Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев жойларда амалга оширилаётган бунёдкорлик ва ободонлаштириш ишлари, ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларнинг бориши, йирик лойиҳалар билан яқиндан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 27 апрель куни Жиззах вилоятига ташриф буюрди.
Мустақиллик йилларида вилоят ҳар томонлама ривожланди, унинг шаҳар ва қишлоқлари обод бўлиб, аҳолининг турмуш фаровонлиги ошди. Ҳудудда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар самарасида қурилиш, қишлоқ хўжалиги тармоқларида, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик, ижтимоий соҳаларни ривожлантиришда салмоқли натижаларга эришилмоқда.
2016 йилда вилоятда ялпи ҳудудий маҳсулотнинг ўсиш суръати 9,6 фоизни ташкил этди. Саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш 17,8 фоизга, қишлоқ хўжалиги ялпи маҳсулоти 6,3, қурилиш ишлари 11,8, чакана товар айланиши 15,2 фоизга ўсди.
Ўтган йили саноат соҳасини ривожлантиришга доир 304, қишлоқ хўжалигида 696 лойиҳа амалга оширилди.
Тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш ва уларнинг ҳуқуқий манфаатларини ҳимоя қилиш борасида олиб борилаётган ишлар самарасида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектларининг ялпи ҳудудий маҳсулотдаги улуши 2016 йилда 80,3 фоизни ташкил этди.
Ҳудудий тасарруфдаги корхоналар томонидан 38 миллион долларлик маҳсулотлар ва хизматлар экспорти амалга оширилди.
“Жиззах” эркин иқтисодий зонаси вилоят саноатини ривожлантиришда муҳим аҳамиятга эга. 2016 йилда бу ерда фаолият кўрсатаётган корхоналар томонидан 163 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилди.
Биринчи Президентимизнинг 2013 йил 18 мартдаги "Жиззах" махсус индустриал зонасини ташкил этиш тўғрисида”ги фармони асосида барпо этилган ушбу махсус худудда ўтган йилларда 20 (Жиззахда 15 та, Сирдарёда 5 та) корхона ишга туширилди.
Замонавий технологиялар билан таъминланган корхоналарда 1000 дан ортиқ янги иш ўрни яратилди. Иш ўринларининг 60 фоизини олий ўқув юртлари ва касб-ҳунар коллежлари битирувчилари банд этди.
Ҳозир эркин иқтисодий ҳудудда юк ва енгил автомобиллар учун тормоз колодкалари, телевизор, кондиционер, музлаткич, кир ювиш машинаси, микротўлқинли печ, светиодли чироқлар, полипропилен иплар, ведио ва IP телефонлар, телекоммуникация ускуналари, интернет тезлигини оширувчи бутловчи қисмлар каби турли саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилмоқда.
Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди дастурида вилоятда олиб борилаётган улкан бунёдкорлик ишларини изчил давом эттириш, вилоятни ҳар томонлама ривожлантириш, аҳоли манфаатларини таъминлаш бўйича катта режа ва мақсадларни баён этган эди. Президентимизнинг Жиззахга ташрифи давомида ана шу режалар ижроси, амалга оширилаётган ислоҳотлар ва истиқболли лойиҳалар билан танишиш кўзда тутилган.

Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев прибыл в Джизакскую область
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в целях непосредственного ознакомления с осуществляемой созидательной и благоустроительной работой, ходом социально-экономических реформ, крупными проектами на местах, проведения диалога с народом 27 апреля прибыл в Джизакскую область.
В годы независимости область всесторонне развивалась, преобразились ее города и села, повысились уровень жизни и благосостояние населения. В результате реализуемых последовательных реформ достигаются весомые показатели в развитии строительной, сельскохозяйственной отраслей, малого бизнеса и частного предпринимательства, социальной сферы.
В 2016 году в области темпы роста валового регионального продукта составили 9,6 процента. Объемы производства промышленной продукции выросли на 17,8 процента, валовой сельхозпродукции - 6,3, строительных работ - 11,8, розничного товарооборота - 15,2 процента.
В прошлом году реализованы в сфере промышленности 304, сельском хозяйстве - 696 проектов.
В результате мер по поддержке субъектов предпринимательства и защите их интересов, доля субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства в валовом региональном продукте в 2016 году составила 80,3 процента.
Предприятиями областного подчинения осуществлен экспорт продукции и услуг на 38 миллионов долларов.
Свободная экономическая зона “Джизак” имеет важное значение в развитии промышленности области. В 2016 году действующими здесь предприятиями произведено продукции на 163 миллиарда сумов.
На этой специальной территории, созданной на основе указа Первого Президента нашей страны "О создании специальной индустриальной зоны "Джизак" от 18 марта 2013 года, за прошедший период задействовано 20 (в Джизаке - 15, в Сырдарье - 5) предприятий.
На оснащенных современными технологиями предприятиях создано более 1000 новых рабочих мест. 60 процентов рабочих мест занимают выпускники высших учебных заведений и профессиональных колледжей.
В настоящее время в СЭЗ "Джизак" производятся различные промышленные товары, в частности, тормозные колодки для грузовых и легковых автомобилей, телевизоры, кондиционеры, холодильники, стиральные машины, микроволновые печи, светодиодные лампы, полипропиленовые нити, видео- и IP телефоны, телекоммуникационное оборудование, комплектующие по увеличению скорости интернета.
Шавкат Мирзиёев в своей Предвыборной программе изложил большие планы и цели по последовательному продолжению проводимой в области огромной созидательной работы, всестороннему развитию области, обеспечению интересов населения. В ходе поездки Президента нашей страны в Джизак предусмотрено ознакомление с исполнением этих планов, реализуемыми реформами и перспективными проектами.