Ишонч ёрлиқлари топширилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2 май куни Европа Иттифоқининг мамлакатимиздаги делегацияси раҳбари этиб тайинланган Эдуардс Стипрайс, Қирғизистон Республикаси, Франция Республикаси, Италия Республикаси, Чехия Республикаси, Япония, Миср Араб Республикаси, Туркия Республикаси ва Саудия Арабистони Подшоҳлигининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчилари этиб тайинланган Данияр Сидиқов, Виолен де Вильмор, Андреа Бертоцци, Ярослав Сиро, Нобуаки Ито, Амани ал-Итр, Аҳмет Башар Шен, Ҳишам бин Мишал ал-Сувейлимдан ишонч ёрлиқларини қабул қилиб олди.
Президентимиз дипломатик миссиялар раҳбарларини самимий қутлар экан, Ўзбекистон ушбу давлатлар билан ҳамкорликни изчил ривожлантиришга алоҳида аҳамият қаратишини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси мустақилликка эришган дастлабки кунлардан бошлаб пухта ўйланган ташқи сиёсатни изчил амалга ошириб келмоқда, деди Шавкат Мирзиёев. Унинг замирида халқимизнинг кўп асрлик тарихи, маданияти, анъана ва қадриятлари, эзгу орзу-интилиш ва манфаатлари мужассамдир.
Ўзбекистоннинг ташқи сиёсати Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Низомида мустаҳкамлаб қўйилган асосий ҳуқуқий тамойилларга ва Конституциямизга, мамлакатимиз ўз зиммасига олган халқаро мажбуриятларга тўлиқ мос ҳолда амалга оширилмоқда.
Биз бундан буён ҳам ташқи сиёсатимизни олиб боришда Ўзбекистон Республикасининг Ташқи сиёсий фаолият концепциясида белгиланган стратегик вазифалар ва устувор йўналишларга таянамиз.
Биз ўзимиз танлаган, тинчликпарварликка асосланган, юзага келадиган зиддият ва қарама-қаршиликларни фақат тинч, сиёсий воситалар билан ҳал этишга қаратилган йўлга доимо содиқмиз, деди давлатимиз раҳбари.
Ҳеч қандай ҳарбий-сиёсий блокларга қўшилмаслик, бошқа давлатларнинг ҳарбий базалари ва объектларининг Ўзбекистон ҳудудида жойлашувига, ҳарбийларимизнинг чет эллардаги операцияларда иштирок этишига йўл қўймаслик давлатимизнинг қатъий сиёсий позицияси бўлиб қолади.
Ташқи сиёсат соҳасидаги барча ҳамкорларимизга нисбатан очиқлик ва хайрихоҳлик руҳида, прагматик сиёсат олиб борамиз, деб таъкидлади Президентимиз Шавкат Мирзиёев.
Ўзбекистон Европа Иттифоқи билан самарали муносабатларни юксак қадрлайди. Бунинг мустаҳкам ҳуқуқий негизини Шериклик ва ҳамкорлик тўғрисидаги битим ташкил этади. Ушбу ҳужжат асосида кўп қиррали муносабатларнинг таъсирчан механизмлари – Ҳамкорлик кенгаши ва қўмитаси, Парламентлараро ҳамкорлик қўмитаси ва бошқа тузилмалар фаолият кўрсатмоқда.
“Европа Иттифоқи – Марказий Осиё” форматидаги вазирларнинг навбатдаги учрашуви шу йил кузда Ўзбекистонда ўтказилиши ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга ёрдам беради.
Ўтган йили “Тўқимачилик битими”нинг Европа парламенти томонидан тасдиқлангани савдо-иқтисодиёт соҳасидаги ҳамкорликни янада кучайтириш учун янги истиқболлар очмоқда.
Мамлакатимиз Ўзбекистон – Европа шериклигининг кенг кўламли инвестиция дастури доирасида Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича фаол иш олиб бормоқда.
Ўзбекистон дунёдаги барча давлатлар, аввало, қўшни мамлакатлар билан яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик муносабатларини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратмоқда.
Халқимизда “Ён қўшни – жон қўшни”, “Қўшнинг тинч – сен тинч” деган мақоллар бор. Булар тарих тажрибасидан келиб чиқиб, неча минг йиллик яхши қўшничилик муносабатларини инобатга олиб айтилган буюк ҳикматли сўзлардир.
Ўзбекистон Республикаси Қирғизистон Республикаси билан ўзаро манфаатли алоқаларни янги босқичга кўтаришни муҳим вазифа деб билади. Халқларимиз ўртасидаги замонлар синовидан ўтган қардошлик ришталари ўзаро ҳурмат ва дўстлик муносабатлари, муштарак маданий қадриятлар орқали узвий боғланиб кетган.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон Президенти Алмазбек Атамбоевнинг Самарқанд шаҳрида ўтказган музокаралари икки томонлама ҳамкорлик соҳасида янги саҳифа очди. Мамлакатимиз Қирғизистон билан ўзаро ҳурмат, бир-бирининг манфаатларини тан олиш асосида ва халқаро ҳуқуқ меъёрларига мувофиқ тарзда янада самарали ҳамкорлик қилишга тайёр.
Ўзбекистон билан Франция ўртасидаги кенг кўламли алоқалар изчил ривожланиб бормоқда. Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Хавфсизлик кенгаши доимий аъзоси сифатида Франция Ўзбекистоннинг Марказий Осиёда ядро қуролидан холи ҳудуд яратиш бўйича ташаббусини қўллаб-қувватлаган.
Давлатларимиз ўртасида фаол сиёсий мулоқот олиб борилмоқда. Шу йил март ойида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Парижга, апрель ойида эса Франция ташқи ишлар вазири Тошкентга ташриф буюрди.
Франция компанияларининг мамлакатимиз иқтисодиётидаги иштирокини, икки томонлама савдо ҳажми ўсиб бораётганини алоҳида қайд этиш зарур. Ўзбекистонда Франция тараққиёт агентлигининг тузилмаси иш бошлади.
Маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорлик ўзаро алоқаларнинг муҳим йўналиши ҳисобланади. Ёшларимизнинг француз тилини пухта ўрганиши учун “Француз альянси”нинг мамлакатимиздаги фаолияти қўллаб-қувватланмоқда.
Ўзбeкистoн билан Итaлия ўртасидаги муносабатлар изчил ривoжлaниб бормоқда. Икки давлат пaрлaмeнтлaри орасида яқин ва самарали ҳамкорлик йўлгa қўйилгaни эътиборга сазовордир.
Сaвдo, иқтисoдиёт вa саноат сoҳaсидaги ҳaмкoрлик ҳамда экспoрт крeдитлари бўйича Ўзбекистон – Италия ҳукуматлараро ишчи гуруҳининг шу йил Рим шаҳридаги нaвбaтдaги йиғилиши икки тoмoнлaмa сaвдo-сотиқ ҳажмининг ўсиши, иқтисодиётимизга Италия сармоялари ортиши учун қулай шарт-шароит яратади.
2009 йилда Тoшкeнт шаҳридa oчилгaн Турин пoлитexникa унивeрситeти Ўзбекистон ёшлари ҳавас билан интиладиган олий ўқув юртларидан биридир. Иқтисoдиётнинг реал сeктoридаги тaлaбни инобатга олган ҳолда, жорий йилда мазкур унивeрситeт учун қaбул квoтaлaрини oшириш масаласи кўриб чиқилмоқда.
Ўзбeкистoн Республикаси билан Чехия Республикаси ўртасидаги дўстона муносабатлар мустаҳкамланмоқда. 2015 йилда Чехия Сенати раиси М.Штех, жорий йил февраль ойида Депутатлар палатаси раиси Я.Гамачек бошчилигидаги делегациялар мамлакатимизда бўлди. Томонлар турли даражадаги, жумладан, олий мақомдаги ташрифларни амалга оширишдан манфаатдор.
Савдо, инвестиция ва туризм соҳаларида ҳали ишга солинмаган катта имкониятлардан келгусида Ўзбекистон ва Чехия равнақи, халқларимиз фаровонлиги йўлида кенг фойдаланиш мумкин.
Япония Ўзбeкистoннинг ташқи сиёсатида алоҳида ўрин тутадиган стратегик ҳамкоридир. Япония нафақат иқтисодий ривожланган, балки глобал муаммоларни ҳал этишда тобора сезиларли роль ўйнаётган қудратли давлатдир.
Япония Бош вазири Синдзо Абэнинг 2015 йил октябрда Ўзбекистонга амалга оширган расмий ташрифи кўп қиррали ҳамкорлигимизни стратегик шериклик руҳида ривожлантириш йўлида янги қадам бўлди.
Ўзбекистон Япония билан инвестициявий ва молиявий-техник ҳамкорликни янада кенгайтириш, юқори технологиялар, транспорт инфратузилмаси, коммуникация, машинасозлик каби истиқболли тармоқлар бўйича лойиҳа ва дастурларни биргаликда амалга оширишга тайёр.
Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети қошида ташкил этиладиган Ўзбекистон – Япония ёшлар инновация марказининг ишга туширилиши мўлжалланмоқда. Мазкур марказ саноат тармоқларига энг илғор инновацион ғоя ва технологияларни кенг татбиқ этиш, соҳа ривожини янги босқичга кўтаришда катта аҳамиятга эга бўлади.
Ўзбекистон ва Миср халқларини кўп асрлик ришталар, муштарак маданий қадриятлар боғлаб туради. Нил дарёсида сув ҳажмини ўлчайдиган ноёб қурилма – ниломер ускунасини яратган буюк аждодимиз Аҳмад Фарғонийнинг бой илмий мероси билан халқларимиз бирдек фахрланади.
Аллома бобомизнинг Қоҳира шаҳрида барпо этилган муаззам ҳайкали тимсолида Миср халқининг ўзбек халқига бўлган юксак ҳурмат-эҳтироми ифодасини кўрамиз.
Ўзбекистон нафақат минтақада, балки араб ва мусулмон оламида катта обрў-эътиборга эга Миср Араб Республикаси билан анъанавий дўстона ҳамкорликни янги босқичга кўтаришдан манфаатдор.
Туркия Ўзбекистон мустақиллигини биринчилардан бўлиб тан олган давлатлардан. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдўғоннинг Самарқандда ўтган музокаралари давлатларимиз ўртасидаги муносабатларни янги босқичга олиб чиқиш жараёнини бошлаб берди.
Ўзбeкистoн икки томонлама келишувларни амалга ошириш бўйича барча соҳаларни қамраб олган Амалий ҳаракатлар режасини, яъни ўзига хос “йўл харитаси”ни қабул қилди. Ўзаро савдо ҳажмини кўпайтириш ва истиқболли инвестиция лойиҳаларни амалга оширишда Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия фаолиятига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Яқинда Ўзбекистон ҳукумат делегациясининг Туркияга ташрифи чоғида савдо ва сармоявий, туризм, транспорт коммуникациялари, логистика ва бошқа соҳаларда эришилган келишувлар ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантириш учун мустаҳкам асос бўлиб хизмат қилади.
Туркия ташқи ишлар вазирининг яқинда Ўзбекистонга амалга оширган ташрифи доирасида ана шу масалалар муҳокама қилинди.
Саудия Арабистони Подшоҳлиги билан ҳамкорлик Ўзбекистон учун муҳим аҳамият касб этади.
Сўнгги йилларда ҳаж амалини адо этишни истаётган юртдошларимиз ортиб бораётганини инобатга олиб, 2017 йилда мамлакатимиздан ҳаж зиёратига борувчилар сони оширилди.
Ўзбекистон Саудия Арабистони билан халқаро ташкилотлар доирасидаги алоқалар, жумладан, Ислом ҳамкорлик ташкилоти билан ўзаро муносабатларга алоҳида аҳамият қаратади. Ўзбекистон ҳозирги вақтда ушбу ташкилотнинг Ташқи ишлар вазирлари кенгаши фаолиятига раислик қилмоқда.
Ўзбекистон Саудия Арабистони билан ўзаро манфаатли ва узоқ муддатли муносабатларни савдо-иқтисодий, сармоявий ва молиявий соҳаларда янада фаоллаштириш тарафдори.

Вручены верительные грамоты
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 2 мая принял верительные грамоты назначенного главой делегации Европейского Союза в нашей стране Эдуардса Стипрайса, назначенных Чрезвычайными и Полномочными Послами Кыргызской Республики, Французской Республики, Итальянской Республики, Чешской Республики, Японии, Арабской Республики Египет, Турецкой Республики и Королевства Саудовская Аравия в Узбекистане Данияра Сыдыкова, Виолен де Вильмор, Андреа Бертоцци, Ярослава Сиро, Нобуаки Ито, Амани ал-Итр, Ахмета Башара Шена, Хишама бин Мишала ал-Сувейлима.
Президент нашей страны, тепло приветствуя глав дипломатических миссий, отметил, что Узбекистан придает особое значение последовательному развитию сотрудничества с этими государствами.
С первых дней обретения независимости Республика Узбекистан последовательно ведет глубоко продуманную внешнюю политику, сказал Шавкат Мирзиёев. В ее основу заложены многовековая история и культура, традиции и ценности нашего народа, его благородные мечты, устремления и интересы.
Внешняя политика Узбекистана осуществляется в полном соответствии с закрепленными в Уставе Организации Объединенных Наций основными правовыми принципами и нашей Конституцией, а также международными обязательствами, которые взяла на себя наша страна.
Мы и впредь в осуществлении своей внешней политики будем опираться на стратегические задачи и приоритетные направления, обозначенные в Концепции внешнеполитической деятельности Республики Узбекистан.
Мы всегда верны избранному нами курсу, основанному на миролюбивой политике, направленной на решение возникающих противостояний и вызовов только мирным и политическим путем, сказал глава нашего государства.
Неприсоединение к каким-либо военно-политическим блокам, недопущение размещения военных баз и объектов других государств на территории Узбекистана, участия наших военнослужащих в зарубежных операциях будет оставаться твердой политической позицией нашего государства.
В отношении всех наших партнеров в сфере внешней политики мы будем вести прагматическую политику в духе открытости и приверженности к миру, отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
Узбекистан высоко ценит конструктивные отношения с Европейским Союзом. Прочную правовую базу этого составляет Соглашение о партнерстве и сотрудничестве. На основе этого документа функционируют действенные механизмы многоплановых отношений – Совет и Комитет по сотрудничеству, Комитет межпарламентского сотрудничества и другие структуры.
Проведение осенью текущего года в Узбекистане очередной министерской встречи в формате “Европейский Союз – Центральная Азия” послужит дальнейшему укреплению взаимовыгодного сотрудничества.
Утверждение в прошлом году Европейским парламентом “Текстильного соглашения” открывает новые горизонты для дальнейшей активизации сотрудничества в торгово-экономической сфере.
Наша страна в рамках широкомасштабной инвестиционной программы Узбекско-Европейского партнерства ведет активную работу по дальнейшему развитию сотрудничества с Европейским банком реконструкции и развития.
Узбекистан уделяет особое внимание развитию отношений добрососедства, дружбы и сотрудничества со всеми государствами мира, прежде всего соседними странами.
Республика Узбекистан рассматривает повышение на новый уровень взаимосвязей с Кыргызской Республикой как важную задачу. Испытанные временем узы братства между нашими народами укрепляются в духе взаимного уважения и дружеских отношений, общих культурных ценностей.
Проведенные в Самарканде переговоры Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Кыргызстана Алмазбека Атамбаева открыли новую страницу двустороннего сотрудничества. Наша страна готова к еще более эффективным взаимосвязям с Кыргызстаном на основе взаимного уважения, обоюдного признания интересов сторон и в соответствии с нормами международного права.
Последовательно развиваются широкомасштабные отношения между Узбекистаном и Францией. В качестве постоянного члена Совета Безопасности Организации Объединенных Наций Франция поддержала инициативу Узбекистана по созданию в Центральной Азии зоны, свободной от ядерного оружия.
Между нашими государствами ведется активный политический диалог. В марте этого года министр иностранных дел Узбекистана побывал с визитом в Париже, в апреле министр иностранных дел Франции посетил Ташкент.
Необходимо особо отметить участие французских компаний в развитии экономики нашей страны, а также рост объемов двусторонней торговли. В Узбекистане начало свою деятельность представительство Французского агентства развития.
Сотрудничество в культурно-гуманитарной сфере является важным направлением наших взаимосвязей. Поддержка деятельности “Французского альянса” в нашей стране способствует глубокому изучению узбекской молодежью французского языка.
Динамично развиваются отношения между Узбекистаном и Итaлией. Заслуживает внимания налаживание тесного и эффективного сотрудничества между парламентами наших государств.
Сотрудничество в сфере торговли, экономики и промышленности, а также очередное заседание нынешнего года Узбекско-Итальянской межправительственной рабочей группы по экспoртным крeдитам в Риме создаст благоприятные условия для роста объема двусторонней торговли, увеличения итальянских инвестиций в экономику нашей страны.
Открытый в 2009 году в Ташкeнте Туринский пoлитexнический унивeрситeт является одним из престижных вузов, где стремится учиться молодежь Узбекистана.
Учитывая спрос в реальном секторе экономики, рассматривается вопрос увеличения квот приема в данный университет в текущем году.
Укрепляются дружеские отношения между Республикой Узбекистан и Чешской Республикой. В 2015 году в нашей стране побывали делегации во главе с председателем Сената Чехии М.Штехом, в феврале текущего года - во главе с председателем Палаты депутатов Я.Гамачеком. Стороны заинтересованы в осуществлении визитов различного уровня, в том числе на высшем уровне.
Можно широко использовать в будущем незадействованные большие возможности в сферах торговли, инвестиций и туризма в целях развития Узбекистана и Чехии, благосостояния наших народов.
Япония - стратегический партнер, занимающий важное место во внешней политике Узбекистана. Япония - не только экономически развитое государство, но и влиятельная страна, играющая все более значимую роль в решении глобальных проблем.
Официальный визит Премьер-министра Японии Синдзо Абэ в октябре 2015 года в Узбекистан стал новым этапом развития многогранного сотрудничества между нашими странами в духе стратегического партнерства.
Узбекистан готов к дальнейшему расширению инвестиционного и финансово-технического сотрудничества с Японией, совместной реализации проектов и программ в таких перспективных отраслях, как высокие технологии, транспортная инфраструктура, коммуникации, машиностроение.
Намечается открытие при Ташкентском государственном техническом университете имени Ислама Каримова Узбекско-Японского молодежного инновационного центра. Этот центр будет иметь важное значение в широком внедрении в промышленные отрасли самых передовых инновационных идей и технологий, повышении на новый уровень развития сферы.
Народы Узбекистана и Египта связывают многовековые узы, общие культурные ценности. Богатым научным наследием нашего великого предка Ахмада Фаргони, создателя уникального устройства по измерению уровня воды в реке Нил – ниломера, одинаково гордятся оба наших народа.
Установленный в Каире памятник нашему великому предку является знаком высокого уважения народа Египта к узбекскому народу.
Узбекистан заинтересован в повышении на новый этап традиционно дружественных отношений с Арабской Республикой Египет, имеющей большой авторитет не только в регионе, но и в арабском и мусульманском мире в целом.
Турция - одно из государств, первыми признавших независимость Узбекистана. Прошедшие в Самарканде переговоры Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Турции Реджепа Таййипа Эрдогана стали началом подъема на новый уровень отношений между нашими государствами.
Узбекистан принял План практических действий, охвативший все сферы реализации двусторонних соглашений, то есть своеобразную “дорожную карту”. В увеличении объемов взаимного товарооборота и реализации перспективных инвестиционных проектов большая роль отводится деятельности Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству.
Достигнутые в ходе недавнего визита правительственной делегации Узбекистана в Турцию договоренности в сферах торговли и инвестиций, туризма, транспортных коммуникаций, логистики и других областях послужат прочной основой для дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества.
Эти вопросы были обсуждены в рамках недавнего визита министра иностранных дел Турции в Узбекистан.
Сотрудничество с Королевством Саудовская Аравия имеет важное значение для Узбекистана.
Принимая во внимание увеличение в последние годы числа наших соотечественников, желающих совершить священный хадж, в 2017 году увеличено число паломников от нашей страны для совершения священного хаджа.
Узбекистан придает важное значение связям с Саудовской Аравией в рамках международных организаций, в том числе Организации исламского сотрудничества. Узбекистан в настоящее время председательствует в Совете министров иностранных дел этой организации.
Узбекистан является сторонником дальнейшей активизации взаимовыгодных и долгосрочных отношений с Саудовской Аравией в торгово-экономической, инвестиционной и финансовой сферах.
Президент Шавкат Мирзиёев, искренне поздравив послов с началом их миссии в нашей стране, пожелал им успехов в ответственной деятельности.