«Osiyo batareya»нинг харидоргир маҳсулотлари
Яқинда Қозоғистон Республикасининг Остона шаҳрида Ўзбекистон Миллий саноат кўргазмаси ва икки мамлакат ишбилармон доиралари иштирокида ўтказилган бизнес-форумда пойтахтимиздаги «Osiyo batareya» қўшма корхонаси ҳам маҳсулотлари билан иштирок этганди.
– Корхонамизда ишлаб чиқарилаётган замонавий қурилиш маҳсулотлари бизнес-форум иштирокчиларида қизиқиш уйғотди, – дейди корхонанинг маркетинг бошқармаси бошлиғи Бекзод Ҳамидхўжаев. – Ҳамкорлик борасида Қозоғистондаги тўртта йирик ташкилот билан келишувга эришилди. Келгусида бу борадаги имкониятларимиз янада кенгайиши шубҳасиз.
2000 йилдан буён фаолият юритаётган «Osiyo batareya» қўшма корхонасида маҳаллийлаштириш дастури доирасида рақобатбардош, импорт ўрнини босадиган янги турдаги маҳсулотлар ишлаб чиқариш ҳажми кенгаймоқда. Дастурга киритилган корхоналарга берилаётган имтиёзлар, технологик ускуналар ва эҳтиёт қисмлар, хомашёнинг божхона ҳамда солиқ тўловларидан озод этилгани ютуқлар омили бўлмоқда.
Корхонада 2002 йилда енгил, юк ва бошқа автоуловлар учун аккумулятор батареялар тайёрлаш йўлга қўйилган эди. Ўша йилнинг ўзидаёқ Қозоғистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Афғонистонга 2,5 миллион долларга тенг маҳсулот экспорт қилинди.
– Фаолиятимизни янада ривожлантириш мақсадида олиб борилган маркетинг изланишлари Ўзбекистонда полимер маҳсулотлари юқори нархда импорт қилинишини кўрсатди, – дейди Б.Ҳамидхўжаев. – Бу йўналишда янги лойиҳалар тайёрланди. 2005 йилдан «Asia Plast» савдо белгиси билан рандом сополимер хомашёсидан қувур ҳамда фитинглар ишлаб чиқариш йўлга қўйилди. Иссиқ ва совуқ сув, иссиқлик ва канализация тизимларига мўлжалланган маҳсулотларимиз юқори ҳароратга чидамли бўлиш билан бирга турли хил кимёвий, ишқорий таъсирларга ҳам бардошли.
Пластик қувурларнинг узоқ йилларга мўлжалланганлиги, арзонлиги, сифати юқорилиги кўпчиликнинг диққатини тортмоқда. Талабнинг ортиши эса корхонанинг ишлаб чиқариш қувватларини оширишга замин яратди, маҳсулотлар тури ва ҳажми ортмоқда. 2008 йилда корхонада 50 турдаги маҳсулот тайёрланган бўлса, бугунги кунда 300 турдан зиёд маҳсулот ишлаб чиқариш ўзлаштирилган.
Корхонада замонавий технологияларга таянган ҳолда, импорт ўрнини босувчи, сифатли маҳсулотлар ишлаб чиқаришни янада кенгайтириш мақсадида янги лойиҳалар тайёрланмоқда.

Востребованная продукция
На прошедших недавно в столице Казахстана Астане Национальной промышленной выставке Узбекистана и бизнес-форуме с участием представителей деловых кругов двух стран была представлена и продукция действующего в Ташкенте совместного предприятия “Osiyo batareya”.
- Современная продукция нашего предприятия вызвала большой интерес у участников бизнес-форума, - говорит начальник маркетингового управления предприятия Бекзод Хамидхужаев. - Тогда мы заключили соглашения с 4 крупными организациями Казахстана. В дальнейшем планируем расширить экспортную деятельность.
На совместном предприятии, действующем с 2000 года, в рамках программы локализации выпускаются новые виды импортозамещающей продукции. Предоставляемые участникам программы льготы, в том числе по налогам и таможенным платежам при ввозе технологического оборудования, сырья и запасных частей, способствуют успешной деятельности предприятия.
В 2002 году на предприятии был налажен выпуск аккумуляторных батарей для легковых, грузовых и других типов автомобилей. В том же году в Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Афганистан была экспортирована продукция на 2,5 миллиона долларов.
- Проведенные нами маркетинговые исследования показали, что потребность нашей страны в полимерной продукции покрывается в основном за счет импорта, причем по высоким ценам, - говорит Б.Хамидхужаев. - Мы подготовили новые проекты в этом направлении и в 2005 году наладили производство труб и фитингов из сополимера под торговым знаком “Asia Plast”. Эта продукция, предназначенная для использования в сетях тепло-, водоснабжения и канализации, обладает повышенной стойкостью к высоким температурам, различным химикатам и щелочи.
Потребители выбирают пластиковые трубы за долговечность, доступность и высокое качество. Рост спроса создал условия для увеличения производственных мощностей, расширения объемов и ассортимента продукции. Если в 2008 году предприятие выпускало 50 видов продукции, то сейчас освоено производство более 300 видов.
Предприятие разрабатывает новые проекты, направленные на выпуск качественных импортозамещающих товаров на основе современных технологий.