Ўзбекистон Экологик ҳаракатининг 2016 йилги фаолияти таҳлил қилинди
Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссиясининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссияси аъзолари, вазирлик ва идоралар, нодавлат ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Олий Мажлис ҳузуридаги Нодавлат нотижорат ташкилотларини ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларини қўллаб-қувватлаш жамоат фонди маблағларини бошқариш бўйича Парламент комиссияси раиси А.Саидов комиссия таркибига киритилган ўзгаришлар, ўтказиладиган танловлар хусусида маълумот берди.
Кун тартибидаги асосий масала – Ўзбекистон Экологик ҳаракати ва Экоҳаракатнинг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги депутатлар гуруҳининг 2016 йилдаги фаолияти юзасидан Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, Ўзбекистон Экологик ҳаракати марказий кенгаши ижроия қўмитаси раиси Б.Алихоновнинг ҳисоботи эшитилди.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда экологик қонунчилик ижросини кучайтириш, атроф-муҳитни муҳофазалаш, бу борада қабул қилинган давлат дастурларини ҳаётга изчил татбиқ этиш, экологик таълимни такомиллаштириш, халқимиз соғлом ва узоқ умр кечириши учун қулай экологик муҳит яратишга йўналтирилган кенг кўламли вазифаларни ҳаётга татбиқ этиш жамоат тузилмалари зиммасига алоҳида масъулият юкламоқда. Ўзбекистон Экологик ҳаракати бу борада давлат ва жамоат ташкилотлари билан ҳамкорликда кенг кўламли ишларни амалга ошираётир.
Хусусан, «Экологик назорат тўғрисида»ги қонун ва бошқа қонунчилик ҳужжатларида белгиланган экологик назоратнинг жамоатчи инспекторлари фаолиятини ташкил этиш ва йўлга қўйиш борасида давлат, нодавлат ташкилотлар мутахассисларига услубий ёрдам кўрсатилди, халқаро ҳамкорликни кенгайтириш бўйича қатор лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилди. Атроф-муҳит муҳофазасини таъминлаш ва экологик муҳитни соғломлаштиришда жамоатчиликнинг фаоллигини оширишга йўналтирилган тўрт юзга яқин тадбир ташкил қилинди.
Барқарор ривожланишга эришишда халқаро алоқаларни кенгайтириш, экологик таълимни такомиллаштириш, аҳолининг экологик маданиятини юксалтириш, экология ва тиббиёт йўналишида фаолият юритаётган нодавлат нотижорат ташкилотлари фаолиятини мувофиқлаштириш борасида тизимли ишлар амалга оширилмоқда. Табиатни муҳофазалашга йўналтирилган тадбирларда кенг аҳоли, айниқса, ёшларнинг фаоллигини таъминлаш, экологик барқарорликка йўналтирилган илмий-амалий лойиҳаларни кенгайтириш, экологик хавфсизликни таъминлашда қонунларнинг ижросини кучайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Ҳисобот даврида Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Экоҳаракат депутатлар гуруҳи ҳамда Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш масалалари қўмитаси томонидан тўққизта қонун ҳужжати устида иш олиб борилди. «Ўсимлик дунёсини муҳофаза қилиш ва ундан фойдаланиш тўғрисида»ги ҳамда «Ҳайвонот дунёсини муҳофаза қилиш ва ундан фойдаланиш тўғрисида»ги қонунлар янги таҳрирда қабул қилинди.
Депутатларнинг жойларда сайловчилар ва кенг жамоатчилик вакиллари билан учрашувлари ҳам ўз самарасини бермоқда. Фуқаролардан тушган икки юз олтмишдан зиёд ариза ва мурожаат кўриб чиқилган. Табиатни муҳофазалаш мақсадларига ажратилган маблағлардан оқилона фойдаланишни таъминлаш, бу борада давлат ташкилотлари ва жамоатчиликнинг фаоллигини ошириш юзасидан юздан зиёд тадбир уюштирилган.
Аҳолининг мурожаатлари билан ишлаш тизимини такомиллаштиришда Экоҳаракат ҳузурида "ишонч телефони" ташкил этилгани айни муддао бўлмоқда. Маиший чиқиндиларнинг белгиланмаган жойларга ташланиши, саноат оқоваларининг ҳудудни ифлослантираётгани, дарахтларнинг ноқонуний кесилиши, сувдан норационал фойдаланиш каби масалалар ўтган йили мазкур тармоқ орқали қилинган мурожаатларнинг асосий мавзусини ташкил этди. Бу ҳолатларни атрофлича ўрганиш мақсадида жойларда юздан кўпроқ тадбир ва аҳоли билан учрашувлар ташкил этилди.
Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йилида бу борада тадбирларни янада кучайтириш мақсадида Ўзбекистон Экологик ҳаракати ва унинг ҳудудий бўлимларида «Фуқаролар қабулхоналари» ташкил этилди.
Тадбирда Экоҳаракат томонидан амалга оширилаётган лойиҳаларни янада кенгайтириш, хусусан, мазкур жамоат тузилмасининг ҳудудий бўлимлари фаолиятини кучайтириш, моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, жойлардаги экологик муаммоларнинг самарали ечимини топишда Экоҳаракатнинг ҳудудий бўлимлари имкониятларидан янада кенгроқ фойдаланиш лозимлиги таъкидланди.

Заседание парламентской комиссии
В столице состоялось расширенное заседание парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, члены парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда, представители министерств, ведомств, негосударственных организаций.
Председатель парламентской комиссии по управлению средствами Общественного фонда по поддержке негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества при Олий Мажлисе А.Саидов представил информацию об изменениях, внесенных в структуру комиссии, и проведенных конкурсах.
По основному вопросу повестки дня - деятельности Экодвижения Узбекистана и депутатской группы от Экодвижения в Законодательной палате Олий Мажлиса в 2016 году - был заслушан отчет заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, председателя Исполнительного комитета Центрального совета Экодвижения Узбекистана Б.Алиханова.
Отмечалось, что реализация таких масштабных задач, как усиление исполнения экологического законодательства, охраны окружающей среды, внедрение в жизнь принятых в этом направлении государственных программ, совершенствование экологического образования, создание благоприятной экологической среды для продления здоровой жизни народа, возлагает особую ответственность на общественные структуры. Экологическое движение Узбекистана совместно с государственными и общественными организациями проводит в этом направлении масштабную работу.
В частности, специалистам государственных, негосударственных организаций была оказана методическая помощь по организации и налаживанию определенного в Законе "Об экологическом контроле" и других законодательных актах экологического контроля, деятельности общественных инспекторов, реализован ряд проектов по расширению международного сотрудничества. Организовано около четырехсот мероприятий по повышению активности общественности в обеспечении охраны окружающей среды и оздоровлении экологии.
Для достижения устойчивого развития проводится системная работа по расширению международных связей, координации деятельности негосударственных некоммерческих организаций, занимающихся совершенствованием экологического образования, повышением экологической культуры населения, вопросами экологии и медицины. Уделяется особое внимание обеспечению активного участия широких слоев населения, особенно молодежи, в мероприятиях по охране природы, расширению научно-практических проектов, направленных на экономическую стабильность, усиление исполнения законов в целях обеспечения экологической безопасности.
В отчетный период группой депутатов от Экодвижения в Законодательной палате Олий Мажлиса и Комитетом по вопросам экологии и охраны окружающей среды проводилась работа по девяти законодательным актам. В новой редакции приняты законы «Об охране и использовании растительного мира» и «Об охране и использовании животного мира».
Эффективны и проводимые депутатами на местах встречи с избирателями и представителями широкой общественности. Рассмотрены поступившие от граждан более 260 заявлений и обращений. Организовано более 100 мероприятий по обеспечению рационального использования целевых средств на охрану природы и повышению активности государственных организаций и общественности в этом направлении.
Для совершенствования системы работы с обращениями населения при Экодвижении работает "телефон доверия". В прошлом году основной темой телефонных обращений были такие вопросы, как выброс бытового мусора в неустановленных местах, загрязнение территорий промышленными стоками, незаконная вырубка деревьев, нерациональное использование воды. В целях изучения ситуации на местах проводилось более ста мероприятий и встреч с населением.
В целях усиления целенаправленных мероприятий в Год диалога с народом и интересов человека в Экодвижении Узбекистана и его территориальных отделениях открыты приемные для граждан.
На мероприятии отмечалась необходимость дальнейшего расширения проводимых Экодвижением проектов, в частности, усиления деятельности территориальных отделений этой общественной структуры, укрепления ее материально-технической базы, более широкого использования возможностей территориальных отделений Экодвижения для эффективного решения проблем экологии на местах.