Табиий бирикмалар кимёси ва технологияси соҳасидаги таниқли олима, Ўзбекистон Республикаси Фанлар академияси академиги Анна Ивановна Глушенкова 91 ёшида вафот этди.
А.Глушенкова 1926 йил 1 августда Россия Федерациясининг Волгоград вилоятидаги Рудна туманида туғилди. 1948 йили Ўрта Осиё индустриал институтини (ҳозирги Тошкент давлат техника университети) тугатиб, ушбу институт аспирантурасида таҳсил олди. Дастлаб номзодлик, кейинчалик докторлик диссертациясини ҳимоя қилди. Илм-фан соҳасидаги кўп йиллик хизматлари учун 2000 йилда Ўзбекистон Республикаси Фанлар академиясининг ҳақиқий аъзоси этиб сайланди.
Истеъдодли олима қарийб 70 йиллик илмий-педагогик фаолияти давомида Тошкент политехника институти (ҳозирги Тошкент давлат техника университети) кафедра мудири, Фанлар академиясининг Ўсимлик моддалари кимёси институти катта илмий ходими, лаборатория мудири, директори, Фанлар академияси президиуми аъзоси каби масъул лавозимларда самарали меҳнат қилди ва мамлакатимизда табиий бирикмалар кимёси ва технологияси соҳасидаги долзарб масалаларни тадқиқ этиш, юқори малакали кадрлар тайёрлашга муносиб ҳисса қўшди.
Заҳматкаш олиманинг илмий ишланма ва тадқиқотлари республикамиз халқ хўжалиги, айниқса, пахтачилик саноатида кенг қўлланиб келмоқда. Унинг пахта толаси ва чигитини қайта ишлаш, улардан зарур истеъмол маҳсулотлари ҳамда дори воситалари тайёрлаш бўйича илмий ишланмалари иқтисодиётимиз тармоқлари ривожида муҳим аҳамиятга эга.
Олиманинг табиий бирикмалар кимёси ва технологияси соҳасининг назарий ва амалий масалаларига бағишланган 400 дан зиёд илмий мақолалари, китоб ва монографиялари юртимиз ва хорижий мамлакатлар олимлари ва мутахассисларига яхши маълум.
А.Глушенкованинг мамлакатимиз илм-фанини ривожлантириш борасидаги хизматлари давлатимиз томонидан муносиб тақдирланди. У “Ўзбекистон Республикасида хизмат кўрсатган фан арбоби” фахрий унвони ва “Меҳнат шуҳрати” ордени билан мукофотланган эди.
Атоқли олима, меҳрибон устоз, камтарин инсон Анна Глушенкованинг хотираси қалбларимизда ҳамиша сақланиб қолади.

Академик Анна Глушенкова
На 91-м году жизни скончалась крупный ученый в области химии и технологии природных соединений, академик Академии наук Республики Узбекистан Анна Ивановна Глушенкова.
А.Глушенкова родилась 1 августа 1926 года в Руднинском районе Волгоградской области Российской Федерации. В 1948 году окончила Среднеазиатский индустриальный институт (ныне - Ташкентский государственный технический университет), затем - аспирантуру этого института. Защитила кандидатскую диссертацию, позднее - докторскую. В 2000 году была избрана действительным членом Академии наук Республики Узбекистан.
Талантливый ученый А.Глушенкова на протяжении своей почти 70-летней научно-педагогической деятельности плодотворно трудилась на таких ответственных должностях, как заведующий кафедрой Ташкентского политехнического института (ныне - Ташкентский государственный технический университет), старший научный сотрудник, заведующий лабораторией, директор Института химии растительных веществ Академии наук, член президиума Академии наук, и внесла достойный вклад в проводимые в нашей стране актуальные исследования в области химии и технологии природных соединений, а также в подготовку высококвалифицированных кадров.
Результаты научных изысканий выдающегося ученого сегодня широко применяются в народном хозяйстве республики, особенно хлопковой промышленности. Ее научные работы в области переработки хлопкового волокна и семян хлопчатника, производства из них товаров народного потребления и лекарственных средств имеют большое значение для развития отраслей экономики нашей страны.
Отечественным и зарубежным ученым и специалистам хорошо известны научные достижения академика А.Глушенковой. Она является автором более 400 научных статей, книг и монографий, посвященных теоретическим и практическим вопросам химии и технологии природных соединений.
Под ее непосредственным руководством получили качественное образование множество молодых специалистов, подготовлены десятки кандидатов и докторов наук.
Заслуги А.Глушенковой в развитии отечественной науки получили достойную оценку нашего государства. Она удостоена почетного звания “Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан”, награждена орденом “Мехнат шухрати”.
Память о выдающемся ученом, заботливом наставнике, скромном человеке Анне Глушенковой навсегда сохранится в наших сердцах.