Ўзбекистон делегацияси Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстликнинг олий органи йиғилишида иштирок этди
18 апрель кунлари Беларусия Республикасининг Минск шаҳрида Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотига аъзо мамлакатлардаги алоқа маъмурлари раҳбарлари кенгашининг 52-мажлиси ҳамда МДҲ давлатларида ахборотлаштиришни мувофиқлаштирувчи Кенгашнинг 23-йиғилиши бўлиб ўтди.
Мазкур йиғилишда Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотининг тўла ҳуқуқли аъзоси сифатида Ўзбекистон Республикасининг Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги мутасаддиларидан иборат делегация билан бирга, Озарбайжон Республикаси, Арманистон Республикаси, Беларус Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Россия Федерацияси, Тожикистон Республикаси, Туркманистоннинг вакиллари ҳамда кузатувчи сифатида Латвия Республикаси, «Intersputnik» халқаро космик алоқа ташкилоти ҳамда «Yevtelsat» сунъий йўлдошли алоқа бўйича ҳукуматлараро ташкилот вакиллари, бошқа халқаро муассасалар, алоқа операторлари ва ўқув муассасалари мутахассислари иштирок этдилар.
Ўзбекистон Республикасининг Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазири в.б. Шерзод Шерматов бошчилигида мазкур анжуманда иштирок этган Ўзбекистон делегацияси таркибидан "Ўзбектелеком" АК,  Тошкент шаҳридаги Инҳа университети вакиллари ўрин олган. Йиғилишда Шерзод Шерматов иштирокчилар диққатини Ўзбекистонда АКТни ривожлантириш ҳамда "електрон ҳукумат"ни жорий қилиш бўйича амалга оширилаётган лойиҳаларга бағишланган тақдимотга қаратди.
Йиғилишда 2016 йилда алоқа маъмурлари иштирокида ўтказилган Электралоқани стандартлаштириш бўйича бутунжаҳон ассамблеяси ва Бутунжаҳон почта иттифоқининг 26-конгрессининг натижалари муҳокама қилинди.
Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотининг ишчи органлари ва Ҳамдўстликнинг ижро этувчи қўмитасининг ташкилий ва техник жиҳатдан пухта тайёргарлиги йиғилишнинг самарали ўтиши ҳамда алоқа соҳаси маъмурлари томонидан билдирилган таклиф-мулоҳазаларнинг Электралоқани стандартлаштириш бўйича бутунжаҳон ассамблеяси ва Бутунжаҳон почта иттифоқининг 26-конгрессининг Якуний актида ўз ифодасини топишига хизмат қилди.
Йиғилиш қатнашчилари Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотининг 2017 йилда бўлиб ўтадиган Электралоқа ривожи бўйича бутунжаҳон конференсиясида, 2018 йилда ўтказиладиган Мухтор конференсияда, шунингдек 2019 йилда бўлиб ўтадиган Радиоалоқа ассамблеясида иштирок этиш юзасидан олиб бораётган тайёргарлиги билан танишдилар.
Йиғилишда ахборот ресурсларини шакллантириш ва улардан фойдаланиш масалалари муҳокама қилинди ҳамда Халқаро электралоқа регламенти бўйича экспертлар гуруҳининг илк йиғилишининг натижалари ва кейинги йиғилишга тайёргарлик кўришга оид маълумотлар тингланди.
Қатнашчилар Бутунжаҳон почта иттифоқининг халқаро бюроси томонидан 2017-2020 йилларда Европа ва Марказий Осиё ҳудудида почтани ривожлантириш бўйича "Почта тармоқлари -
ижтимоий-иқтисодий ривожланиш жараёни иштирокчилари" деб номланган ҳудудий режани ва унга тааллуқли ҳаракатлар стратегиясини маъқулладилар
Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотининг халқаро ва ҳудудий ташкилотлар билан ҳамкорлиги масаласи кўриб чиқилиб, Халқаро алоқа академияси жамияти ва Монополияга қарши кураш сиёсати бўйича давлатлараро кенгаш билан 2 та англашув меморандуми имзоланди.
Шунингдек,  йиғилишда 2015 йилда Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотига аъзо мамлакатларнинг ахборот-коммуникация йўналишидаги ривожланиш даражасини ўрганиш бўйича ташкил этилган мониторинг натижалари асосида, аъзо мамлакатларнинг бу борада барқарор ривожланиши учун мақсад-вазифаларни амалга ошириш, мамлакатларда рақамли технологияларни ривожлантиришнинг муҳим йўналишлари ҳамда уларни татбиқ этишнинг механизмларига оид масалалар муҳокама қилинди. Шу билан бирга, 2020 йилга қадар Мустақил давлатлар ҳамдўстлиги давлатларини Иқтисодий ривожлантириш стратегиясининг 3-босқичи (2016-2020 йиллар)даги чора-тадбирлар режаси кўриб чиқилди.
Анжуманда Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотининг меъёрий ҳужжатларига киритилган ўзгариш ва қўшимчалар маъқулланди, ташкилот Ижроия қўмитаси ва Тафтиш комиссиясининг ўтган давр мобайнидаги фаолиятига оид ҳисобот тингланди, шунингдек Кенгаш раҳбарининг,  Мувофиқлаштирувчи кенгашнинг ҳамда Ҳамдўстликнинг Ижроия қўмитаси бош директорининг ўринбосарлари сайланди. Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотининг Ишчи органи раҳбарлари,  шунингдек навбатдаги давр учун Тафтиш комиссиясининг таркиби тасдиқланди.
Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотининг алоқа маъмурлари раҳбарларининг кенгаши - Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстликнинг олий органидир. Кенгашнинг йиғилишларида Алоқа соҳасида ҳудудий ҳамдўстлик ташкилотининг муҳим фаолият йўналишлари муҳокама қилиниб, ривожланиш бўйича ўзаро қарорлар қабул қилинади.

Делегация Узбекистана приняла участие в заседании высшего органа РСС
18 апреля в Минске (Беларусь) прошло очередное совместное заседание 52-го Совета глав администраций связи Регионального содружества в области связи (РСС) и 23-го Координационного совета государств-участников СНГ по информатизации при РСС.
В заседании приняли участие делегации полноправных членов РСС – администраций связи Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана, а также наблюдателей РСС – Латвии, Международной организации космической связи «Интерспутник» и Межправительственной организации спутниковой связи «Евтелсат». Кроме того, присутствовали представители других международных организаций, операторов связи и учебных заведений.
Делегация администрации связи Узбекистана, возглавляемая и.о. министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Шерзодом Шерматовым, включила в себя специалистов Мининфокома, представителей компании «Узбектелеком» и Университета Инха в г.Ташкенте. Вниманию участников заседания Совета глав АС РСС была представлена презентация о работе по внедрению в Узбекистане ИКТ и системы электронного правительства.
На заседании были обсуждены итоги участия администраций связи в работе Всемирной ассамблеи по стандартизации электросвязи 2016 года (ВАСЭ-16) и 26-го Конгресса Всемирного почтового союза (ВПС). Благодаря серьезной организационной и технической работе, проведенной рабочими органами РСС совместно с администрациями связи и Исполкомом РСС, большинство предложений РСС нашли отражение в Заключительных актах ВАСЭ-16 и Конгресса ВПС.
Участники заседания рассмотрели ход подготовки АС РСС ко Всемирной конференции по развитию электросвязи 2017 года, Полномочной конференции 2018 года, Всемирной конференции радиосвязи и Ассамблее радиосвязи 2019 года.
Был обсужден вопрос формирования и использования информационных ресурсов и заслушана информация об итогах первого собрания Группы экспертов по Регламенту международной электросвязи и подготовке к следующему заседанию.
Участники одобрили разработанный Международным бюро Всемирного почтового союза Региональный план почтового развития на 2017-2020 годы для региона Европы и Центральной Азии «Почтовые сети – участники процесса социально-экономического развития» и относящуюся к нему стратегию действий.
По результатам рассмотрения вопроса о взаимодействии РСС с международными и региональными организациями подписаны два меморандума о взаимопонимании с Международной общественной организацией «Международная общественная академия связи» и с Межгосударственным советом по антимонопольной политике.
Обсуждены вопросы о реализации Целей в области устойчивого развития в странах-участницах РСС, выработке предложений по основам и механизмам реализации для формирования цифрового рынка стран РСС, результатах регионального мониторинга инфокоммуникационного развития стран РСС по итогам 2015 года. Кроме того, рассмотрен ход выполнения Плана мероприятий по реализации третьего этапа (2016-2020 годы) Стратегии экономического развития Содружества Независимых Государств на период до 2020 года.
Одобрены изменения и дополнения в нормативные документы РСС, заслушан отчет о деятельности Исполкома РСС за прошедший период и Ревизионной комиссии, избраны заместители председателя Совета глав, Координационного Совета и заместители генерального директора Исполкома РСС, утверждено руководство рабочих органов РСС, а также состав Ревизионной комиссии на очередной период.
Совет глав администраций связи РСС - высший орган Регионального содружества в области связи. На заседаниях совета обсуждаются и принимаются согласованные решения по основным направлениям работы РСС.