Пойтахт шарафини 85 ўғил-қиз ҳимоя қилади
“Баркамол авлод” мусобақаларининг бу йилги финал босқичи Жиззах вилоятида ўтказилади. Ушбу спорт байрамида пойтахтимиздан 16 спорт тури бўйича 85 нафар ўқувчи иштирок этади.
“Баркамол авлод – 2017” спорт ўйинлари спортнинг ўн етти тури –енгил атлетика, бадиий гимнастика, футбол, баскетбол, гандбол, волейбол, эркин ва юнон-рум курашлари, сузиш, бокс, оғир атлетика, дзюдо, стол тенниси, теннис, бадминтон, шахмат ва таэквондо (WTF) бўйича ўтказилади.
Тошкент шаҳар ўрта махсус, касб-ҳунар таълими бошқармасидан маълум қилишларича, “Баркамол авлод – 2017” финал босқичида туман, шаҳар ва минтақавий миқёсда ўтказилган саралаш мусобақаларида ўз маҳоратини намоён этган 85 нафар ёш спортчи пойтахт шарафини ҳимоя қилади.
Нуфузли спорт анжуманининг якуний босқичида мусобақалар дастуридан ўрин олган спорт турлари бўйича пойтахтимиз терма жамоаси Республика олимпия захиралари коллежи, Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети қошидаги академик лицей, Мирзо Улуғбек информатика касб-ҳунар коллежи, Тошкент кимё-технология институти қошидаги академик лицей ва турли коллежларда таҳсил олаётган ўқувчи-ёшлардан ташкил топган.
– “Баркамол авлод – 2017” спорт ўйинларига ёшларимиз пухта тайёргарлик кўрмоқда, – дейди баскетбол бўйича Тошкент шаҳар терма жамоаси мураббийи Юрий Салмов. – Ишонамизки, ҳал қилувчи финал мусобақаларида ҳам вакилларимиз юқори поғоналарни эгаллайди.
Теннис баҳсларида Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети қошидаги 2-академик лицей ўқувчиси Камола Умарова қатнашади.
– “Баркамол авлод – 2017” спорт ўйинларида иштирок этиш ҳар бир ёш спортчининг ҳаётида унутилмас воқеадир, – дейди К.Умарова. – Жиззаxда бўлиб ўтадиган мусобақаларда юқори натижаларга эришишни мақсад қилганмиз. Бу мусобақа бизни келгусида халқаро майдондаги йирик спорт анжуманларида ҳам муносиб қатнашишимиз учун муҳим аҳамият касб этади.

85 спортсменов будут защищать честь столицы
В нынешнем году финальный этап соревнований «Баркамол авлод» пройдет в Джизакской области. На этом спортивном празднике в 16 видах спорта столицу будут представлять 85 учащихся.
Программа спортивных игр «Баркамол авлод – 2017» включает соревнования по 17 видам спорта - легкой атлетике, художественной гимнастике, футболу, баскетболу, гандболу, волейболу, вольной и греко-римской борьбе, плаванию, боксу, тяжелой атлетике, дзюдо, настольному теннису, теннису, бадминтону, шахматам и таэквондо (WTF).
Как сообщили в Ташкентском городском управлении среднего специального, профессионального образования, на финальном этапе соревнований «Баркамол авлод – 2017» честь столицы будут защищать молодые спортсмены, продемонстрировавшие свое мастерство на районных, городских и территориальных отборочных соревнованиях.
В столичную сборную команду вошли учащиеся Республиканского колледжа олимпийского резерва, академического лицея при Узбекском государственном университете мировых языков, Мирзо-Улугбекского профессионального колледжа информатики, академического лицея при Ташкентском химико-технологическом институте и ряда других колледжей.
– Молодежь серьезно готовится к спортивным играм “Баркамол авлод – 2017”, – говорит тренер команды Ташкента по баскетболу Юрий Салмов. – Уверены, что в финальных соревнованиях наши ребята займут призовые места.
В соревнованиях по теннису будет участвовать учащаяся академического лицея №2 при Узбекском государственном университете мировых языков Камола Умарова.
– Участие в спортивных играх “Баркамол авлод – 2017” - незабываемое событие для каждого молодого спортсмена, - говорит К.Умарова. – Наша цель - показать лучший результат на соревнованиях в Джизаке. Эти соревнования имеют большое значение для нашего достойного участия в турнирах международного уровня.