Президентимиз Шавкат Мирзиёев 12 апрель куни пойтахтимизда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, ижтимоий-иқтисодий лойиҳалар ижроси, мактаблар фаолияти билан танишди.
Давлатимиз раҳбари Чилонзор туманидаги “Реле ва автоматика” акциядорлик жамиятига ташриф буюрди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудлари каби пойтахтимизда ҳам саноатни жадал ривожлантириш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг учинчи йўналишида эркин иқтисодий зоналар, технопарклар ва кичик саноат зоналари самарадорлигини ошириш, янгиларини ташкил этиш, ишлаб чиқаришни модернизация қилиш, тармоқлараро саноат кооперациясини кенгайтириш бўйича улкан мақсад ва вазифалар белгиланган. Президентимиз раҳбарлигида бу борадаги ишлар изчил давом эттирилмоқда.
Шавкат Мирзиёев 3 февраль ва 25 март кунлари Тошкент шаҳридаги саноат объектларига ташриф буюриб, улардан самарали фойдаланиш, корхона ва тадбиркорларнинг самарали фаолият юритиши учун зарур шарт-шароит яратиш бўйича кўрсатмалар берди. Бугунги кунда ушбу объектларда янги ишлаб чиқариш қувватлари ташкил этилмоқда.
Чилонзор туманидаги “Реле ва автоматика” акциядорлик жамиятининг умумий ер майдони 3,91 гектар, ишлаб чиқариш майдони 2,26 гектар. Бу ерда юзга яқин турдаги металл ва пластмасса буюмлар, паст кучланишли қурилмалар тайёрланмоқда, шу йўналишда хизматлар кўрсатилмоқда. Ҳудудда ишлаб чиқаришни кенгайтириш учун яхши имконият, зарур инфратузилма мавжуд.
Жамиятнинг бўш турган бинолари негизида технопарк ташкил этилиб, 2017-2018 йилларда 10 инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши режалаштирилган. Ушбу лойиҳалар натижасида бу ерда касса ва терминал учун қоғозлар, трикотаж маҳсулотлари, гидравлика мойлари, пластик труба ва фитинглар, пропилен қоплар, мебель, акрил ва канцелярия товарлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари бу ерда импорт товарларни маҳаллийлаштирадиган, экспортга йўналтирилган маҳсулотлар ишлаб чиқарадиган корхоналар ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.

Президент нашей страны посетил промышленные предприятия и социальные объекты Чиланзарского района
Президент нашей страны Шавкат Мирзиёев 12 апреля ознакомился с осуществляемой в Ташкенте созидательной работой, ходом реализации социально-экономических проектов, деятельностью школ.
Глава нашего государства посетил акционерное общество “Реле и автоматика” в Чиланзарском районе.
В третьем направлении Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах определены задачи по повышению эффективности действующих и созданию новых свободных экономических зон, технопарков и малых промышленных зон, модернизации производства, расширению межотраслевой промышленной кооперации. Под руководством Президента нашей страны работа в этом направлении последовательно продолжается.
Шавкат Мирзиёев 3 февраля и 25 марта текущего года ознакомился с промышленными объектами города Ташкента и дал указания по созданию необходимых условий для эффективной деятельности предприятий и предпринимателей. Сегодня на этих объектах создаются новые производственные мощности.
Акционерное общество “Реле и автоматика” занимает 3,91 гектара площади, в том числе располагает производственной площадкой в 2,26 гектара. На заводе изготавливаются металлические и пластиковые изделия около 100 видов, устройства низкого напряжения, оказываются соответствующие услуги. Здесь имеется необходимая инфраструктура для расширения производства.
На базе пустующих объектов акционерного общества в 2017-2018 годах намечено реализовать 10 инвестиционных проектов. В результате их осуществления здесь будет налажено производство бумаги для кассовых аппаратов и терминалов, трикотажных изделий, гидравлических масел, пластиковых труб и фитингов, пропиленовых мешков, акрила и канцелярских товаров.
Глава нашего государства отметил необходимость организации здесь предприятий, которые будут заниматься локализацией импортных товаров, выпускать экспортоориентированную продукцию.