Асосий мақсад – одамларнинг розилиги, юртимиз ободлиги
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев пойтахтимизда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, ижтимоий-иқтисодий лойиҳалар билан танишиш, халқ билан мулоқот қилиш мақсадида 21 апрель куни Олмазор туманида бўлди.
Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили мазмун-моҳияти ҳар жабҳада намоён бўлмоқда. Давлатимиз раҳбари вилоятлар, пойтахтимиз туманларига ташриф буюриб, одамлар билан мулоқот қилмоқда, масалаларни жойида ўрганиб, ижтимоий-иқтисодий тараққиётга доир устувор вазифаларни белгилаб бермоқда.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудлари каби Олмазор туманида ҳам ишлаб чиқаришни ривожлантириш, ижтимоий объектлар бунёд этиш, маҳалла ва турар жойларни обод қилиш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев мазкур туманда барпо этиладиган янги савдо маркази ва кўп қаватли уйлар лойиҳалари билан танишди.
Нурафшон ва Форобий кўчалари кесишган жойда уч қаватли “Эски шаҳар” савдо маркази барпо этилади. Бу ерда харидорларга қулайликлар яратиш мақсадида кафе, галерея, болалар ўйин майдончалари, автомобиллар тўхташ жойи ва бошқа объектлар қурилади. Марказ ишга тушгач, 250 киши иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари мазкур савдо комплекси қуриладиган жойни кўздан кечирди. Марказнинг учинчи қаватида “Китоб олами” дўкони ва миллий кино санъатимиз хазинасидан ўрин олган фильмлар намойиш қилинадиган кинозал барпо этиш кераклигини таъкидлади. Пойтахтимизда бундай йирик иншоотни барпо этишдан мақсад Эски шаҳар аҳолисининг турмуш фаровонлигини янада оширишдир. Бунинг учун комплексни замонавий архитектура талаблари асосида қуриш, атрофини ободонлаштириш, одамларга қулайликлар яратишга алоҳида эътибор қаратиш зарур.
Мутасадди раҳбарларга 2018 йил Наврўз байрамигача мазкур объектни фойдаланишга топшириш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари шу йил 3 февраль куни Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ва йирик лойиҳалар билан танишиш чоғида аҳолининг эҳтиёжи, талабидан келиб чиқиб, пойтахтимизнинг барча туманларида кўп қаватли замонавий арзон уйлар қуриш режалаштирилаётганини қайд этган эди. Президентимизнинг 2017 йил 13 мартдаги 2017-2021 йилларда Тошкент шаҳрида кўп қаватли арзон уйлар қуриш кўламини кенгайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарори бу борадаги ишларни тизимли йўлга қўйишда муҳим дастуриламал бўлмоқда.
Мазкур ҳужжатга мувофиқ Кичик ҳалқа йўли ва Қорасарой кўчаси кесишган ҳудудда 7 қаватли 12 турар жой барпо этиш бўйича лойиҳа ишлаб чиқилди. 800 хонадонга мўлжалланган ушбу уйлар эҳтиёжманд оилаларнинг яшаш шароитини яхшилаш, уларни арзон, замонавий уй билан таъминлашда муҳим аҳамият касб этади.
Президентимиз Эски шаҳарда яшовчи уй-жойга муҳтож оилаларни ҳисобга олиш, уйлар тақсимотида адолат мезонларига қатъий риоя қилиниши зарурлигини қайд этди.
Уйларни қуриш учун 5 гектардан зиёд ер ажратилади. Турар жойларни лойиҳалаштиришда иқлим шароити, санитария ва хавфсизлик талаблари ҳамда халқимизнинг миллий ҳаёт тарзига хос бошқа жиҳатлар ҳисобга олинган.
Давлатимиз раҳбари Қичқириқ канали бўйида бунёд этиладиган янги маданият ва истироҳат боғи лойиҳаси билан ҳам танишди. Мазкур боғни аҳоли фарзандлари билан сайр қиладиган, ҳордиқ чиқарадиган масканга айлантириш, бунда Тошкентнинг қадимий анъаналарини ҳисобга олиш лозимлиги алоҳида таъкидланди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев «Табассум» маҳалла фуқаролар йиғинида бўлиб, маҳалла ҳаёти билан танишди, аҳоли билан мулоқот қилди. Учрашувда туманни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича ислоҳотлар, ёшлар маънавиятини юксалтириш, китобхонлик маданиятини ошириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида сўз юритилди.
Маҳаллалар том маънода маданият ва маънавият масканига айланмоғи лозим, бунинг учун аҳоли, айниқса, ёшларнинг китобга қизиқишини ошириш зарур, деди Шавкат Мирзиёев. Китоб инсонга билим беради, унинг маънавий оламини бойитади, Ватанни севишга ўргатади.
Табассум маҳалласидаги 27 кўп қаватли уйда 5 минг 300 дан зиёд аҳоли истиқомат қилади. Маҳалла фуқаролар йиғини маркази биносида қурилиш ишлари амалга оширилмоқда. Бу ерда маҳалла раиси, котиб ва маслаҳатчилар, профилактика инспектори учун алоҳида хизмат хоналари бўлиши кўзда тутилган. Сартарошхона, "Гўзаллик салони", савдо дўкони, новвойхона қуриш режалаштирилган. Бу халқимизга хос ҳамжиҳатлик, меҳр-оқибат фазилатларини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Яқинда маҳалла ҳудудида болалар майдончаси, мини-футбол майдони қурилиб, фойдаланишга топширилди.
Ҳар бир раҳбар одамларнинг дардига қулоқ солиши, муаммоларини ҳал қилиши, бир сўз билан айтганда, уларни рози қилиш ташвиши билан ишлаши керак, деди давлатимиз раҳбари. Шунда уларнинг давлатга, келажакка ишончи ортади. Маҳаллаларни обод қилиш, халққа барча қулай шароитларни яратиш бу борада муҳим аҳамиятга эга.
Маҳалладаги кўп қаватли уйлар, мактабгача таълим муассасалари атрофини ободонлаштириш, йўлакларни таъмирлаш бўйича мутасаддиларга кўрсатмалар берилди.
Шавкат Мирзиёев Талабалар шаҳарчаси ҳудудида қуриладиган ахборот-ресурс маркази лойиҳаси билан танишди.
Мамлакатимизда таълим тизими изчил такомиллаштирилмоқда. Давлатимиз раҳбарининг жорий йил 20 апрелдаги «Олий таълим тизимини янада ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори мазкур тизим сифатини янги босқичга кўтаради.
Ушбу қарорда кўплаб чора-тадбирлар қатори янги авлод ўқув адабиётлари яратиш, уларни олий таълим муассасаларининг таълим жараёнига кенг татбиқ этиш, олий таълим муассасаларини замонавий ўқув, ўқув-методик ва илмий адабиётлар билан таъминлаш, жумладан, энг янги хорижий адабиётларни сотиб олиш ва таржима қилиш, ахборот-ресурс марказлари фондларини мунтазам янгилаб бориш бўйича вазифалар белгиланган.
Янги марказ ана шундай замонавий талабларга жавоб беради. Мажмуа электрон-ресурслар, даврий адабиётлар, мутолаа, мультимедиа ва конференция залларини ўз ичига олади. Бу Мирзо Улуғбек номидаги Ўзбекистон Миллий университети, Ислом Каримов номидаги Тошкент давлат техника университети, Абдулла Авлоний номидаги халқ таълими ходимларини қайта тайёрлаш ва уларнинг малакасини ошириш марказий институти, ўрта махсус таълим масканлари ўқувчи ва талабалари, профессор-ўқитувчиларига катта қулайлик яратади.
Президентимиз марказ лойиҳаси ва концепциясини такомиллаштириш, унинг фаолияти доирасини кенгайтириш бўйича кўрсатмалар берди. Мажмуани Олий ва ўрта махсус таълим вазирлиги ҳузуридаги Ўзбекистон талабаларининг Миллий илмий-маърифий маркази тарзида ташкил этиш зарурлигини таъкидлади. Бу ерда барча фанлар бўйича маълумотлар базаси бўлади. Замонавий технологиялар воситасида ундан мамлакатимиз олий таълим муассасалари фойдаланади. Дунёнинг етакчи университетлари билан ҳамкорлик ўрнатилиб, улардаги маърузаларни онлайн тарзда кузатиш имконияти яратилади. Марказ атрофида боғ барпо этилади, Ўзбекистон ва жаҳон мутафаккирларининг бюстлари ўрнатилади.
Шавкат Мирзиёев “Оникс Тошкент” масъулияти чекланган жамиятига ташриф буюрди.
Корхона Марказий Осиёда ягона бўлиб, бир суткада 20 тонна натрий-кальцийлик замонавий шиша идишлар ишлаб чиқаради. Европанинг етакчи мамлакатларида ишлаб чиқарилган замонавий дастгоҳлар билан жиҳозланган корхонада 200 киши меҳнат қилади.
Президентимиз корхонада ишлаб чиқарилаётган маҳсулотлар намуналарини кўздан кечирди.
Шу ерда 2017-2018 йилларда Олмазор туманининг саноат ва хизматлар соҳасини ривожлантириш бўйича лойиҳа тақдимоти бўлди. Унда аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш, касб-ҳунар коллежлари битирувчиларини иш билан таъминлаш, бўш турган ва қурилиши тугалланмаган бино ва иншоотлардан самарали фойдаланиш кўзда тутилган.
Шавкат Мирзиёев бўш турган бинолар базасида замонавий ва талаб юқори бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш бўйича кўрсатмалар берди.
“Ўзсаноатқурилишбанк”, “Асака" банки, Халқ банки, Миллий банк, “Ипотека-банк”, “Ипак йўли” банклари томонидан Олмазор туманида ишга туширилаётган янги лойиҳаларга имтиёзли кредитлар ажратилмоқда. “Арт вуд груп” МЧЖ томонидан ёғоч маҳсулотларидан ЛДСП ва ЛМДФ ишлаб чиқариш лойиҳаси шулардан бири. Корхона маҳсулотларидан замонавий мебель ва буюмлар тайёрлашда фойдаланилади. “Ижод-ижод” хусусий корхонаси сопол буюмлар, “Euroasia Аlliance Тeks" МЧЖ дағал ип газлама, “Станко Строитель” МЧЖ металл ва ёғочга ишлов берадиган дастгоҳлар ишлаб чиқаришни йўлга қўяди.
“Интер капитал” МЧЖга қарашли бино ва иншоотларда дори воситалари ишлаб чиқариш, “Галеника” МЧЖда эса йилига 60 дан ортиқ турдаги 225 миллион дона таблетка, капсула, саше ва бошқа импорт ўрнини босувчи дори воситалари ишлаб чиқарилади.
Президентимиз мазкур лойиҳаларни ишга тушириш муддати ва яратиладиган иш ўринлари билан қизиқди.
Лойиҳаларда қурилиш материаллари, ёғоч, металл, полистеролбетон плиталари, ойнани қайта ишлаш, махсус ишчи кийимлари, қандолатчилик маҳсулотлари, тиббиёт буюмлари, нон ва нон маҳсулотлари, озиқ-овқат, енгил саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш, тиббий диагностика маркази очиш кўзда тутилган.
Президентимиз тумандаги Имом Термизий жомеъ масжидида бўлди.
Бутун дунёда буюк аждодларимизнинг сўнмас даҳосига ҳурмат-эҳтиром, уларнинг бой илмий меросини ўрганишга қизиқиш ҳамиша юқори бўлган. Хорижий мамлакатларда уларнинг ҳаёти ва фаолияти ҳақида илмий ва бадиий асарлар яратилган.
Биринчи Президентимиз раҳнамолигида буюк олим ва мутафаккирларимиз, қадимий шаҳарларимиз юбилейлари халқаро миқёсда кенг нишонланди. Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида улуғ алломаларимиз, азиз-авлиёларимиз қадамжоларини обод этиш ишлари изчил давом эттирилмоқда. Миллий маънавий меросимизни тиклаш ва асраб-авайлаш, илм-фан ва таълимни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Буюк боболаримиз тафаккури маҳсули бўлган тарих, адабиёт, санъат, ахлоқ, фалсафа, тиббиёт, математика, кимё, астрономия, меъморлик, дин ва бошқа соҳаларга оид минглаб ноёб асарлар бизнинг бебаҳо бойлигимиздир.
Ислом маданияти ривожига улкан ҳисса қўшган буюк аждодимиз Абу Исо Термизийнинг беназир меросини илмий асосда чуқур ўрганиш бўйича самарали ишлар амалга оширилмоқда.
Биз бахтиёр авлодмиз, бахтли халқмиз, чунки шундай буюк алломаларнинг ворисимиз, деди Президентимиз. Халқимиз фаровонлиги, мамлакатимиз равнақи йўлида қилаётган ишларимиз билан улуғ аждодларимизга муносиб бўлишимиз керак. Бу барчамиздан юксак масъулият талаб қилади.
Ҳазрати Имом (Ҳастимом) мажмуасида Ислом маданияти марказини ташкил қиламиз, деди Шавкат Мирзиёев. Юртдошларимиз, мамлакатимизга келадиган меҳмонлар бу ерда буюк алломаларимизнинг бебаҳо мероси билан яқиндан танишиш имкониятига эга бўлмоғи лозим.
Мутасаддиларга масжидни реконструкция қилиш бўйича топшириқлар берилди.
Президентимиз Шавкат Мирзиёев раислигида Тошкент шаҳридаги Турин политехника университетида йиғилиш бўлиб ўтди. Унда Тошкент шаҳри ва туманлар ҳокимлари, тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарлари, пойтахт жамоатчилиги вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда давлатимиз раҳбари асос солган Ўзбекистон Республикаси Президентининг Виртуал қабулхонаси, жойлардаги Халқ қабулхоналари халқ билан мулоқотнинг муҳим тизимига айлангани, турли масалаларга ўз вақтида ечим топилиб, одамларни рози қилаётгани таъкидланди. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси мамлакатимиз тараққиётини янги босқичга кўтаришга хизмат қилиши қайд этилди.
Учрашувда аҳолига зарур шароитлар яратиш, коммуникация тизимларини янгилаш, ҳудудларни ободонлаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.

Основная цель – благосостояние людей, благоустроенность нашей страны
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 21 апреля в целях ознакомления с осуществляемой в Ташкенте созидательной работой, социально-экономическими проектами, диалога с народом посетил Алмазарский район.
Цель и результаты исполнения задач Года диалога с народом и интересов человека проявляются во всех сферах нашей жизни. Глава нашего государства посещает области страны, столичные районы, проводит диалог с людьми, изучает на месте волнующие их вопросы, определяет приоритетные задачи в сфере социально-экономического развития.
Как по всей нашей стране, и в Алмазарском районе осуществляется широкомасштабная работа по развитию производства, возведению социальных объектов, благоустройству махаллей и жилых массивов.
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами нового торгового центра и многоэтажных домов, которые будут возведены в этом районе.
На пересечении улиц Нурафшон и Фароби будет построен трехэтажный торговый центр “Эски шахар”. Для создания удобств посетителям в нем предусмотрены кафе, галерея, детские игровые площадки, автостоянка и другие объекты. С открытием центра работой будут обеспечены 250 человек.
Глава нашего государства осмотрел место застройки данного торгового комплекса. Отметил необходимость открытия на третьем этаже центра магазина “Книжный мир” и кинозала для показа фильмов из сокровищницы национального кинематографа. Цель возведения в столице такого крупного сооружения заключается в дальнейшем повышении качества жизни жителей Старого города. Для этого необходимо уделить особое внимание строительству комплекса на основе современных архитектурных требований, благоустройству прилегающей территории, созданию удобств и комфорта для населения.
Ответственным руководителям даны поручения по сдаче в эксплуатацию данного объекта в канун праздника Навруз 2018 года.
Глава нашего государства в ходе ознакомления 3 февраля текущего года с осуществляемой в городе Ташкенте созидательной работой и крупными проектами отметил, что исходя из потребностей и нужд населения, во всех районах столицы планируется строительство доступных современных многоэтажных домов. Постановление Президента нашей страны о дополнительных мерах по расширению масштаба строительства доступных многоквартирных домов в городе Ташкенте на 2017-2021 годы от 13 марта 2017 года служит важным руководством к действию в налаживании системной работы в этом направлении.
Согласно этому документу, разработан проект по строительству на пересечении Малой кольцевой дороги и улицы Карасарай 12 семиэтажных домов. Эти дома, рассчитанные на 800 квартир, имеют важное значение для улучшения условий жизни нуждающихся семей, обеспечения их доступным, современным, комфортным жильем.
Президент нашей страны отметил необходимость учета проживающих в Старом городе семей, нуждающихся в жилье, строгого соблюдения критериев справедливости в распределении квартир.
Под строительство жилья намечено выделить более 5 гектаров земли. При проектировании жилых домов будут учтены климатические условия, требования санитарии и безопасности, а также другие аспекты, присущие менталитету, образу жизни нашего народа.
Глава нашего государства также ознакомился с проектом нового парка культуры и отдыха, который будет создан у берега канала Кичкирик. Особо отмечалась необходимость превращения данного парка в место для прогулок и отдыха людей, учета при этом древних традиций Ташкента.
Шавкат Мирзиёев побывал в махалле "Табассум", ознакомился с жизнью в ней, побеседовал с ее жителями. На встрече речь шла о реформах в социально-экономическом развитии района, осуществляемой работе по повышению духовности молодежи, культуры чтения.
Махалля поистине должна стать очагом культуры и духовности, для этого необходимо повысить у населения, особенно молодежи, интерес к чтению, сказал Президент нашей страны. Книга обогащает духовный мир человека, учит его любить Родину.
В 27 многоэтажных домах в махалле "Табассум" проживают более 5 300 человек. В центре схода граждан махалли осуществляются строительные работы. Здесь предусмотрены отдельные служебные кабинеты для председателя, секретаря и консультантов махалли, инспектора профилактики. Планируется построить парикмахерскую, "Салон красоты", магазин, пекарню. Это послужит дальнейшему повышению благополучия, укреплению сплоченности людей, согласия, доброты и милосердия, присущих нашему народу.
Недавно на территории махалли построены и сданы в эксплуатацию детская площадка, мини-футбольное поле.
Каждый руководитель должен прислушиваться к заботам людей, решать их проблемы, одним словом, работать так, чтобы люди были довольны своей жизнью, сказал глава нашего государства. Тогда у них укрепятся доверие к государству, уверенность в завтрашнем дне. В этом имеют важное значение благоустройство махаллей, создание для народа необходимых условий.
Даны поручения ответственным лицам по благоустройству территорий у многоэтажных домов, дошкольных образовательных учреждений, расположенных в махалле, ремонту тротуаров.
Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом информационно-ресурсного центра, возводимого на территории "Талабалар шахарчаси".
В нашей стране последовательно совершенствуется система образования. Постановление главы нашего государства "О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования" от 20 апреля текущего года поднимет на качественно новый уровень эту систему.
В этом документе наряду с рядом мер также определены задачи по созданию нового поколения учебной литературы, широкого ее использования в подготовке кадров в высших образовательных учреждениях, обеспечению вузов современной учебной, учебно-методической, научной литературой, в том числе закупке и осуществлению перевода новейшей зарубежной литературы, регулярному обновлению фондов информационно-ресурсных центров.
Новый центр будет отвечать современным требованиям. В комплексе разместятся электронно-ресурсный, читальный, мультимедийный, конференц-залы и зал периодической литературы. Это создаст большие удобства для студентов, профессоров-преподавателей Национального университета Узбекистана имени Мирзо Улугбека, Ташкентского государственного технического университета имени Ислама Каримова, Центрального института переподготовки и повышения квалификации работников народного образования имени Абдуллы Авлони, для учащихся и преподавателей средних специальных профессиональных образовательных учреждений.
Президент нашей страны дал указания по совершенствованию проекта и концепции центра, расширению его деятельности. Отметил необходимость создания комплекса в виде Национального научно-просветительского центра студентов Узбекистана при Министерстве высшего и среднего специального образования. Здесь будет база данных по всем наукам. Посредством современных технологий ею будут пользоваться высшие образовательные учреждения страны. Будет налажено сотрудничество с ведущими университетами мира и создана возможность наблюдения за онлайн-лекциями. На территории центра будут разбит парк и установлены бюсты великих узбекских мыслителей и известных ученых мира.
Шавкат Мирзиёев посетил общество с ограниченной ответственностью “Оникс Ташкент”.
Предприятие, являясь единственным в Центральной Азии, в сутки производит 20 тонн современных стеклянных изделий. На предприятии, оснащенном современным оборудованием производства ведущих стран Европы, трудятся 200 человек.
Президент нашей страны осмотрел образцы производимой "Оникс Ташкент" продукции.
Здесь же был презентован проект по развитию сфер производства и услуг Алмазарского района в 2017-2018 годах. В нем предусмотрены привлечение населения к предпринимательству, обеспечение выпускников профессиональных колледжей работой, эффективное использование пустующих и недостроенных зданий.
Даны поручения по эффективному использованию пустующих зданий в районе, организации на их базе производства современной востребованной продукции.
Банками “Узсаноаткурилишбанк”, “Асака”, “Ипак йули”, “Ипотека-банк”, Народным банком, Национальным банком внешнеэкономической деятельности выделяются льготные кредиты на запускаемые в Алмазарском районе новые проекты. Одним из них является проект ООО “Арт вуд груп” по производству ЛДСП и ЛМДФ из древесины. Продукция предприятия используется при изготовлении современной мебели и предметов быта. Частное предприятие “Ижод-ижод” наладит выпуск керамических изделий, ООО “Euroasia Аlliance Тeks" – ткань из грубого волокна, ООО “Станко Строитель” – станков по обработке металла и древесины.
В ООО “Интер капитал” будут производиться лекарственные средства, в ООО “Галеника” – 225 миллионов штук таблеток, капсул, саше и других импортозамещающих лекарственных средств более 60 видов в год.
Президент нашей страны поинтересовался сроками запуска этих проектов и создаваемыми рабочими местами.
В проектах предусмотрены выпуск строительных материалов, древесных, металлических, полистиролбетоновых плит, переработка стекла, изготовление специальной рабочей одежды, производство кондитерской, хлебобулочной и другой пищевой продукции, медицинских изделий, товаров легкой промышленности, открытие медико-диагностического центра.
Президент нашей страны посетил мечеть Имама Термези.
В мире во все времена огромен интерес к изучению богатого научного наследия наших великих предков. В зарубежных странах созданы научные и художественные произведения об их жизни и деятельности.
Под руководством Первого Президента нашей страны в международном масштабе широко праздновались юбилеи наших великих ученых и мыслителей, древних городов. Во главе с Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым последовательно продолжается работа по благоустройству мест поклонения нашим великим мыслителям и ученым. Уделяется особое внимание восстановлению и сохранению нашего национального духовного наследия, развитию науки и образования.
Тысячи уникальных произведений – плоды разума наших великих предков – в областях истории, литературы, искусства, этики, философии, медицины, математики, химии, астрономии, архитектуры, религии и других являются бесценным достоянием нашего народа.
Осуществляется последовательная работа по глубокому научному изучению уникального наследия нашего великого предка Абу Исо Термези.
Мы счастливое поколение, счастливый народ, так как являемся наследниками таких выдающихся мыслителей, сказал Президент нашей страны. Мы должны быть достойными великих предков. Это требует от всех нас высокой ответственности.
В комплексе Хазрати Имама (Хастимом) создадим Центр исламской культуры, сказал Шавкат Мирзиёев. Наши соотечественники, зарубежные гости в этом центре будут иметь возможность близко знакомиться с наследием наших великих предков.
Президент нашей страны дал поручения ответственным руководителям по реконструкции мечети.
Под председательством Президента нашей страны Шавката Мирзиёева состоялось совещание в Туринском политехническом университете в Ташкенте. В нем приняли участие хокимы города Ташкента и районов, руководители соответствующих министерств и ведомств, представители общественности столицы.
На совещании отмечалось, что внедренная главой нашего государства Виртуальная приемная Президента Республики Узбекистан, Народные приемные на местах стали важной системой диалога с народом, способствуют своевременному решению различных вопросов людей. Подчеркивалось, что Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах служит поднятию на новый уровень развития нашей страны.
На встрече уделено особое внимание вопросам создания необходимых условий для населения, обновления коммуникационных систем, благоустройства территорий, развития предпринимательства.