Франция ТИВ раҳбари билан учрашув
2017 йилнинг 15 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Франция Республикаси Ташқи ишлар ва халқаро тараққиёт вазири Жан-Марк Эро билан учрашди.
2017 йилнинг 29 март куни Парижда бўлиб ўтган икки томонлама музокараларнинг давоми сифатида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги Ўзбекистон-Франция муносабатларининг долзарб жиҳатлари муҳокама қилинди ҳамда минтақавий ва халқаро кун тартиби юзасидан фикр алмашилди.
Қайд этилганидек, 2017 2018-йиллар учун имзоланган вазирликлараро Ҳамкорлик дастури Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги кенг қамровли алоқаларни тизимли асосда ривожлантириш ва мустаҳкамлашга имкон яратади.
Суҳбат давомида вазирлар томонидан 2017 2021-йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг беш устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларни амалга ошириш борасида ўзаро алоқаларни кенгайтириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, июнь ойининг бошига мўлжалланган «MEDEF International» француз корхоналари ҳаракати етакчилигидаги ишбилармон доиралар вакилларининг Ўзбекистонга ташрифи муваффақиятли якун топишидан томонлар манфаатдор эканлиги таъкидланди.

Meeting with Head of French MFA
On April 15, 2017, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan met with the Minister of Foreign Affairs and International Development of the French Republic Jean-Marc Ayrault, who is in Uzbekistan on an official visit.
As a continuation of the bilateral negotiations, which were conducted on March 29, 2017 in Paris, the ministers discussed topical aspects of the Uzbek-French relations in political, trade and economic, investments, culture and humanitarian and other spheres, exchanged views on regional and international agenda.
As has been mentioned, the inter-ministerial Program of cooperation for 2017-2018 makes it possible to develop and strengthen multidimensional cooperation between Uzbekistan and France on a systematic basis.
The ministers paid special attention to the prospects of widening collaboration in the context of implementing the tasks defined in the Action Strategy on five priority directions on development of Uzbekistan in 2017-2021. In particular, the parties expressed interest on successful results of the visit of representatives of business circles under the auspices of the Movement of French Enterprises “MEDEF International” in June to Uzbekistan.