2017-04-26 | Иқтисодиёт
Бухорода ўтказилган ҳудудий саноат ярмаркаси ва кооперация биржасида вилоятдаги тадбиркорлик субъектлари билан бирга Самарқанд, Хоразм, Навоий вилоятлари ва Тошкент шаҳридан йирик ишлаб чиқариш корхоналари ҳам ўз маҳсулотини намойиш этди.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2017 йилда Халқаро саноат ярмаркаси ва Кооперация биржасини ташкил этиш ва ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарорига мувофиқ ташкил этилган тадбирда мамлакатимизда иқтисодиётни янада ривожлантириш мақсадида ишлаб чиқарувчи тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш, йирик корхоналар билан кичик бизнес субъектлари ўртасида кооперация алоқаларини мустаҳкамлашга қаратилаётган алоҳида эътибор юксак самаралар бераётгани таъкидланди.
Кўргазмада 265 субъектнинг тўқимачилик ва тикувчилик, озиқ-овқат, мебель, чарм-мўйна, матбаа маҳсулотлари, қурилиш материаллари намуналари таклиф этилди.
Вилоятда замонавий технологик ускуналар ва тикув машиналари билан жиҳозланган енгил саноат корхоналари сони йилдан-йилга ортмоқда. Улар ўртасида кооперация алоқалари ўрнатган корхоналар анчагина. Ярмаркада Бухоро шаҳридаги “Севинч текс сервис” масъулияти чекланган жамияти буюртмалар портфели “Камалак шабнам текс” масъулияти чекланган жамияти ва “Когон чевар текстиль” хусусий корхонаси билан ип-калава етказиб бериш бўйича тузилган 2 миллиард сўмлик шартнома ҳисобига бойиди.
– Барқарор хомашё таъминоти ҳамкорларга ип-калавани чуқур қайта ишлаш лойиҳасини кенгайтириш имконини беради, – дейди “Камалак шабнам текс” масъулияти чекланган жамияти раҳбари Д.Бобожонов. – Корхонамизда тайёрланаётган бўз матога талаб юқори. Ярмаркада икки корхона билан қарийб 2 миллиард 200 миллион сўмлик шартнома имзоладик.
Вилоят ҳокимлигидан маълум қилишича, кўргазмада 52 миллиард сўмликдан зиёд ҳамда 9 миллион доллар қийматидаги шартномалар имзоланган.

Промышленная ярмарка: подписаны взаимовыгодные договоры
В проходивших в Бухаре территориальной промышленной ярмарке и кооперационной бирже наряду с субъектами предпринимательства области участвовали и крупные предприятия из Самаркандской, Хорезмской, Навоийской областей и города Ташкента.
На мероприятии, организованном в соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан о мероприятиях по организации и проведению Международной промышленной ярмарки и Кооперационной биржи в 2017 году отмечалось, что уделяемое особое внимание дальнейшему развитию экономики, поддержке субъектов предпринимательства, укреплению кооперационных связей между крупными предприятиями и субъектами малого бизнеса дает весомые результаты.
На выставке были представлены образцы текстильной и швейной, кожевенно-меховой и полиграфической продукции, продовольственных товаров, мебели, строительных материалов 265 производителей.
В области из год в год возрастает количество предприятий легкой промышленности, оснащенных современным технологическим оборудованием и швейными машинами. Среди них есть немало предприятий, установивших кооперационные связи. Портфель заказов общества с ограниченной ответственностью “Севинч текс сервис” города Бухары пополнился договорами по поставке пряжи на 2 миллиарда сумов, заключенными с обществом с ограниченной ответственностью “Камалак шабнам текс” и частным предприятием “Когон чевар текстиль”.
– Бесперебойное обеспечение сырьем позволит партнерам расширить проект по глубокой переработке пряжи, – говорит руководитель общества с ограниченной ответственностью “Камалак шабнам текс” Д.Бобожонов. – Изготавливаемая нашим предприятием бязь пользуется большим спросом. На ярмарке мы подписали договора с двумя предприятиями почти на 2 миллиарда 200 миллионов сумов.
Как сообщили в хокимияте области, на выставке в общей сложности подписаны договора более чем на 52 миллиарда сумов и 9 миллионов долларов.