Саломатлик сари дадил қадамлар
Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси ташаббуси билан қатор давлат ва жамоат ташкилотлари ҳамкорлигида аҳоли, айниқса, ёшлар ўртасида соғлом турмуш тарзини кенг тарғиб қилиш, жисмоний тарбия ва спортнинг оммавийлигини ошириш, оилаларда ва меҳнат жамоаларида соғлом муҳитни шакллантириш мақсадида ташкил этилган мазкур саломатлик акциясида ўттиз беш мингга яқин турли соҳа ходимлари, фахрийлар, хотин-қизлар, ёшлар иштирок этди.
Тадбирнинг Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган мусобақаларида тўрт мингдан ортиқ иштирокчи ўз шижоати, иродаси, матонати ва тезкорлигини намоён қилди.
...Эрталабдан Нукус ва Ойбек кўчалари чорраҳаси мусобақа иштирокчилари билан гавжум. Улар "Саломатлик сари" оммавий югуриш тадбирининг бошланишини катта ҳаяжон билан кутмоқда. Мусобақага старт берилади.
Мусобақа қатнашчилари Ойбек, Афросиёб, Шароф Рашидов, Ислом Каримов кўчалари бўйлаб Алишер Навоий номидаги Ўзбекистон Давлат академик катта театрига қадар бўлган масофани босиб ўтди.
Мусобақа ғолиб ва совриндорларини тақдирлашга бағишланган тантанали тадбирда Ўзбекистон касаба уюшмалари федерацияси кенгаши раиси ўринбосари Б.Маҳмадалиев ва бошқалар мамлакатимизда аҳолининг саломатлигини мустаҳкамлаш, айниқса, ёш авлодни ҳар томонлама соғлом ва баркамол инсонлар қилиб тарбиялашнинг муҳим омили сифатида жисмоний тарбия ва спорт ривожига давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири сифатида эътибор қаратилаётганини алоҳида таъкидлади. Бу жараёнда турли мусобақалар, оммавий спорт тадбирлари ёшларнинг спортга қизиқишини янада оширишда муҳим омил бўлиб хизмат қилмоқда.
– Жисмонан ва руҳан соғлом бўлиб юришда спортнинг аҳамияти беқиёс, – дейди Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси илмий ходими Абдурашид Мелибоев. – Бу каби мусобақалар турли соҳа ходимларининг фаоллигини ва меҳнат фаолиятининг унумдорлигини оширишга хизмат қилади.
– Бундай тадбирлар жамиятда соғлом муҳит барқарор бўлиши, ёшларнинг турли салбий иллатлардан мустаҳкам иммунитет ҳосил қилишига катта замин яратади, – дейди Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия институти талабаси Кумуш Матёқубова. – Бугунги тадбирда ғалаба қозонганимдан хурсандман. Бу тадбир нафақат ўз маҳоратимни намойиш этиш, балки, турли олий таълим муассасаларида таҳсил олаётган тенгдошларим орасида янги дўстлар топиш имконини ҳам берди.
Мусобақа ғолиб ва совриндорлари ташкилотчилар томонидан муносиб тақдирланди. Тадбир қатнашчилари "Энг ёши улуғ иштирокчи", "Энг ёш иштирокчи", "Ғалабага бўлган интилиши учун" сингари турли номинациялар бўйича ҳам рағбатлантирилди.

Уверенные шаги к здоровью
В оздоровительной акции, организованной по инициативе Федерации профсоюзов Узбекистана в сотрудничестве с рядом государственных и общественных организаций с целью широкой пропаганды среди населения, особенно молодежи, здорового образа жизни, дальнейшей популяризации физического воспитания и спорта, формирования в семьях и трудовых коллективах здоровой атмосферы, приняли участие около 35 тысяч работников сферы, ветеранов, женщин и молодежи.
На состоявшихся в городе Ташкенте соревнованиях более 4 тысяч участников продемонстрировали активность, смелость, волю и стремление к победе.
...С раннего утра участники соревнований собрались на перекрестке улиц Нукус и Ойбек. Они с большим волнением ждали начала массового забега "На пути к здоровью". И вот дан старт соревнованиям.
Участники забега преодолевают дистанцию по улицам Ойбек, Афросиаб, Шарафа Рашидова, Ислама Каримова до Государственного академического Большого театра имени Алишера Навои.
На мероприятии, посвященном награждению победителей и призеров соревнования, заместитель председателя Совета Федерации профсоюзов Узбекистана Б.Махмадалиев и другие особо отметили, что в нашей стране в качестве приоритетного направления политики государства уделяется внимание развитию физической культуры и спорта, являющихся важными факторами укрепления здоровья населения, воспитания всесторонне развитого молодого поколения. В этом процессе проводимые соревнования, массовые спортивные мероприятия способствуют повышению интереса молодежи к спорту.
- Безгранична роль спорта в поддержке физического и морального здоровья человека, - говорит научный работник Академии наук Республики Узбекистан Абдурашид Мелибоев. - Такие соревнования способствуют повышению активности и эффективности трудовой деятельности работников различных сфер.
- Подобные мероприятия служат основой сохранения здоровой среды в обществе, выработки у молодежи устойчивого иммунитета к негативным проявлениям, - сказала студентка Узбекского государственного института физической культуры Кумуш Матякубова. - Рада, что стала победителем соревнований. Это мероприятие предоставило мне возможность не только продемонстрировать свое мастерство, но и найти новых друзей среди ровесников, обучающихся в различных вузах.
Организаторы наградили победителей и призеров соревнований. Также состоялось награждение победителей в номинациях "Участник самого почтенного возраста", "Самый молодой участник", "За стремление к победе" и других.