Сергей Лебедев: Ўзбекистон яхши қўшничилик муносабатларига алоҳида эътибор қаратмоқда
Ўзбекистон Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги мамлакатлари билан ҳамкорликни изчил ривожлантирмоқда. Шу кунларда пойтахтимизда МДҲ Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтмоқда.
МДҲ Ижроия қўмитаси раиси – Ижрочи котиби Сергей Лебедев бу ҳақда ЎзА мухбирига қуйидагиларни сўзлаб берди:
– Ўзбекистон Республикаси Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигида муҳим ўрин тутади. Ўзбекистон Республикасининг Биринчи Президенти Ислом Каримов тузилма фаолиятини такомиллаштириш, минтақавий хавфсизликни мустаҳкамлаш, давлатлараро ҳамкорликни ривожлантиришга улкан ҳисса қўшди. Бугунги кунда Президент Шавкат Мирзиёев олиб бораётган ташқи сиёсат ҳам минтақамиз учун муҳим аҳамият касб этмоқда. Ўзбекистон Президенти илк давлат ташрифларини Туркманистон, Қозоғистон ва Россияга амалга оширгани мамлакатингиз ташқи сиёсатда яхши қўшничилик муносабатларига алоҳида эътибор қаратаётганини яққол исботидир.
Президент Шавкат Мирзиёев билан учрашганимдан ғоят хурсандман. Суҳбатимиз кенг қамровли ва жуда мазмунли бўлди. Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги Ташқи ишлар вазирлари кенгаши мажлисини ўтказиш учун яратилган ажойиб имкониятлардан миннатдормиз.
Иштирокчи давлатлар ва МДҲ Ижроия қўмитаси вакилларининг Келишув мажлиси муваффақиятли ўтди. Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг мажлиси кун тартибига 16 ҳужжат лойиҳаси киритилган. Улар Ҳамдўстлик мамлакатларининг сиёсий, савдо-иқтисодий, ҳуқуқий, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги ҳамкорлигини ривожлантириш, минтақавий хавфсизликни мустаҳкамлаш, жиноятчиликка қарши курашиш масалаларига қаратилган.
Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг Тошкентдаги мажлиси МДҲ доирасидаги алоқалар ривожида муҳим воқеа бўлишига ишонаман. Ўзбекистон халқига янада тараққиёт, бахт ва фаровонлик тилайман.

Сергей Лебедев: "Узбекистан уделяет особое внимание добрососедским отношениям"
Узбекистан последовательно развивает сотрудничество со странами-участницами Содружества Независимых Государств. В эти дни в Ташкенте проходит очередное заседание Совета министров иностранных дел СНГ.
Председатель Исполнительного комитета - Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев поделился с корреспондентом УзА своим мнением о данном мероприятии:
– Узбекистан занимает важное место в Содружестве Независимых Государств. Первый Президент Республики Узбекистан Ислам Каримов внес огромный вклад в совершенствование деятельности этой структуры, укрепление региональной безопасности, развитие межгосударственного сотрудничества. Проводимая сегодня Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым внешняя политика также оказывает важное влияние на пространство Содружества. То, что Президент Узбекистана первые государственные визиты совершил в Туркменистан, Казахстан и Россию, свидетельствует об уделяемом страной особом внимании поддержанию добрососедских отношений во внешней политике.
Очень рад, что встретился с Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Наша беседа охватила широкий круг вопросов и прошла очень содержательно. Мы признательны за прекрасные возможности, созданные для проведения заседания Совета министров иностранных дел СНГ.
Успешно прошло Согласительное совещание представителей государств-участников и Исполнительного комитета СНГ. В повестку заседания Совета министров иностранных дел включены проекты 16 документов. Они касаются вопросов развития сотрудничества стран СНГ в политической, торгово-экономической, правовой, культурно-гуманитарной и других сферах, укрепления региональной безопасности, противодействия преступности.
Уверен, что Ташкентское заседание Совета министров иностранных дел станет важным событием в укреплении отношений в рамках СНГ. Желаю народу Узбекистана дальнейшего процветания, счастья и благополучия.