Бебаҳо неъматни асраб-авайлаб, ундан унумли фойдаланайлик
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси томонидан аграр соҳа барқарор ривожланишида ер ресурсларини сақлаш ва улардан самарали фойдаланишнинг аҳамиятига бағишланган давра суҳбати ўтказилди.
Унда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Қишлоқ ва сув хўжалиги вазирлиги, "Ергеодезкадастр" давлат қўмитаси мутахассислари, Тошкент давлат аграр университети, Тошкент давлат юридик университети, Тошкент ирригация ва мелиорация институти професссор-ўқитувчилари иштирок этди.
Қонунчилик палатасининг Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси раиси Т.Эшназаров ва бошқалар аграр соҳанинг барқарор ривожланишида ер ресурсларини муҳофаза қилиш, улардан оқилона фойдаланишнинг аҳамияти хусусида сўз юритиб, ер ресурсларидан оқилона фойдаланишга оид муносабатлар Ер кодекси, ўнга яқин қонун, юздан ортиқ қонуности ҳужжатлари билан тартибга солинганини таъкидлади.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг учинчи йўналишида бу борадаги ишларга алоҳида эътибор қаратилган. Пахта ва бошоқли дон майдонларини қисқартириш, бўшаган ерларга картошка, сабзавот, озуқа ва ёғ олинадиган экинлар экиш, янги интенсив боғ ва узумзорлар барпо этиш ҳисобига экин майдонларини янада оптималлаштириш каби муҳим чора-тадбирлар белгиланган.
Жорий йил 11 апрель куни Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида ўтказилган видеоселектор йиғилишида мамлакатимиз озиқ-овқат хавфсизлигини мустаҳкамлаш борасидаги долзарб вазифалар муҳокама қилиниб, айрим ҳудудларда аҳоли томорқа ерларидан самарали фойдаланилмаётгани кўрсатиб ўтилди.
Қонунчиликда ерларни табиий ресурс сифатида, яъни табиий ишлаб чиқариш манбаи нуқтаи назаридан муҳофаза қилиш назарда тутилган бўлиб, табиий объект сифатида тупроқни, унинг унумдорлигини муҳофаза қилишга қаратилган нормалар мавжуд эмаслиги қайд этилди. Бугунги кунда тупроқ унумдорлигини сақлаб қолиш ва ошириш масаласи тобора ўткир муаммога айланиб бораётган экан, тупроқ унумдорлигини оширишнинг қонуний асосларини янада чуқурроқ таҳлил қилиш орқали қонун ҳужжатларини такомиллаштириш зарурати пайдо бўлмоқда.
Давра суҳбатида аграр соҳанинг барқарор ривожланишида ер ресурсларининг аҳамияти, уларни муҳофаза қилиш, оқилона фойдаланиш ва ҳуқуқий асосларини янада такомиллаштириш масалалари муҳокама қилинди.

Цель – сохранение и рациональное использование земель
Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по аграрным и водохозяйственным вопросам проведена беседа "за круглым столом", посвященная значению сохранения и эффективного использования земельных ресурсов в стабильном развитии аграрной отрасли.
В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, специалисты Министерства сельского и водного хозяйства, Государственного комитета "Земгеодезкадастр", преподаватели Ташкентского государственного аграрного университета, Ташкентского государственного юридического университета, Ташкентского института ирригации и мелиорации.
Председатель Комитета Законодательной палаты по аграрным и водохозяйственным вопросам Т.Эшназаров и другие отметили важность охраны и рационального использования земельных ресурсов в стабильном развитии аграрной отрасли, подчеркнули, что отношения в этой сфере регулируются Земельным кодексом, почти десятью законами, более ста подзаконными актами.
В третьем направлении Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах этим вопросам уделено особое внимание. Определены важные меры по дальнейшей оптимизации посевных площадей, сокращению площадей, занятых хлопчатником и зерновыми культурами, с размещением на высвобождаемых землях картофеля, овощей, кормовых и масличных культур, а также новых интенсивных садов и виноградников.
На проведенном под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева 11 апреля этого года расширенном видеоселекторном совещании были обсуждены актуальные вопросы укрепления продовольственной безопасности в стране, отмечено, что не все приусадебные участки населения эффективно используются.
Подчеркивалось, что действующим законодательством предусмотрена охрана земель в качестве природного ресурса, но не закреплены нормы, направленные на охрану почвы и сохранение ее плодородия в качестве природного объекта. Сегодня, когда вопрос сохранения и повышения плодородия почвы приобретает все более актуальный характер, необходимо усовершенствовать законодательные акты в этом направлении.
За "круглым столом" были обсуждены значение земельных ресурсов в стабильном развитии аграрной отрасли, вопросы их охраны, рационального использования и дальнейшего совершенствования правовых основ сферы.