Тиббиёт ютуқлари намойиши
Пойтахтимиздаги «Ўзэкспомарказ» кўргазмалар залида «Соғлиқни сақлаш – TIHE 2017» кўргазмаси бошланди. Уни Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш, Ташқи савдо вазирликлари, Савдо-саноат палатаси, «Ўзфармсаноат» акциядорлик концерни, «Ўзтибтехника» масъулияти чекланган жамияти, Стоматологлар уюшмаси ва "ITE Uzbekistan" халқаро кўргазма компанияси ҳамкорликда ташкил этди.
Кўргазманинг очилишида Ўзбекистон соғлиқни сақлаш вазири ўринбосари Б.Отахонов ва бошқалар соғлиқни сақлаш тизимини тубдан ислоҳ этиш, халқимизга, айниқса, қишлоқ ҳудудларида яшаётган аҳолига замонавий тиббий ёрдам кўрсатиш сифатини янада оширишга давлатимиз томонидан қаратилаётган катта эътибор инсон манфаатларини муҳофазалашнинг муҳим омили бўлаётганини таъкидлади.
Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил 7 февралдаги «Ўзбекистон Республикасини янада ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегияси тўғрисида»ги фармони ҳамда «Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили» Давлат дастурида бу йўналишда кенг қамровли вазифалар белгиланган.
Ушбу чора-тадбирларни ҳаётга татбиқ этиш бўйича қатор дастур ва лойиҳалар қабул қилинди. Хусусан, шошилинч тиббий ёрдам ва бирламчи тиббий-профилактика тизимини такомиллаштириш, онкология хизмати ва хусусий тиббиёт муассасалари фаолиятини кенгайтириш, фармацевтика саноатини ривожлантириш, аҳоли ва тиббиёт муассасаларини арзон ва сифатли дори-дармон билан таъминлашга оид ишлар амалга оширилмоқда. Илм-фан эришаётган ютуқларни амалиётга татбиқ этиш, тиббиётнинг турли йўналишларида янги-янги, самарадор технологияларни яратиш, улардан диагностика ва даволаш жараёнида оқилона фойдаланишга йўналтирилган ишлар янада кенгаймоқда.
Мазкур кўргазмада ўн саккиз мамлакатдан икки юздан ортиқ компания иштирок этаётгани тадбир нуфузидан далолат беради. Беларусь, Германия, Ҳиндистон, Хитой, Голландия, Бирлашган Араб Амирликлари, Покистон, Польша, Россия, АҚШ, Туркия, Украина, Чехия, Швейцария, Эстония, Жанубий Корея, Япониянинг етакчи ишлаб чиқарувчилари ўз маҳсулотларини намойиш этмоқда. Уларнинг орасида маҳсулотларининг сифати ва самарадорлиги бўйича дунёда ном қозонган "Samsung", "Heinemann", "Mindray", "BTL", "Chison" каби компаниялар бор.
Германиянинг "Heinemann" компаниясининг мамлакатимиздаги ваколатхонаси томонидан тақдим этилаётган гинекологияда қўлланиладиган замонавий кольпоскоп, оториноларингология соҳасида ишлатиладиган лор-комбайн, шошилинч тиббиёт тизимида реанимация ёрдамини ташкил этишда, жарроҳлик соҳасида қўлланиладиган замонавий тиббий асбоб-ускуналар мутахассисларда алоҳида қизиқиш уйғотмоқда.
Хитойнинг "Perlong medikal" компаниясида ишлаб чиқарилган замонавий диагностика воситалари намойиш этилаётган стенд иштирокчиларда катта қизқиш уйғотмоқда.
– Кўргазма жуда юқори савияда ташкил этилган, – дейди "Perlong medikal" компанияси бош менежери Юан Миао. – Бу ерда дунёнинг етакчи ишлаб чиқарувчилари ўзларининг энг сўнгги технологиялари билан иштирок этаётгани Ўзбекистон тиббиётининг ўзига хос салоҳиятидан далолат беради. Биз бу тадбирга жаҳон илм-фанининг энг янги ишланмалари билан келдик. Бир неча турдаги замонавий рақамли рентген технологиялари, маммограф, стоматология ва наркоз аппаратларимиз диагностика ва даволаш ишларида юқори самарадорликка эга. Ушбу воситаларимиздан Ўзбекистондаги қатор шифо муассасаларида ҳам фойдаланилмоқда. Ушбу тадбир янги ҳамкорлар излаб топиш, тажриба алмашишда катта имконият яратади.
Мамлакатимизда соғлиқни сақлаш тизимига жаҳон илм-фани ютуқларини кенг татбиқ этиш баробарида ишлаб чиқаришни маҳаллийлаштириш, илм-фан ютуқларини такомиллаштириш ва улардан амалиётда фойдаланиш кўламини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бунинг натижасида маҳаллий фармацевтика саноати ривожланмоқда.
«Никофарм» корхонаси ана шундай етакчи ишлаб чиқарувчилардан биридир. 2006 йилда ташкил топган корхона бугунги кунга келиб тиббиётнинг турли йўналишларида қўлланиладиган йигирмага яқин фармакотерапевтик гуруҳлар бўйича дори-дармон воситаларини ишлаб чиқармоқда. Маҳаллий хомашё асосида биологик фаол қўшимчалар ишлаб чиқаришга алоҳида эътибор қаратилаётир. Масалан, 2016 йилда олтита ана шундай янги фитомаҳсулотлар ишлаб чиқариш ўзлаштирилди.
«Замона Раъно» масъулияти чекланган жамиятида ишлаб чиқарилаётган гиёҳчойлар ҳам саломатликни асрашда муҳим шифо воситаси сифатида тилга олинади. Корхона менежери Гулнора Одилхонованинг айтишича, корхонанинг ишлаб чиқариш фаолияти йилдан-йилга кенгаймоқда. Бугунги кунда юз хилдан кўпроқ маҳсулотни ишлаб чиқариш технологияси ўзлаштирилган. Экспорт ҳажми ва жўғрофияси тобора ошиб бораётир. АҚШ, Россия, Украина ва бошқа давлатларда корхона маҳсулотларига талаб ошиб бораётгани мамлакатимиз тиббиёт илм-фани ва фармацевтика саноатининг ўзига хос салоҳиятини намоён этади.
Тиббиёт техникаси ва ускуналари, фармацевтика маҳсулотлари, хомашё ва технологиялар, стоматология ускуналари ҳамда эстетик тиббиётга оид стендларни қамраб олган кўргазмада касалликларга аниқ ва чуқур ташхис қўйиш, жарроҳлик муолажаларини замонавий усулларда бажаришга ихтисослашган юқори технологиялардан тортиб лаборатория-таҳлил соҳасида яратилган янги ишланмалар, неонатология, скрининг хизмати, педиатрияга оид ихтиролар, фармсаноат ютуқлари кенг намойиш этилаётир.
«Osiyomedika» масъулияти чекланган жамияти тақдим этаётган андроид тизимида ишлайдиган микроскоплар, ПЦР таҳлил аппаратлари, иммунофермент ва биокимёвий анализаторлар касалликларга юқори аниқликда эрта босқичда ташхис қўйиш имкониятини беради. Бир марта ишлатиладиган, стерилланган янги қон таҳлили воситаси қўлланилганда шприц ёки санчқига эҳтиёж қолмайди.
Диагностика соҳасига онкомаркерларнинг кириб келиши саратоннинг олдини олиш ва барвақт аниқлаш, инсон саломатлигини асрашда муҳим омил бўлди. Мамлакатимиз тиббиёт муассасаларида бундай янги технологияларни кенг қўллаш борасида барча имкониятлар мавжудлиги, хориждан янги техника ва технологияларни олиб киришга давлатимиз томонидан берилган имтиёзлар тиббиёт тараққиётини янги босқичга кўтаришга хизмат қилади.
Кўргазма доирасида лаборатория ва диагностика соҳасида қўлланилаётган янги технологиялардан фойдаланишнинг самарали усулларига оид илмий-амалий семинарлар ўтказилиши режалаштирилган.

Демонстрация достижений медицины
В столичном Узэкспоцентре стартовала выставка “Здравоохранение – TIHE 2017”, организованная совместно министерствами здравоохранения, внешней торговли, Торгово-промышленной палатой Узбекистана, акционерным концерном “Узфармсаноат”, обществом с ограниченной ответственностью “Узмедтехника”, Ассоциацией стоматологов и международной выставочной компанией “ITE Uzbekistan”.
На открытии выставки заместитель министра здравоохранения Узбекистана Б.Отахонов и другие отметили, что уделяемое государством постоянное внимание реформированию системы здравоохранения, дальнейшему повышению качества медицинского обслуживания населения, особенно жителей сельских районов, способствует обеспечению интересов человека.
Широкомасштабные задачи в этом направлении определены в Указе Президента нашей страны Шавката Мирзиёева “О Стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан” от 7 февраля текущего года и Государственной программе “Год диалога с народом и интересов человека”.
В соответствии с этими документами разработан и принят ряд программ и проектов. Так, осуществляются соответствующие меры по совершенствованию службы экстренной медицинской помощи и первичной медико-профилактической помощи, деятельности онкологической службы и частных медицинских организаций, развитию фармацевтической промышленности, обеспечению населения и медицинских учреждений доступными и качественными лекарствами. Расширяется масштаб работы по внедрению в практику достижений науки, созданию новых и эффективных медицинских технологий, эффективному использованию их в процессе диагностики и лечения.
В престижной выставке участвует более 200 компаний из 18 стран мира. Свою продукцию представляют ведущие производители из Беларуси, Германии, Индии, Китая, Голландии, Объединенных Арабских Эмиратов, Пакистана, Польши, России, США, Турции, Украины, Чехии, Швейцарии, Эстонии, Южной Кореи и Японии. В числе участников такие известные производители медицинского оборудования, как “Samsung”, “Heinemann”, “Mindray”, “BTL”, “Chison”.
Большой интерес у специалистов вызывают предлагаемые представительством германской компании “Heinemann” в нашей стране современные кольпоскопы, лор-комбайны, современное оборудование для организации реанимационной и хирургической помощи.
Привлекает внимание участников и стенд китайской компании “Perlong medikal”, на котором представлены современные средства диагностики.
- Выставка организована на высоком уровне, - говорит главный менеджер компании “Perlong medikal” Юан Миао. - Тот факт, что ведущие производители мира представляют здесь свои новейшие технологии, свидетельствует о высоком потенциале развития медицинской сферы Узбекистана. Мы также привезли на выставку новые разработки. Наши цифровые рентгенографы, маммографы, стоматологические и анестезиологические аппараты могут с высокой эффективностью применяться в лечении и диагностике. Ряд наших устройств уже используется в медицинских учреждениях Узбекистана. Данное мероприятие является хорошей возможностью найти новых партнеров, обменяться опытом с коллегами.
Наряду с широким внедрением достижений мировой медицины в нашей стране особое внимание уделяется локализации производства медицинской продукции. В результате развивается и отечественная фармацевтическая промышленность.
Одним из ведущих производителей лекарств в нашей стране является предприятие “Никофарм”, организованное в 2006 году. Сегодня предприятие производит лекарственные средства, входящие почти в 20 фармакотерапевтических групп. Особое внимание уделяется выпуску биологически активных добавок на основе местного сырья. В 2016 году освоено производство шести новых видов фитопрепаратов.
Заслуженной популярностью пользуются фиточаи ООО “Замона Раъно”. По словам менеджера предприятия Гулноры Одилхоновой, деятельность предприятия расширяется с каждым годом. Налажен выпуск более ста наименований продукции, увеличиваются объемы производства и расширяется география экспорта. Наблюдается рост спроса на продукцию предприятия в США, России, Украине и других странах, что является результатом развития медицинской науки и фармацевтической промышленности нашей страны.
На стендах, посвященных медицинской технике, фармацевтической продукции, сырью и технологиям, стоматологии и эстетической медицине, представлен весь спектр медицинского оборудования, в том числе технологии высокоточной диагностики, лабораторного анализа, хирургии, неонатологии, скрининга, педиатрии.
ООО “Osiyomedika” предлагает электронные микроскопы, аппараты ПЦР-анализа, иммуноферментные и биохимические анализаторы, позволяющие ставить диагноз высокой точности на ранних стадиях заболеваний.
Появление в сфере диагностики онкомаркеров способствует раннему выявлению и предупреждению рака. В медицинских учреждениях нашей страны имеются все условия для применения этой новой технологии. Предоставляемые государством льготы при ввозе новой техники и технологий из-за рубежа служат выведению развития медицины на новый уровень.
В рамках выставки пройдут научно-практические семинары, посвященные методам эффективного применения новых технологий в медицине.