Ўзбекистон Президенти Туркия ташқи ишлар вазирини қабул қилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 26 апрель куни мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Туркия Республикаси ташқи ишлар вазири Мевлут Чавушўғлуни қабул қилди.
Ўзбекистон – Туркия муносабатлари 2016 йилнинг 17-18 ноябрь кунлари Самарқанд шаҳрида ўтган олий даражадаги музокараларда эришилган келишувларга мувофиқ изчил ривожланаётгани мамнуният билан қайд этилди.
Ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни ривожлантириш, Туркиянинг етакчи компаниялари иштирокида туризм инфратузилмасини модернизация қилиш, тўқимачилик, кўнчилик, кимё ва фармацевтика соҳалари, қурилиш материаллари саноати, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини чуқур қайта ишлаш ва бошқа йўналишларда, жумладан, "Ургут" эркин иқтисодий зонаси доирасида юқори технологияли замонавий ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш бўйича лойиҳаларни амалга ошириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда минтақавий ва халқаро масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Мевлут Чавушўғлу Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевга қабул учун самимий миннатдорлик изҳор этди. Давлатимиз раҳбарига Туркия компанияларининг мамлакатимиздаги лойиҳаларини қўллаб-қувватлаётгани учун Туркия раҳбарияти номидан ташаккур билдирди ва кенг кўламли ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга тайёр эканини таъкидлади.

Президент Узбекистана принял министра иностранных дел Турции
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 апреля принял министра иностранных дел Турецкой Республики Мевлюта Чавушоглу, находящегося в нашей стране с официальным визитом.
С удовлетворением было отмечено динамичное развитие узбекско-турецких отношений в соответствии с договоренностями, достигнутыми в ходе двусторонних переговоров на высшем уровне, прошедших 17-18 ноября 2016 года в Самарканде.
Особое внимание было уделено вопросам расширения взаимовыгодного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, практической реализации с участием ведущих турецких компаний проектов по модернизации туристической инфраструктуры, созданию современных высокотехнологичных производств в текстильной, кожевенной, химической и фармацевтической отраслях, промышленности строительных материалов, по глубокой переработке сельхозпродукции и другим направлениям, в том числе в рамках свободной экономической зоны «Ургут».
На встрече также состоялся обмен мнениями по региональной и международной проблематике.
Мевлют Чавушоглу выразил искреннюю признательность Президенту Республики Узбекистан Шавкату Мирзиёеву за оказанный теплый прием. От имени руководства Турции министр иностранных дел поблагодарил узбекскую сторону за поддержку проектов турецких компаний в нашей стране, а также подчеркнул готовность к дальнейшему развитию полномасштабного двустороннего сотрудничества.