Франция ТИВ раҳбари билан учрашув
2017 йилнинг 15 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Франция Республикаси Ташқи ишлар ва халқаро тараққиёт вазири Жан-Марк Эро билан учрашди.
2017 йилнинг 29 март куни Парижда бўлиб ўтган икки томонлама музокараларнинг давоми сифатида сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги Ўзбекистон-Франция муносабатларининг долзарб жиҳатлари муҳокама қилинди ҳамда минтақавий ва халқаро кун тартиби юзасидан фикр алмашилди.
Қайд этилганидек, 2017 2018-йиллар учун имзоланган вазирликлараро Ҳамкорлик дастури Ўзбекистон ва Франция ўртасидаги кенг қамровли алоқаларни тизимли асосда ривожлантириш ва мустаҳкамлашга имкон яратади.
Суҳбат давомида вазирлар томонидан 2017 2021-йилларда Ўзбекистонни ривожлантиришнинг беш устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган вазифаларни амалга ошириш борасида ўзаро алоқаларни кенгайтириш истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди. Хусусан, июнь ойининг бошига мўлжалланган «MEDEF International» француз корхоналари ҳаракати етакчилигидаги ишбилармон доиралар вакилларининг Ўзбекистонга ташрифи муваффақиятли якун топишидан томонлар манфаатдор эканлиги таъкидланди.

Встреча с главой МИД Франции
15 апреля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с прибывшим в нашу страну с официальным визитом Министром иностранных дел и международного развития Французской Республики Жаном-Марком Эро.
В продолжение двусторонних переговоров, состоявшихся 29 марта 2017 года в г.Париже, министры обсудили актуальные аспекты узбекско-французских отношений в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других областях, обменялись мнениями по региональной и международной повестке дня.
Как отмечалось, подписанная межмидовская Программа сотрудничества на 2017-2018 годы позволяет на системной основе развивать и укреплять многоплановое сотрудничество между Узбекистаном и Францией.
Министры в ходе беседы отдельное внимание уделили перспективам расширения взаимодействия в контексте реализации задач, определенных Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Узбекистана в 2017-2021 годах. В частности, подтверждена заинтересованность в успешных итогах намеченного на начало июня визита в Узбекистан представителей деловых кругов Франции под эгидой Движения французских предприятий «МЕДЕФ Интернэшнл».