Янги галереяда илк кўргазма
Наманган шаҳрида фойдаланишга топширилган Тасвирий санъат асарлари кўргазмалар саройи зали ўз фаолиятини вилоят ижодкорларининг “Ўзбекистон – озод ва бетакрор диёр” номли бадиий асарлар кўргазмаси билан бошлади.
Ўзбекистон Бадиий академияси Бадиий ижодкорлар уюшмаси Наманган вилояти бўлими томонидан “Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастури ижроси доирасида ташкил этилган кўргазманинг очилиш маросимида давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари, рассомлар, ҳайкалтарошлар, халқ амалий санъати усталари, меҳнат фахрийлари, ёшлар иштирок этди.
Президентимиз раҳнамолигида тасвирий ва амалий санъатни ривожлантириш, ижодкор ва ҳунарманд-усталар фаолиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, рағбатлантириш, истеъдодли ёшларнинг орзу-интилишларини рўёбга чиқаришга кўмаклашиш, уларни миллий қадриятларимизга ҳурмат руҳида тарбиялашга қаратилаётган алоҳида эътибор юксак самаралар бераётгани таъкидланди.
– XIX асрда барпо этилган мазкур меъморий обиданинг Тасвирий санъат асарлари кўргазмалар саройи сифатида бўлимимиз тасарруфига берилгани мамлакатимизда бу соҳага қаратилаётган юксак эътиборнинг ёрқин ифодаси бўлди, – дейди Ўзбекистон Бадиий академияси Бадиий ижодкорлар уюшмаси вилоят бўлими раиси Комилжон Қамбаров. – Обидани таъмирлашга 300 миллион сўмдан зиёд маблағ сарфланди. Унинг меъморий қиёфасига соя ташлаб турган иморатлар ўрнида кўркам хиёбон барпо этилди. Бу ерда турли кўргазмалар ташкил этиш, уларда нафақат маҳаллий, балки мамлакатимиз ва хорижлик ижодкорларнинг асарларини намойиш этиш имконияти яратилди. Бу тасвирий ва амалий санъат билан бир қаторда вилоятимиз сайёҳлик салоҳиятини оширишга хизмат қилади.
Янги галереяда ташкил этилган илк кўргазмада Эркин Азизов, Абдумажид Ҳусаинов, Муҳаммаджон Тожимирзаев, Равшан Йўлдошев каби мусаввир, ҳайкалтарош ва амалий санъат вакилларининг 200 дан зиёд ижодий иши намойиш этилди.

Первая выставка в новой галерее
Выставка “Узбекистан – свободный и неповторимый край” стала первой, организованной в Выставочном дворце произведений изобразительного искусства, сданном в эксплуатацию в городе Намангане.
В открытии выставки, организованной Наманганским областным отделением Творческого объединения художников Академии художеств Узбекистана в рамках реализации Государственной программы “Год диалога с народом и интересов человека”, участвовали представители государственных и общественных организаций, художники, скульпторы, мастера народно-прикладного искусства, ветераны труда, молодежь.
Подчеркивалось, что особое внимание, уделяемое под руководством Президента нашей страны развитию изобразительного и прикладного искусства, всесторонней поддержке, стимулированию деятельности художников и ремесленников, содействию реализации надежд и устремлений талантливой молодежи, воспитанию ее в духе уважения к национальным ценностям, дает весомые результаты.
– Передача данного архитектурного строения, возведенного в XIX веке, в распоряжение нашего отделения в качестве Выставочного дворца произведений изобразительного искусства стала ярким подтверждением огромного внимания, уделяемого в стране сфере творчества, – говорит председатель областного отделения Творческого объединения художников Академии художеств Узбекистана Комилжон Камбаров. – На ремонт здания потрачено свыше 300 миллионов сумов, рядом разбит живописный парк. Здесь созданы возможности для организации различных выставок, демонстрации произведений не только местных, но и республиканских и зарубежных художников. Все это будет способствовать развитию изобразительного и прикладного искусства, повышению туристического потенциала нашей области.
На первой выставке, организованной в новой галерее, демонстрируется более 200 творческих работ таких художников, скульпторов и представителей прикладного искусства, как Эркин Азизов, Абдумажид Хусаинов, Мухаммаджон Тожимирзаев, Равшан Йулдошев.