Президентимиз замонавий савдо маркази ва турар жойлар лойиҳасини кўздан кечирди
Президентимиз Шавкат Мирзиёев 21 апрель куни Олмазор туманида барпо этиладиган янги савдо маркази ва кўп қаватли уйлар лойиҳалари билан танишди.
Олмазор туманининг Нурафшон ва Форобий кўчалари кесишган жойда уч қаватли “Эски шаҳар” савдо маркази барпо этилади. Бу ерда харидорларга қўшимча қулайликлар яратиш мақсадида кафе, галерея, болалар ўйин майдончалари, автомобиллар тўхташ жойи ва бошқа объектлар қурилади. Марказ ишга тушгач, 250 киши иш билан таъминланади.
Давлатимиз раҳбари мазкур савдо комплекси қуриладиган жойни кўздан кечирди. Марказнинг учинчи қаватида “Китоб олами” дўкони ва тарихий фильмлар намойиш қилинадиган кинозал барпо этиш кераклигини таъкидлади.
Пойтахтимизда бундай йирик иншоотни барпо этишдан мақсад Эски шаҳар аҳолисининг турмуш фаровонлигини янада оширишдир, деди Шавкат Мирзиёев. Бунинг учун комплексни замонавий архитектура талаблари асосида мукаммал қуриш, атрофини ободонлаштириш, одамларга қулайликлар яратишга алоҳида эътибор қаратиш зарур.
Мутасадди раҳбарларга 2018 йил Наврўз байрамигача мазкур объектни фойдаланишга топшириш бўйича топшириқлар берилди.
Давлатимиз раҳбари шу йил 3 февраль куни Тошкент шаҳрида амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари ва йирик лойиҳалар билан танишиш чоғида аҳолининг эҳтиёжи, талабидан келиб чиқиб, пойтахтимизнинг барча туманларида кўп қаватли замонавий арзон уйлар қуриш режалаштирилаётганини айтган эди. Президентимизнинг 2017 йил 13 мартдаги 2017-2021 йилларда Тошкент шаҳрида кўп қаватли арзон уйларни қуриш миқёсини кенгайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисидаги қарори бу борадаги ишларни тизимли йўлга қўйишда дастуриламал бўлмоқда.
Мазкур ҳужжатга мувофиқ Кичик халқа йўли ва Қорасарой кўчалари оралиғида 7 қаватли 12 турар-жой барпо этиш бўйича лойиҳа ишлаб чиқилди. 800 хонадонга мўлжалланган ушбу уйлар эҳтиёжманд оилаларнинг яшаш шароитини яхшилаш, уларни арзон, замонавий уй билан таъминлашда муҳим аҳамият касб этади.
Президентимиз мазкур уйларда яшовчи оилалар рўйхатини шакллантириб, сўнг қурилишни бошлаш кераклигини таъкидлади. Бунда Эски шаҳарда яшовчи уй-жойга муҳтож оилаларни ҳисобга олиш, уйлар тақсимотида адолат мезонларига қатъий риоя этилиши зарурлиги қайд этилди.
Уйларни қуриш учун 5 гектардан зиёд ер ажратилади. Турар жойларни лойиҳалаштиришда маҳаллий иқлим шароити, санитария ва хавфсизлик талаблари ҳамда халқимизнинг миллий ҳаёт тарзига хос бошқа жиҳатлар ҳисобга олинган.
Давлатимиз раҳбари Қичқириқ канали бўйида бунёд этиладиган янги маданият ва истироҳат боғи лойиҳаси билан ҳам танишди.
Мазкур боғни туман аҳолиси фарзандлари билан сайр қиладиган, ҳордиқ чиқарадиган масканга айлантириш, бунда Тошкентнинг қадимий анъаналарини ҳисобга олиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.

Президенту нашей страны представлены проекты современного торгового центра и жилых домов
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектами нового торгового центра и многоэтажных домов, которые будут возведены в Алмазарском районе.
На пересечении улиц Нурафшон и Фароби будет построен трехэтажный торговый центр “Эски шахар”. Для создания дополнительных удобств посетителям в нем предусмотрены кафе, галерея, детские игровые площадки, автостоянка и другие объекты. С открытием центра работой будут обеспечены 250 человек.
Глава нашего государства осмотрел место застройки данного торгового комплекса. Отметил необходимость открытия на третьем этаже центра магазина “Книжный мир” и кинозала для показа исторических фильмов.
Цель возведения в столице такого крупного сооружения заключается в дальнейшем повышении качества жизни жителей Старого города, сказал Шавкат Мирзиёев. Для этого необходимо уделить особое внимание качественному строительству комплекса на основе современных архитектурных требований, благоустройству прилегающей территории, созданию удобств и комфорта для населения.
Ответственным руководителям даны поручения по сдаче в эксплуатацию данного объекта в канун праздника Навруз 2018 года.
Глава нашего государства в ходе ознакомления 3 февраля текущего года с осуществляемой в городе Ташкенте созидательной работой и крупными проектами говорил о том, что, исходя из потребностей и нужд населения, во всех районах столицы планируется строительство доступных современных многоэтажных домов. Постановление Президента нашей страны “О дополнительных мерах по расширению масштаба строительства доступных многоквартирных домов в городе Ташкенте на 2017-2021 годы" от 13 марта 2017 года служит важным руководством к действию в системном налаживании работы в этом направлении.
Согласно этому документу, разработан проект по строительству на пересечении Малой кольцевой дороги и улицы Карасарай 12 семиэтажных домов. Эти дома, рассчитанные на 800 квартир, имеют важное значение для улучшения условий проживания нуждающихся семей, обеспечения их доступным, современным, комфортным жильем.
Президент нашей страны отметил необходимость составления списка семей, которые будут жить в этих домах, и после этого начать их строительства. При этом подчеркивалась необходимость учета проживающих в Старом городе семей, нуждающихся в жилье, строгого соблюдения критериев справедливости в распределении квартир.
Под строительство домов будет выделено более 5 гектаров территории. При проектировании жилых зданий будут учтены местные климатические условия, требования санитарии и безопасности, а также другие аспекты, присущие менталитету, образу жизни нашего народа.
Глава нашего государства также ознакомился с проектом нового парка культуры и отдыха, который будет создан у берега канала Кичкирик.
Особо отмечалась необходимость превращения данного парка в место для гуляний и отдыха жителей района с детьми, учета при этом древних традиций Ташкента.