Афғонистон делегацияси билан учрашув
2017 йилнинг 22 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга Афғонистон Ислом Республикаси делегацияси таркибида амалий ташриф билан келган Афғонистон Президентининг инфратузилма, кадрлар ресурси ва технологиялар бўйича Катта маслаҳатчиси Ҳумоюн Қаюмий ҳамда Президентнинг МДҲ мамлакатлари билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича Махсус вакили Муҳаммад Шокир Коргарни қабул қилди.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ҳукумати делегациясининг 2017 йил 23-24 январь кунлари Қобул шаҳрига ташрифи ва Афғонистон раҳбарияти билан олиб борган музокаралари доирасида эришилган келишувларни ижро этиш жараёни батафсил муҳокама қилинди.
Хусусан, 2017 йилда мамлакатларимиз ўртасида кенг миқёсли ҳамкорликни янада ривожлантириш режаси (“Йўл харитаси”)ни амалга ошириш борасида олиб борилаётган амалий ишлар бўйича фикр алмашилди.

22 апреля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял делегацию Исламской Республики Афганистан в составе Старшего советника Президента по вопросам инфраструктуры, кадровых ресурсов и технологий Хумаюна Каюми и Специального представителя Президента по развитию сотрудничества со странами СНГ Мухаммада Шокира Коргара, прибывших в нашу страну с рабочим визитом.
В состоявшейся беседе предметно обсужден ход выполнения договоренностей, достигнутых в рамках визита 23-24 января 2017 года в г.Кабул правительственной делегации Узбекистана и переговоров с афганским руководством.
В частности, стороны обменялись мнениями относительно практической работы над реализацией Плана («Дорожной карты») по дальнейшему развитию полномасштабного сотрудничества между нашими странами в 2017 году.