2017 йил 7 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Тошкентга МДҲ иштирокчи давлатлар Ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари кенгашининг навбатдаги йиғилишида иштирок этиш учун Беларус делегациясига бошчилик қилиб келган Беларус Республикаси Ташқи ишлар вазири Владимир Макей билан учрашди.
Суҳбат чоғида икки томонлама муносабатлар кун тартибининг долзарб масалалари, жумладан 2016 йил октябрьида Самарқандда олий даражадаги Ўзбекистон-Беларус учрашуви доирасида эришилган келишувларни амалга ошириш жараёни муҳокама қилинди.
Томонлар кейинчалик амалга оширилган олий ҳукумат даражасидаги ташрифлар алмашинуви ҳамда бошқа алоқалар икки давлат раҳбарларининг савдо-иқтисодий, инвестицион, маданий-гуманитар ва бошқа соҳаларда ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича берган топшириқлари бажарилишини амалиётга ўтказиш имконини берганини мамнуният билан қайд этди.
Вазирлар МДҲ, БМТ, ЙХҲТ ва бошқа халқаро ва минтақавий тузилмалар форматида ўзаро ҳамкорлик ҳолати ва истиқболлари бўйича ҳам фикр алмашди.

Встреча с Министром иностранных дел Беларуси
7 апреля 2017 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов встретился с Министром иностранных дел Республики Беларусь Владимиром Макеем, прибывшим в г.Ташкент во главе белорусской делегации для участия в очередном заседании Совета глав внешнеполитических ведомств стран-участниц СНГ.
В состоявшейся беседе обсуждены актуальные вопросы двусторонней повестки дня, в том числе ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках узбекско-белорусской встречи на высшем уровне в октябре 2016 года в г.Самарканде.
Стороны с удовлетворением констатировали, что последовавшие обмены визитами на высоком правительственном уровне, другие контакты позволили перевести в практическую плоскость исполнение поручений глав двух государств о дальнейшем развитии сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и иных сферах.
Министры также обменялись мнениями о состоянии и перспективах взаимодействия в формате СНГ, ООН, ОБСЕ и других международных и региональных структур.