Президентимиз Шавкат Мирзиёев 12 апрель куни пойтахтимизда амалга оширилаётган бунёдкорлик ишлари, ижтимоий-иқтисодий лойиҳалар ижроси, мактаблар фаолияти билан танишди.
Давлатимиз раҳбари Чилонзор туманидаги “Реле ва автоматика” акциядорлик жамиятига ташриф буюрди.
Мамлакатимизнинг барча ҳудудлари каби пойтахтимизда ҳам саноатни жадал ривожлантириш, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш борасида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда. 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясининг учинчи йўналишида эркин иқтисодий зоналар, технопарклар ва кичик саноат зоналари самарадорлигини ошириш, янгиларини ташкил этиш, ишлаб чиқаришни модернизация қилиш, тармоқлараро саноат кооперациясини кенгайтириш бўйича улкан мақсад ва вазифалар белгиланган. Президентимиз раҳбарлигида бу борадаги ишлар изчил давом эттирилмоқда.
Шавкат Мирзиёев 3 февраль ва 25 март кунлари Тошкент шаҳридаги саноат объектларига ташриф буюриб, улардан самарали фойдаланиш, корхона ва тадбиркорларнинг самарали фаолият юритиши учун зарур шарт-шароит яратиш бўйича кўрсатмалар берди. Бугунги кунда ушбу объектларда янги ишлаб чиқариш қувватлари ташкил этилмоқда.
Чилонзор туманидаги “Реле ва автоматика” акциядорлик жамиятининг умумий ер майдони 3,91 гектар, ишлаб чиқариш майдони 2,26 гектар. Бу ерда юзга яқин турдаги металл ва пластмасса буюмлар, паст кучланишли қурилмалар тайёрланмоқда, шу йўналишда хизматлар кўрсатилмоқда. Ҳудудда ишлаб чиқаришни кенгайтириш учун яхши имконият, зарур инфратузилма мавжуд.
Жамиятнинг бўш турган бинолари негизида технопарк ташкил этилиб, 2017-2018 йилларда 10 инвестиция лойиҳаси амалга оширилиши режалаштирилган. Ушбу лойиҳалар натижасида бу ерда касса ва терминал учун қоғозлар, трикотаж маҳсулотлари, гидравлика мойлари, пластик труба ва фитинглар, пропилен қоплар, мебель, акрил ва канцелярия товарлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари бу ерда импорт товарларни маҳаллийлаштирадиган, экспортга йўналтирилган маҳсулотлар ишлаб чиқарадиган корхоналар ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.

President Mirziyoyev visited industrial enterprises and social facilities in Chilonzor district
President of our country Shavkat Mirziyoyev reviewed the constructive works, the pace of implementation of social-economic projects, the activity of schools on 12 April.
The Head of our state visited “Rele va avtomatika» joint-stock company in Chilonzor district.
The third direction of the Action Strategy on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 determines the tasks on improving effectiveness of the existing and establishing new free economic zones, technoparks and small industrial zones, modernization of industry, enhancing inter-sectoral industrial cooperation.
Shavkat Mirziyoyev had inspected industrial facilities in Tashkent on 3 February and 25 March and had given recommendations on creating necessary conditions for effective activity of companies and entrepreneurs. Today new manufacturing capacities are being established in these facilities.
“Rele va avtomatika” joint-stock company occupies an area of 3,91 ha, which includes manufacturing facilities on 2,26 ha. The plant produces metallic and plastic goods of 100 types, low-voltage devices and renders corresponding services. A necessary infrastructure for enhancing production is available here.
10 new investment projects are planned for implementation in 2017-2018 in the unoccupied facilities of the joint-stock company. As a result of their implementation, production of paper for cash registers and terminals, knitwear, hydraulic oils, plastic pipes and fittings, propylene bags, acryl and stationeries will be launched.
The Head of our state underlined the need to establish companies, localizing imported goods and manufacture export-oriented products.