ташқи сиёсатида алоҳида ўрин тутадиган стратегик ҳамкоридир. Япония нафақат иқтисодий ривожланган, балки глобал муаммоларни ҳал этишда тобора сезиларли роль ўйнаётган қудратли давлатдир.
Япония Бош вазири Синдзо Абэнинг 2015 йил октябрда Ўзбекистонга амалга оширган расмий ташрифи кўп қиррали ҳамкорлигимизни стратегик шериклик руҳида ривожлантириш йўлида янги қадам бўлди.
Ўзбекистон Япония билан инвестициявий ва молиявий-техник ҳамкорликни янада кенгайтириш, юқори технологиялар, транспорт инфратузилмаси, коммуникация, машинасозлик каби истиқболли тармоқлар бўйича лойиҳа ва дастурларни биргаликда амалга оширишга тайёр.
Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети қошида ташкил этиладиган Ўзбекистон – Япония ёшлар инновация марказининг ишга туширилиши мўлжалланмоқда. Мазкур марказ саноат тармоқларига энг илғор инновацион ғоя ва технологияларни кенг татбиқ этиш, соҳа ривожини янги босқичга кўтаришда катта аҳамиятга эга бўлади.
Ўзбекистон ва Миср халқларини кўп асрлик ришталар, муштарак маданий қадриятлар боғлаб туради. Нил дарёсида сув ҳажмини ўлчайдиган ноёб қурилма – ниломер ускунасини яратган буюк аждодимиз Аҳмад Фарғонийнинг бой илмий мероси билан халқларимиз бирдек фахрланади.
Аллома бобомизнинг Қоҳира шаҳрида барпо этилган муаззам ҳайкали тимсолида Миср халқининг ўзбек халқига бўлган юксак ҳурмат-эҳтироми ифодасини кўрамиз.
Ўзбекистон нафақат минтақада, балки араб ва мусулмон оламида катта обрў-эътиборга эга Миср Араб Республикаси билан анъанавий дўстона ҳамкорликни янги босқичга кўтаришдан манфаатдор.
Туркия Ўзбекистон мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олган давлатлардан. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг Самарқандда ўтган музокаралари давлатларимиз ўртасидаги муносабатларни янги босқичга олиб чиқиш жараёнини бошлаб берди.
Ўзбeкистoн икки томонлама келишувларни амалга ошириш бўйича барча соҳаларни қамраб олган Амалий ҳаракатлар режасини, яъни ўзига хос “йўл харитаси”ни қабул қилди. Ўзаро савдо ҳажмини кўпайтириш ва истиқболли инвестиция лойиҳаларни амалга оширишда Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия фаолиятига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Яқинда Ўзбекистон ҳукумат делегациясининг Туркияга ташрифи чоғида савдо ва сармоявий, туризм, транспорт коммуникациялари, логистика ва бошқа соҳаларда эришилган келишувлар ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилади.
Туркия ташқи ишлар вазирининг яқинда Ўзбекистонга амалга оширган ташрифи доирасида ана шу масалалар муҳокама қилинди.
Саудия Арабистони Подшоҳлиги билан ҳамкорлик Ўзбекистон учун муҳим аҳамият касб этади.
Сўнгги йилларда ҳаж амалини адо этишни истаётган юртдошларимиз ортиб бораётганини инобатга олиб, 2017 йилда мамлакатимиздан ҳаж зиёратига борувчилар сони оширилди.
Ўзбекистон Саудия Арабистони билан халқаро ташкилотлар доирасидаги алоқалар, жумладан, Ислом ҳамкорлик ташкилоти билан ўзаро муносабатларга алоҳида аҳамият қаратади. Ўзбекистон ҳозирги вақтда ушбу ташкилотнинг Ташқи ишлар вазирлари кенгаши фаолиятига раислик қилмоқда.
Ўзбекистон Саудия Арабистони билан ўзаро манфаатли ва узоқ муддатли муносабатларни савдо-иқтисодий, сармоявий ва молиявий соҳаларда янада фаоллаштириш тарафдори.

Presentation of letters of credentials to the President of Uzbekistan
On 2 May President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received letters of credentials of the newly appointed Head of delegation of the European Union in our country Eduards Stiprais, the Ambassadors Extraordinary and Plenipotentiary of the Kyrgyz Republic, the French Republic, the Italian Republic, the Czech Republic, Japan, the Arab Republic of Egypt, the Republic of Turkey, and the Kingdom of Saudi Arabia in Uzbekistan Daniyar Sidikov, Violaine de Villemeur, Andea Bertozzi, Jaroslav Siro, Nobuaki Ito, Amani al-Itr, Ahmet Başar Şen, Hisham bin Mishal al-Suveylim.
The President of our country, warmly greeting the heads of diplomatic missions, underlined that Uzbekistan attaches a particular significance to steady development of cooperation with these states.
From the first days of the independence of the Republic of Uzbekistan has been consistently carrying out a deeply thought-out foreign policy, Shavkat Mirziyoyev said. The centuries-old history and culture, traditions and values of our people, their noble dreams, endeavours and interests are laid on its foundation.
The foreign policy of Uzbekistan is conducted in full conformity with the main legal principles of the Charter of the United Nations Organization and our Constitution, as well as international obligations, taken by our country.
In our foreign policy, we will continue to rely on the strategic tasks and priority directions, determined in the Concept of foreign pollical activity of the Republic of Uzbekistan.
We will always remain loyal to the course, chosen by us and based on the peace-loving policy, aimed at resolving emerging confrontations and challenges only through peaceful and political means, the Head of our state said.
Non-alliance with any military-political blocs, not allowing deployment of military bases and facilities of other states in the territory of Uzbekistan, non-participation of our soldiers in operations abroad will remain a solid political position of our state.
We will pursue a pragmatic policy in the spirit of openness and commitment to peace in relation to all our partners in the sphere of foreign policy, President Shavkat Mirziyoyev highlighted.
Uzbekistan highly regards the constructive relations with the European Union. The Partnership and Cooperation Agreement constitutes the solid legal base of this cooperation. Effective mechanisms of multifaceted relations- Council and Committee on cooperation, the Committee on interparliamentary cooperation and others function based on this document.
Holding of the next “EU-Central Asia” ministerial meeting in Uzbekistan this autumn will serve to further reinforce mutually beneficial cooperation.
Approval by the European Parliament last year of the textiles deal opens new horizons for further reinvigoration of the cooperation in the trade-economic sphere.
Our country, within the frameworks of the wide-scale investment program of the Uzbekistan-EU partnership, actively works on further developing cooperation with the European bank for reconstruction and development.
Uzbekistan attaches a specific attention to developing relations of good neighbourliness, friendship and cooperation with all countries of the world, first of all, with the neighbouring countries.
The Republic of Uzbekistan considers the elevation of interactions with the Kyrgyz Republic to a new level as an important task. The time-tested fraternal ties between our peoples are reinforced in the spirit of mutual respect and friendship relations, common cultural values.
The negotiations of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Kyrgyzstan Almazbek Atambayev in Samarkand have opened a new page in the bilateral cooperation. Our country is ready for more effective interactions with Kyrgyzstan, based on mutual respect, mutual acknowledgement of interests of the parties and in accordance with the norms of international law.
Wide-scale relations between Uzbekistan and France have been steadily developing. As a permanent member of the UN Security Council, France supported the initiative of Uzbekistan on establishing the Central Asian Nuclear Weapon Free Zone.
An active political dialogue is conducted between our countries. Minister of foreign affairs of Uzbekistan visited Paris in March this year, followed by a visit of the French foreign minister to Tashkent in April.
The participation of French companies in developing the economy of our country as well as the growth of bilateral trade volumes need to be stressed. The representative office of the French development agency has started operations in Uzbekistan.
The cooperation in a cultural-humanitarian sphere is a main direction of our interactions. Supporting the activity of the “Alliance Française” in our country facilitates deep learning of the French language by the Uzbek youth.
The relations between Uzbekistan and Italy have been dynamically developing. The close and effective cooperation between the Parliaments of the two countries deserves attention.
The cooperation in the sphere of trade, economics and industry, as well as next meeting of the Uzbekistan-Italy intergovernmental working group on export credits in Rome this year will create favourable conditions for increasing the volume of bilateral trade, Italian investments to the economy of our country.
The Turin polytechnic university in Tashkent, opened in 2009, is one of the prestigious higher educational institutions, where the youth of Uzbekistan strives to get admission and study.
Considering the demand in the economy, the quota for admission to this university is expected to increase this year.
The friendship relations between the Republic of Uzbekistan and the Czech Republic have been consolidating. The delegations, headed by President of the Senate of the Czech Republic M. Štěch, Speaker of the Chamber of deputies J. Hamáček visited our country in 2015 and in February this year respectively. The parties are interested in organizing visits on different levels, including on the highest level.
It is possible to widely utilize the unused big opportunities in the spheres of trade, investments and tourism for the development of Uzbekistan and the Czech Republic, the welfare of our peoples.
Japan is a strategic partner, which has an important place in the foreign policy of Uzbekistan. Japan is not only a developed economy, but also an influential state, playing ever more significant role in resolving global problems.
The official visit of the Prime Minister of Japan Shinzō Abe in October 2015 to Uzbekistan has been a new phase in developing the multifaceted cooperation between our countries in the spirit of strategic partnership.
Uzbekistan is willing to further enhance investment and financial-technical cooperation with Japan, jointly implement projects and programs in such prospective areas as high technologies, transport infrastructure, communications, machinery.
The Uzbekistan-Japan youth innovative centre is envisaged to be opened at the Tashkent state technical university named after Islam Karimov. This centre will have an important significance in wide introduction of advanced innovative ideas and technologies into the industrial sphere.
The peoples of Uzbekistan and Egypt are linked with centuries-old ties, common cultural values. Both our nations similarly take pride in the rich scientific heritage of our great ancestor Ahmad Fargoni, creator of the unique equipment to measure the level of water in the Nile river- nilometer.
The monument to our great ancestor, installed in Cairo, is a symbol of high esteem of the people of Egypt to the Uzbek people.
Uzbekistan is interested in increasing to a new phase of the traditionally friendly relations with the Arab Republic of Egypt, which has a huge authority not only in the region, but also in the whole Arab and Muslim world.
Turkey is one of the first states, which acknowledged the independence of Uzbekistan. The negotiations of President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan, that took place in Samarkand, has seen the start of elevating the relations between our countries to a new level.
Uzbekistan has adopted a Plan of practical activities or a Roadmap, covering all spheres of implementing bilateral agreements. In increasing the volumes of mutual trade turnover and implementing prospective investment projects, the activities of the Inter-governmental commission on trade-economic cooperation has a large role.
The agreements, reached during the recent visit of governmental delegation of Uzbekistan to Turkey, in the spheres of trade and investments, tourism, transport communications, logistics and other spheres serve as a solid base for further developing mutually beneficial cooperation.
These issues have been discussed within the framework of the recent visit of the Turkish foreign minister to Uzbekistan.
The cooperation with the Kingdom of Saudi Arabia has an important significance for Uzbekistan.
Taking into account the increase in recent years of the number of our compatriots, wishing to make Hajj, in 2017 the number of pilgrims from our countries to make Hajj has been increased.
Uzbekistan attaches an important significance to the relations with Saudi Arabia within the framework of international organizations, including Organization of Islamic Cooperation. Currently Uzbekistan presides in the Council of foreign ministers of this organization.
Uzbekistan supports further bolstering mutually beneficial and long-term relations with Saudi Arabia in trade-economic, investment and financial spheres.
President Shavkat Mirziyoyev, sincerely congratulating the Ambassadors with the commencement of their missions in our country, wished them successes in their responsible activity.