Қаршида “Камолот” шахмат тахтаси” республика турнирининг финал босқичи бўлиб ўтди.
Турнир “Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракати, Ўзбекистон Республикаси Маданият, Халқ таълими вазирликлари, Жисмоний тарбия ва спорт давлат қўмитаси, Болалар спортини ривожлантириш жамғармаси, Ўрта махсус, касб-ҳунар таълими маркази ҳамда Шахмат федерацияси ҳамкорлигида ташкил этилди.
– Ушбу анъанавий турнирнинг жорий йилги мамлакат босқичида Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳридан 8 ёшдан 19 ёшгача бўлган 140 шахматчи иштирок этди, – дейди “Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракати марказий кенгаши бўлим мудири Умид Ражабов. – 2007 йилдан буён ўтказиб келинаётган мазкур мусобақа ёш ҳаваскор шахматчиларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг профессионал спортга дадил кириб боришига кўмаклашмоқда.
Қизлар ўртасида Наманган вилоятидан Мавлуда Маҳмудова, Бухоро вилоятидан Гулхумор Нажмиддинова, Сурхондарё вилоятидан Гулчеҳра Абдухолиқова, Навоий вилоятидан Барчиной Облаева, Фарғона вилоятидан Наврўзахон Абдуллаева, ўғил болалар ўртасида Қашқадарё вилояти вакиллари Салоҳиддин Жуманазаров ва Анвар Ҳакимов, наманганлик Фарҳоджон Эргашев, хоразмлик Жонибек Бахтиёров ва Қорақалпоғистон Республикаси вакили Аббазлар Аузимбетов ўз ёш тоифасида ғолибликни қўлга киритди.
Умумжамоа ҳисобида 1 олтин ва 5 кумуш медаль билан Навоий вилояти жамоаси биринчи ўринни эгаллади. Иккинчи ўринга Наманган, учинчи ўринга Сурхондарё вилояти жамоалари сазовор бўлди.
– Етти ёшимдан буён шахмат билан шуғулланаман, – дейди турнир ғолиби қашқадарёлик Анвар Ҳакимов. – Бугунгидек мусобақалар келажакда янада юқори натижаларни қўлга киритишимизда муҳим аҳамият касб этади. Мақсадим, нуфузли халқаро турнирларда юртимиз шарафини муносиб ҳимоя қилиш.
Турнирда “Энг ёш иштирокчи қиз”, “Энг ёш иштирокчи бола”, “Энг яхши партия”, “Энг чиройли комбинация”, “Ғалабага бўлган ишончи учун”, “Энг аҳил жамоа”, “Мастер-класс” номинациялари бўйича ҳам ғолиблар аниқланди.
Турнир доирасида ташкил этилган турли маданий-маърифий тадбирлар ҳамда Қарши шаҳрининг диққатга сазовор жойларига қилинган саёҳат ёшларда катта таассурот қолдирди.

Выявлены талантливые шахматисты
Турнир был организован общественным движением молодежи "Камолот" совместно с министерствами культуры, народного образования Республики Узбекистан, Государственным комитетом по физической культуре и спорту, Фондом развития детского спорта, Центром среднего специального, профессионального образования и Федерацией шахмат.
- В нынешнем году в республиканском финале приняли участие 140 шахматистов от 8 до 19 лет из Республики Каракалпакстан, областей и Ташкента, - говорит заведующий отделом Центрального совета ОДМ "Камолот" Умид Раджабов. - Этот традиционный турнир, проводимый с 2007 года, способствует широкой популяризации шахмат, всесторонней поддержке молодых любителей этой интеллектуальной игры.
Среди девочек в своих возрастных категориях победу одержали Мавлуда Махмудова из Наманганской области, Гулхумор Нажмиддинова из Бухарской области, Гулчехра Абдухоликова из Сурхандарьинской области, Барчиной Облаева из Навоийской области, Наврузахон Абдуллаева из Ферганской области, среди мальчиков - представители Кашкадарьинской области Салохиддин Жуманазаров и Анвар Хакимов, а также Фарходжон Эргашев из Намангана, Жонибек Бахтиёров из Хорезма и Аббазлар Аузимбетов из Республики Каракалпакстан.
В общекомандном зачете первое место заняла команда Навоийской области, завоевавшая 1 золотую и 5 серебряных медалей. Второе место досталось представителям Намангана, третье - команде Сурхандарьинской области.
- Занимаюсь шахматами с 7 лет, - говорит победитель турнира Анвар Хакимов из Кашкадарьи. - Такие соревнования играют важную роль в достижении нами еще более высоких результатов в будущем. Моя цель - достойно защищать честь Родины на престижных международных турнирах.
На турнире также были выявлены победители в таких номинациях, как "Самая юная участница", "Самый юный участник", "Лучшая партия", "Самая красивая комбинация", "За веру в победу", "Самая дружная команда".
В рамках турнира для участников также были организованы различные культурно-просветительские мероприятия и экскурсии по достопримечательностям Карши.