Президентимиз Имом Бухорий мақбарасини зиёрат қилди
Шавкат Мирзиёев 2016 йил 18 октябрь куни пойтахтимизда ўтган Ислом ҳамкорлик ташкилоти Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг 43-сессияси очилиш маросимида Имом Бухорий ёдгорлик мажмуи қошида ислом маданияти, умумбашарий цивилизация ривожига беназир ҳисса қўшган буюк аждодларимизнинг кўп қиррали бой меросини ўрганишга ихтисослашган халқаро илмий-тадқиқот марказини ташкил этиш ташаббусини илгари сурди.
Президентимиз мазкур марказ қурилиши лойиҳаси билан танишди.
Марказ Имом Бухорий ва бошқа мутафаккир алломаларимизнинг бебаҳо илмий-маънавий меросини ўрганиш, улар яратган асарларнинг илмий-изоҳли таржима ва қиёсий матнларини нашр этиш, мамлакатимиз ва хорижий давлатлардаги кутубхоналар, архив фондларида сақланаётган қўлёзмаларнинг электрон нусхаларини тўплаш, уларни халқимиз ва жаҳон жамоатчилигига етказиш билан шуғулланади.
Бугунги кунда Имом Бухорий мажмуаси ёнидан жой ажратилиб, марказни қуриш бўйича лойиҳа ишлаб чиқилди.
Президентимиз мазкур халқаро марказнинг мазмун-моҳиятига алоҳида эътибор қаратди. Бу муассасада ислом маданияти тарғиботини йўлга қўйиш бўйича комплекс ёндашув ишлаб чиқиш кераклигини таъкидлади. Бино хоналарида буюк алломаларимизнинг руҳи, маънавий куч-қудрати ва салоҳияти намоён бўлиб туриши, бунинг учун ҳар бир хонани муайян аллома номи билан аташ ва шунга яраша жиҳозлаш зарурлигини қайд этди.
Буюк мутафаккир бобомиз, барча муҳаддислар пешвоси Имом Бухорий мангу қўним топган ушбу масканда ўзига хос маънавий-руҳий муҳит мавжуд, деди давлатимиз раҳбари. Мажмуага зиёратга келган одам бу марказга ҳам кириб, ўзига катта озуқа олсин, боболаримиз ҳикматларидан ўрганиб кетсин. Шунда уларнинг калбида улуғ аждодларимиз билан фахрланиш туйғуси ривож топади, айни пайтда шундай буюк зотларнинг авлоди масъулиятини ҳис этади.
Янги марказда алломаларимизнинг бебаҳо меросини ўрганишда ўзига хос мактаб яратган буюк муҳаддислар Имом Бухорий, Имом Термизий, улуғ фақиҳлар Бурҳониддин Марғиноний, Абуллайс Самарқандий, калом илмининг буюк мутафаккирлари Абу Мансур Ал-Мотуридий, Абул Муин Насафий каби аждодларимиз бой меросини алоҳида-алоҳида ўрганиш ва илмнинг шу соҳалари бўйича мукаммал билимга эга бўлган етук мутахассислар тайёрлашни йўлга қўйиш кераклиги қайд этилди.
Шавкат Мирзиёев олимлар ва уламолар билан суҳбатда ушбу марказда тадқиқотчиларга Қуръони карим оятларини қироат билан ўқиш, тўғри талаффуз этиш, араб имлосида ёзиш – каллиграфия бўйича мамлакатимиз етакчи олимлари дарсларини йўлга қўйиш, хорижлик тадқиқотчилар учун стажировкалар таъсис этиш ҳақида сўзлади.
Учрашувда Бухородаги Мир Араб мадрасасининг ҳам қадимги мавқеини тиклаш зарурлиги кўрсатиб ўтилди. Унинг биносини таъмирлаш ва замонавий технологиялар билан жиҳозлаш бўйича топшириқлар берилди.
Пойтахтимиздаги Ҳазрати Имом мажмуаси ҳудудида Ислом тараққиёт марказини ташкил этмоқчимиз. Ушбу масканда ҳам Имом Бухорий халқаро маркази каби халқимиз, айниқса, ёш авлоднинг маънавий дунёсини бойитишга, буюк аждодларимиз ислом таълимотига беқиёс ҳисса қўшганини аниқ мисоллар билан кўрсатиш керак, деди давлатимиз раҳбари.
Имом Бухорий мажмуаси атрофида жойлашган савдо ва маиший хизмат кўрсатиш шохобчаларини реконструкция қилиш лойиҳаси ҳақида ҳам маълумот берилди. Бу зиёратчилар учун қўшимча қулайлик яратиб, ҳудуд инфратузилмасини янада ривожлантиришда муҳим аҳамият касб этади.
Давлатимиз раҳбари Махдуми Аъзам зиёратгоҳидан Имом Бухорий мажмуигача бўлган йўл бўйида икки қаватли замонавий уйлар ва ижтимоий объектлар қуриш, ҳудудни ободонлаштириш бўйича мутасадди раҳбарларга топшириқлар берди.

Президент нашей страны посетил мавзолей Имама Бухари
Шавкат Мирзиёев на состоявшейся 18 октября 2016 года в Ташкенте церемонии открытия 43-й сессии Совета министров иностранных дел Организации исламского сотрудничества инициировал создание при мемориальном комплексе Имама Бухари международного научно-исследовательского центра, специализирующегося на изучении исламской культуры, богатого и многогранного наследия наших великих предков, внесших огромный вклад в развитие мировой цивилизации.
Президент нашей страны ознакомился с проектом строительства этого центра.
Центр будет заниматься изучением бесценного научно-духовного наследия Имама Бухари и других наших ученых и мыслителей, изданием научных переводов и сравнительных текстов созданных ими произведений, сбором электронных копий рукописей, хранящихся в библиотеках, архивных фондах нашей страны и за рубежом, доведением их до нашего народа и мировой общественности.
В настоящее время рядом с комплексом Имама Бухари выделена территория, разработан проект строительства центра.
Президент нашей страны обратил особое внимание на суть и значимость этого международного центра, отметил, что в этом учреждении необходимо разработать комплексный подход к налаживанию пропаганды исламской культуры. Глава нашего государства подчеркнул, что помещения здания должны демонстрировать дух, духовную мощь, силу и потенциал наших великих предков, для этого необходимо назвать каждый зал именем определенного ученого и соответственно его оформить.
В этой святыне, где обрел вечный покой наш великий предок, ученый и мыслитель, глава мухаддисов Имам Бухари, царит особая духовно-нравственная атмосфера, сказал глава нашего государства. Люди, войдя сюда, должны получить духовную пищу, извлечь уроки мудрости. Тогда в их сердцах усилится чувство гордости за наших великих предков, вместе с тем они проникнутся чувством ответственности и долга за то, что являются потомками таких выдающихся личностей.
Были подчеркнуты необходимость при изучении в новом центре бесценного достояния наших мыслителей вести исследования богатого наследия великих мухаддисов, создавших собственные школы, по отдельности - Имама Бухари, Имама Термизи, ученых-правоведов Бурхониддина Маргинони, Абуллайса Самарканди, знатоков Корана Абу Мансура Ал-Мотуриди, Абул Муина Насафи, а также важность налаживания подготовки высококвалифицированных специалистов, обладающих глубокими знаниями в этой сфере.
Шавкат Мирзиёев в беседе с учеными и улемами говорил о налаживании в этом центре обучения ведущими учеными нашей страны исследователей Корана совершенному чтению, правильному произношению аятов священной книги, арабской каллиграфии, учреждении стажировок для зарубежных исследователей.
В ходе встречи акцентировалось также внимание на необходимости возрождения древнего статуса медресе Мир Араб в Бухаре. Были даны поручения по его ремонту и оснащению современными технологиями.
На территории расположенного в столице комплекса Хазрати Имама мы планируем создать Центр исламского развития. В этом очаге также необходимо на конкретных примерах показать огромный вклад международного центра Имама Бухари в обогащение духовного мира нашего народа, особенно молодого поколения, сказал глава нашего государства.
Также была представлена информация о проекте реконструкции пунктов торговли и бытовых услуг, расположенных вблизи комплекса Имама Бухари. Это создаст дополнительные удобства для паломников, будет иметь важное значение в дальнейшем развитии инфраструктуры территории.
Глава нашего государства дал поручения ответственным руководителям по строительству двухэтажных современных домов и социальных объектов вдоль дороги от места поклонения Махдуми Аъзам до комплекса Имама Бухари, благоустройству территории.