Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, йирик лойиҳалар билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 27 апрель куни Жиззах вилоятига ташриф буюрди.
Мустақиллик йилларида вилоят ҳар томонлама ривожланди, унинг шаҳар ва қишлоқлари обод бўлиб, аҳолининг турмуш фаровонлиги ошди. Ҳудудда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар самарасида қурилиш, қишлоқ хўжалиги тармоқларида, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик, ижтимоий соҳаларни ривожлантиришда салмоқли натижаларга эришилмоқда.
2016 йилда вилоятда ялпи ҳудудий маҳсулотнинг ўсиш суръати 9,6 фоизни ташкил этди. Саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 17,8 фоизга, қишлоқ хўжалиги ялпи маҳсулоти 6,3, қурилиш ишлари 11,8, чакана товар айланиши 15,2 фоизга ўсди.
Ўтган йили саноат соҳасини ривожлантиришга доир 304, қишлоқ хўжалигида 696 лойиҳа амалга оширилди.
Тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш ва уларнинг ҳуқуқий манфаатларини ҳимоя қилиш борасида олиб борилаётган ишлар самарасида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши 2016 йилда 80,3 фоизни ташкил этди.
Ҳудудий тасарруфдаги корхоналар томонидан 38 миллион долларлик маҳсулотлар ва хизматлар экспорти амалга оширилди.
“Жиззах” эркин иқтисодий зонаси вилоят саноатини ривожлантиришда муҳим аҳамиятга эга. 2016 йилда бу ерда фаолият кўрсатаётган корхоналар томонидан 163 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилди.
Биринчи Президентимизнинг 2013 йил 18 мартдаги "Жиззах" махсус индустриал зонасини ташкил этиш тўғрисида”ги фармони асосида барпо этилган ушбу махсус худудда ўтган йилларда 20 (Жиззахда 15 та, Сирдарёда 5 та) корхона ишга туширилди.
Замонавий технологиялар билан таъминланган корхоналарда 1000 дан ортиқ янги иш ўрни яратилди. Иш ўринларининг 60 фоизини олий ўқув юртлари ва касб-ҳунар коллежлари битирувчилари банд этди.
Ҳозир эркин иқтисодий ҳудудда юк ва енгил автомобиллар учун тормоз колодкалари, телевизор, кондиционер, музлаткич, кир ювиш машинаси, микротўлқинли печ, светиодли чироқлар, полипропилен иплар, ведио ва IP телефонлар, телекоммуникация ускуналари, интернет тезлигини оширувчи бутловчи қисмлар каби турли саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда.
Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди дастурида вилоятда олиб борилаётган улкан бунёдкорлик ишларини изчил давом эттириш, вилоятни ҳар томонлама ривожлантириш, аҳоли манфаатларини таъминлаш бўйича катта режа ва мақсадларни баён этган эди. Президентимизнинг Жиззахга ташрифи давомида ана шу режалар ижроси, амалга оширилаётган ислоҳотлар ва истиқболли лойиҳалар билан танишиш кўзда тутилган.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Jizzakh region on 27 April to review the creative and beautification works in the region, the pace of social-economic reforms, large projects under implementation, to conduct a dialogue with people.
During the years of independence, the region has developed comprehensively, its towns and villages have transformed, the life standards and the welfare of the population have increased. Due to consistently implemented reforms, sound indicators in developing construction, agricultural spheres, small business and private entrepreneurship, a social sphere have been achieved.
In 2016 the rates of growth of the gross regional product constituted 9,6 per cent. The volume of industrial production increased by 17,8 per cent, the gross agricultural product by 6,4, construction works by 11,8 and retail turnover by 15,2 per cents.
Last year 304 projects in the industrial sphere, 696 projects in the agriculture were implemented.
Thanks to measures on supporting the entrepreneurs and protection of their rights, the share of small businesses and private entrepreneurs in the gross regional product reached 80,3 per cent in 2016.
“Jizzakh” free economic zone has a special significance in developing industry in the region. The companies, operating in the free economic zone, have manufactured products for 163 billion soums.
Currently 20 companies (15 in Jizzakh and 5 in Sirdarya) have been established in the zone, established based on the decree of the First President of our country “On establishing special industrial zone “Jizzakh” on 18 March 2013.
Over 1000 new workplaces have been created in the enterprises, equipped with modern technologies. 60 per cent of workplaces are occupied by recent graduates of higher educational institutions and professional colleges.
At present, different industrial goods, in particular, brake pads for trucks and cars, TVs, air conditioners, refrigerators, washing machines, microwave ovens, LED lamps, polypropylene yarns, video and IP telephones, telecommunications equipment are produced at the “Jizzakh” FEZ.
Shavkat Mirziyoyev in his pre-election manifesto had laid out huge plans and goals on consistent continuation of the creative works in the region, comprehensive development of the region, ensuring the interests of the population. The President of our country is expected to inspect the implementation of these plans, the reforms under implementation and prospective projects during his visit to Jizzakh.