Эришилган натижалар ва келгуси режалар таҳлилий муҳокама қилинди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг Таълим ва илм-фан, ёшлар сиёсати, маданият, ахборот тизимлари ва телекоммуникациялар масалалари комплекси соҳаларининг 2017 йилнинг биринчи чорагида ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш якунлари ва иқтисодий ислоҳотларнинг бажарилишига бағишланган йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг мамлакатимизни 2016 йилда ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг асосий якунлари ва 2017 йилга мўлжалланган иқтисодий дастурнинг энг муҳим устувор йўналишларига бағишланган Вазирлар Маҳкамасининг кенгайтирилган мажлисидаги маърузасида белгилаб берилган вазифалар ижросини таъминлаш борасида комплекс таркибига кирувчи вазирлик ва идораларда амалга оширилган ишлар натижалари ва келгусидаги вазифалар муҳокама қилинди.
Жорий йилнинг биринчи чорагида комплекс бўйича жами 1 триллион 637 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилди ва хизматлар кўрсатилди. 2016 йилнинг шу даврига нисбатан ўсиш суръати 118 фоизни ташкил этди.
Комплекс соҳаларида 30 миллион 800 минг долларлик хизматлар ва маҳсулотлар экспорт қилинди. 59 миллион 300 минг долларга тенг инвестициялар жалб қилинди ва режа кўрсаткичи 175 фоизга бажарилди.
Йиғилишда умумтаълим мактаблари, академик лицейлар ва касб-ҳунар коллежлари, олий таълим муассасаларида ўқитиш сифатини тубдан ошириш, замонавий ўқув режалари ва методларини жорий этиш, ўқувчиларга махсус фанлар, мамлакатимиз ва жаҳон цивилизацияси тарихи, хорижий тиллар ҳамда замонавий компьютер дастурларини чуқур ўргатиш, таълим муассасаларидаги педагоглар ва профессор-ўқитувчилар таркибини етарли педагогик иш тажрибасига эга бўлган, касбий тайёрланган мутахассислар билан тўлдириш, уларнинг малакасини ошириш борасида йўл қўйилган камчиликлар ва уларни бартараф этиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Академик ва олий ўқув юртларидаги илм-фанни янада ривожлантириш, давлатнинг эҳтиёжлари ва унинг мақсадли вазифаларини инобатга олган ҳолда илмий муассасалар моддий-техник базасини илғор хорижий марказлар даражасида ва олимлар талабларига мувофиқ равишда мустаҳкамлаш борасида амалга оширилаётган ишлар ва мавжуд муаммолар хусусида сўз юритилди.
Амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларда ёшларнинг фаол иштирокини таъминлаш, юксак маънавиятли, мустақил ва эркин фикрлайдиган, замонавий илм-фан ютуқларини пухта ўзлаштирган, ҳар томонлама соғлом ва баркамол авлодни вояга етказишга қаратилган ёшларга оид давлат сиёсатини изчил амалга ошириш, жойларда уюшмаган ёшларнинг қизиқиш ва эҳтиёжларини мунтазам ўрганиб борган ҳолда уларни фойдали меҳнатга жалб этишга йўналтирилган чора-тадбирларни ишлаб чиқиш зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Комплекс йиғилишида музейлар фаолиятини такомиллаштириш, уларнинг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, музейларда Мустақиллик экспозицияларини ташкил этиш, ёшларни маънавий баркамол этиб тарбиялаш, ёшлар онгига Ватанга муҳаббат туйғусини янада чуқурроқ сингдириш, музейлар воситасида халқимиз тарихининг энг ёрқин саҳифаларини ва ҳозирги ҳаётини, мамлакатимизнинг эркин демократик тараққиётини ёритиб берадиган асарлар яратишда ижод аҳлига ҳар томонлама ёрдам кўрсатиш масалалари ҳам кўриб чиқилди.
Кинематография объектлари моддий-техник базасини мустаҳкамлаш, ўсиб келаётган ёш авлодни ватанпарварлик, миллий ғоя ва мафкурага содиқлик руҳида тарбиялашда фильмларнинг ролини ошириш бўйича амалга оширилаётган ишлар кенг муҳокама қилинди. Тегишли кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда ахборот-коммуникация технологияларини изчил ривожлантириш, давлат ва хўжалик бошқаруви, маҳаллий ҳокимият органларида замонавий ахборот-коммуникация технологияларини янада кенг жорий этиш юзасидан амалга оширилиши лозим бўлган долзарб вазифаларнинг бориши, компьютер саводхонлиги бўйича ходимлар билим даражасини ошириш натижалари сингари масалалар таҳлил қилинди.
Интерактив давлат хизматлари кўрсатиш орқали кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари ҳамда аҳоли дуч келаётган бюрократик тўсиқ ва ғовларни бартараф этиш, уларни ахборот билан таъминлаш тизимини ривожлантириш мақсадида амалга оширилган ишлар муҳокама қилинди.
“Халқ билан мулоқот ва инсон манфаатлари йили” Давлат дастурида белгиланган вазифалар ижроси юзасидан таҳлилий мақолалар, кўрсатувлар ва эшиттиришларни босма ва электрон оммавий ахборот воситалари, хорижий давлатларда кенг тарғиб қилиш юзасидан белгиланган чора-тадбирларни кучайтириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Комплекс таркибига кирувчи вазирлик ва идораларда 2017 йил учун белгиланган устувор вазифалар ижросини тўла амалга ошириш юзасидан қўшимча чора-тадбирлар белгиланиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Аналитическое обсуждение достигнутых результатов и очередных задач
Состоялось заседание Комплекса по вопросам образования, науки, молодежной политики, культуры, информационных систем и телекоммуникаций Кабинета Министров Республики Узбекистан, посвященное итогам социально-экономического развития данных сфер в первом квартале 2017 года и реализации экономических реформ.
На заседании обсуждены результаты работы, осуществленной министерствами и ведомствами, входящими в структуру комплекса, по обеспечению исполнения задач, намеченных в докладе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на расширенном заседании Кабинета Министров, посвященном итогам социально-экономического развития страны в 2016 году и важнейшим приоритетным направлениям экономической программы на 2017 год.
В первом квартале текущего года в рамках всего Комплекса произведено продукции и оказано услуг на 1 триллион 637 миллиардов сумов. Темп роста относительно того же периода 2016 года составил 118 процентов. Экспортировано товаров и услуг на 30 миллионов 800 тысяч долларов. Привлечены инвестиции в объеме 59 миллионов 300 тысяч долларов, и прогнозный показатель выполнен на 175 процентов.
На заседании всесторонне обсуждены допущенные недостатки в коренном повышении качества обучения в общеобразовательных школах, академических лицеях и профессиональных колледжах, высших учебных заведениях, внедрении современных учебных планов и методик, глубоком преподавании специальных предметов, истории нашей страны и мировой цивилизации, иностранных языков и современных компьютерных программ, а также укомплектовании педагогического и профессорско-преподавательского состава образовательных учреждений профессиональными кадрами, обладающими достаточным педагогическим опытом работы, повышении их квалификации. Намечены пути устранения этих недостатков.
Речь шла об осуществляемой работе и имеющихся проблемах в дальнейшем развитии академической науки и науки в высших учебных заведениях, преподавании научных дисциплин, укреплении материально-технической базы научных учреждений с учетом нужд государства и его целевых задач на уровне передовых зарубежных центров и согласно требованиям ученых.
Особо отмечалась необходимость разработки мер, направленных на последовательное проведение государственной молодежной политики, обеспечение активного участия молодежи в осуществляемых широкомасштабных реформах, воспитание высоко духовного, самостоятельно и свободно мыслящего, овладевшего современными знаниями и использующего достижения науки здорового поколения, привлечение неорганизованной молодежи к полезному труду с регулярным изучением ее интересов и нужд на местах.
На заседании Комплекса также рассмотрены вопросы совершенствования деятельности музеев, укрепления их материально-технической базы, организации в музеях экспозиций, посвященных независимости, воспитанию молодежи духовно зрелыми личностями, способствующих дальнейшему внедрению в сознание подрастающего поколения чувств любви и преданности Родине, а также оказания всемерного содействия творческой интеллигенции в создании произведений, отражающих самые яркие страницы истории и современной жизни нашего народа, нынешний путь свободного демократического развития нашей страны.
Широко обсуждена работа, проводимая в деле укрепления материально-технической базы объектов кинематографии, повышения роли фильмов в воспитании подрастающего поколения в духе патриотизма, приверженности национальной идее и идеологии. Даны соответствующие поручения.
На заседании проанализированы пути решения актуальных задач по последовательному развитию информационно-коммуникационных технологий, еще более широкому внедрению современных ИКТ в структурах государственного и хозяйственного управления, местных органах власти, по повышению уровня компьютерной грамотности сотрудников.
Обсуждена работа по устранению преград и барьеров, с которыми сталкиваются субъекты малого бизнеса и частного предпринимательства, население, путем предоставления интерактивных государственных услуг, развития системы обеспечения их информацией.
Было уделено особое внимание также вопросам публикации в печатных и электронных средствах массовой информации аналитических статей, подготовке телепрограмм и радиопередач, посвященных исполнению задач, определенных в Государственной программе “Год диалога с народом и интересов человека”, а также их пропаганде в зарубежных государствах.
Были намечены дополнительные меры по полному осуществлению исполнения в министерствах и ведомствах, входящих в структуру Комплекса, приоритетных задач на 2017 год, приняты соответствующие решения.