“Меҳнатни муҳофаза қилишда маълумотларни ва улардан фойдаланишни оптималлаштириш” мавзусидаги давра суҳбати
2017-05-01 | Жамият
28 апрель куни Ўзбекистон касаба уюшмалари Федерациясида “Меҳнатни муҳофаза қилишда маълумотларни тўплаш ва улардан фойдаланишни оптималлаштириш” мавзусидаги давра суҳбати ўтказилди.
Касаба уюшмалари Федерацияси томонидан ташкил этилган тадбир Бутунжаҳон меҳнатни муҳофаза қилиш кунига бағишланди.
Тадбирда ижтимоий ҳамкор ташкилотлар – Ўзбекистон Республикаси Меҳнат вазирлиги, Касаба уюшмалари Федерацияси, Савдо-саноат палатаси, шунингдек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, Соғлиқни сақлаш вазирлиги вакиллари, “Саноатгеоконтехназорат” ва “Энергоназорат” давлат инспекциялари, тоҳ кон санноати, кимё, машинасозлик, фармацевтика ва шу каби соҳадаги ташкилот ва корхоналарнинг меҳнатни муҳофаза қилиш хизмати ва меҳнатни муҳофаза қилиш бўйича мутахассислар иштирок этди.
Халқаро меҳнат ташкилотидан Шарқий Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича бош мутахасасис жаноб Гоча Александриа ва “Ўзбекистон  Республикасида муносиб меҳнат дастурини амалга оширишни қўллаб-қуватлаш” лойиҳаси бош техник маслаҳатчиси жаноб Антон Хаузен иштирок этди.
Давра суҳбати давомида жаноб Г. Александрия ХМТ 2017 йилда бу кунни “Барқарор иқтисодий ўсиш, тўлиқ ва унумли бандлик ва барча учун муносиб иш” шиори остида нишонлаётганлигини билдирди. Шунингдек, “Ўзбекистон парламенти ва ҳукумати томонидан меҳнат шароитларини янада такомиллаштириш бўйича фаол ишлар амалга оширилаётганлиги, муносиб меҳнат бўйича мамлакат дастури талаблари ҳаётга тадбиқ этилаётганлиги”ни қайд этди.
Ўзбекистон Меҳнат вазирлиги меҳнатни муҳофаза қилиш ва меҳнат экспертизаси бошқармаси бошлиғи ўринбосари Н.Сулайманова иштирокчиларни янги таҳрирдаги “Меҳнат муҳофазаси тўғрисида”ги Қонун талабларини табиқ қилиш бўйича амалга оширилган ишлар тўғрисида тўлиқ таништирди. Н.Сулайманова Меҳнат вазирлиги томонидан вазирлик ва идоралар билан ҳамкорликда меҳнат муҳофазасига оид норматив-хуқуқий хужжатларни ишлаб чиқишда кенг қамровли ишлар амалга оширилганлигини қайд этди.
Хусусан, ташкилотларда меҳнатни муҳофаза қилиш бўйича намунали Низом лойиҳаси, ташкилотларда меҳнатни муҳофаза қилиш хизмати, меҳнатни муҳофаза қилиш соҳасидаги хизматлар кўрсатувчи иштирокчилар фаолияти ва уларни юритишнинг ягона реестри, ​ташкилотда меҳнатнинг муҳофаза қилинишини бошқариш тизими аудитини ўтказиш бўйича Низомлар ишлаб чиқилда ва ўрнатилган тартибда Вазирлар Маҳкамасига киритилди.​​
Шунингдек, давра суҳбати давомида нефт-газ тизимида бахтсиз ҳодисилар ва касб касаллигини олдини олиш чоралари, “ОлмалиқКМК” ОАЖда ишлаб чиқаришдаги бахтсиз ҳодиса ва касб касаллигини олини олиш соҳасидаги замонавий усуллар муҳокама қилинди.
Тадбирда Ўзбекистон Республикасида меҳнатни муҳофаза қилиш соҳа ривожига ўз ҳиссасини қўшганлиги учун ташкилотларда меҳнатни муҳофаза қилиш хизмати ходимлар диплом ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирландилар. Жумладан, Меҳнат вазирлиги меҳнатни муҳофаза қилиш ва меҳнат экспертизаси бошқармаси бош мутахассиси О.Ашуров кўп йиллик хизматлари ва меҳнатни муҳофаза қилиш соҳасидаги хуқуқий хужжатларни ишлаб чиқишда фаоллик кўрсатганлиги учун диплом ва қимматбаҳо совғалар билан тақдирланди.
Тадбир дастурига кўра иштирокчилар компании МЧЖ «Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, LTD» компаниясида ходимларга яратилган меҳнат шароитлари ва меҳнатни муҳофаза қилиш соҳасида амалга оширилган ишлар билан ташишди.

Круглый стол на тему: «Оптимизация сбора и использования данных по охране труда».
28 апреля в Федерации профсоюзов Республики Узбекистан состоялся круглый стол на тему: «Оптимизация сбора и использования данных по охране труда»
Круглый стол, организованный Федерацией профсоюзов, был посвящен Всемирному дню охраны труда.
На мероприятии приняли участие представители социальных партнеров – Министерства труда Республики Узбекистан, Федерации профсоюзов, Торгово-промышленной палаты, а также депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, Министерства здравоохранения, Государственных инспекций «Саноатгеоконтехназорат» и «Энергоназорат», службы охраны труда и специалисты по охране труда предприятий и организаций таких отраслей, как горнодобывающая, химическая, машиностроительная, фармацевтической и других отраслей.
Со стороны Международной организацией труда – главный специалист по инспекции и охране труда группы технической поддержки по вопросам достойного труда и Бюро для стран Восточной Европы и Центральной Азии
г-н Гоча Александриа и главный технический советник проекта «Реализация Страновой программы по достойному труду в Республике Узбекистан» МОТ г-н Антон Хаузен.
В ходе круглого стола г-н Г. Александрия отметил, что в 2017 году МОТ отмечает этот день под эгидой «Устойчивый экономический рост, полная и производительная занятость и достойная работа для всех». Также «Обнадеживает тот факт, что парламент и правительство Узбекистана ведут активную работу по дальнейшему улучшению условий труда, воплощается в жизнь требования страновой программы достойного труда» - подчеркнул г-н Г.Алексадриа.
Заместитель начальника управления охраны и экспертизы условий труда Министерства труда Узбекистана Н.Сулайманова подробно ознакомила участников о проделанных работах по реализации новой редакции Закона Республики Узбекистан «Об охране труда». Н.Сулаймонова подчеркнула, что Министерством труда совместно с министерствами и ведомствами проведена большая работа по разработке нормативно-правовых документов по охране труда.
В частности, разработаны и в установленном порядке внесены в Кабинет Министров Республики Узбекистан проекты Типового положения об охране труда в организации, Положений о службе охраны труда организации, о порядке организации деятельности профессиональных участников рынка услуг в области охраны труда и ведения их единого реестра, о порядке проведения аудита системы управления охраной труда в организациях, о порядке переподготовки и повышения квалификации в сфере охраны труда, о порядке проведения государственной экспертизы условий труда, о порядке расследования и учета профессиональных заболеваний.
Также на круглом столе были обсуждены превентивные меры по предотвращению несчастных случаев и профессиональных заболеваний в нефтегазовой отрасли, современные методы предотвращения профессиональных заболеваний и приоритеты охраны труда и промышленной безопасности на АО «Алмалыкский ГМК» и др.
На мероприятии традиционно за вклад в развитие и совершенствование системы охраны труда в Узбекистане дипломом и ценными подарками были отмечены заслуги работников службы охраны труда предприятий. В частности, за многолетний труд в области охраны труда, за разработку и введение в действие нормативные документы в области охраны труда дипломом и ценным подарком награжден главный специалист Управления охраны и экспертизы условий труда Министерства труда Республики Узбекистан О.Ашуров.
Согласно программе круглого стола, участники ознакомились с деятельностью отдела Охраны и безопасности труда, уполномоченного по охране труда компании ООО «Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, LTD».