Хотира ва Қадрлаш кунига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш чора-тадбирлари тўғрисида
Инсон, миллат ва халқ тарихий хотира туйғуси билан барҳаётдир. Хотира – кечаги ўтмишни, аждодлар ўгитини, миллий меросимизни англатиб турувчи – муқаддас китоб зарварақларидек ҳаётимизни ёритиб туради. Қадр – инсонни юксакликка кўтаради, унинг фаолиятига, орзу-интилишларига, мақсад-маслакларига олижаноблик бағишлайди.
Букилмас ирода ва жасорат намунасини амалда намоён этиб, ўз ҳаётини азиз Ватанимизнинг ҳар томонлама равнақ топиши, бугунги тинч ва осойишта кунлар учун жонини фидо қилган аждодларнинг муқаддас хотирасини ёд этиб, эзгу ишларини давом эттириш, сафимизда юрган кексаларни эъзозлаш – одамийликнинг энг олий мезони ва бизга тинчлик, омонлик керак, деб яшайдиган бағрикенг ва олижаноб халқимизга хос азалий қадриятдир.
Мамлакатимизда 9 май умумхалқ байрами – Хотира ва Қадрлаш кунини, Иккинчи жаҳон урушининг ҳар бир қатнашчиси, фронт орти меҳнат фахрийлари ҳамда мустақиллик йилларида хизмат бурчини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ходимларининг хотираси олдида ҳурмат бажо келтириш, юртимизда меҳр-оқибат, ҳамжиҳатлик, инсонийлик, бағрикенглик ва хайр-саховат муҳитини янада мустаҳкамлаш, ёш авлодни миллий анъаналаримизга садоқат ва умуминсоний қадриятларга ҳурмат руҳида камол топтириш ҳамда бу муқаддас айёмни юксак савияда нишонлаш мақсадида:
1. Хотира ва Қадрлаш кунига бағишланган тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш дастури (кейинги ўринларда – Дастур) 1-иловага мувофиқ маъқуллансин.
2. Хотира ва Қадрлаш кунига бағишланган тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича ишчи гуруҳ таркиби 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
3. Ишчи гуруҳ (А.Арипов):
Дастурда назарда тутилган тадбирларни “Қаҳрамонлик, бурч ва фидойилик” ҳамда “Аждодларни хотирлаш – муқаддас қадрият” шиорлари остида юқори савияда ўтказишни ташкил этсин;
Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари билан биргаликда Дастурда назарда тутилган тадбирларнинг сифатли ўтказилишини таъминласин ва жойларга чиқиб, Хотира ва Қадрлаш кунига бағишланган тадбирларга тайёргарлик кўриш ва уни ўтказишга амалий ёрдам кўрсатсин;
1941-1945 йиллардаги Иккинчи жаҳон урушининг ҳар бир қатнашчисига, фронт орти меҳнат фахрийларига, мустақиллик йилларида хизмат бурчини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимларининг оила аъзоларига моддий, маънавий ва бошқа турдаги ёрдамлар кўрсатиш мақсадида тегишли вазирлик ва идоралар, ташкилот ва ҳарбий қисмлар вакиллари бириктирилсин ҳамда ушбу тоифадаги шахсларни қутлаш ва кўнглини кўтариш мақсадида уларнинг яшаш жойига раҳбарларнинг ташрифини ташкил этсин;
ёлғиз ва кам таъминланган Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари турар жойи ва уй хўжаликларини таъмирлаш, ободонлаштириш ҳамда ўз уй-жойига эга бўлмаганларига турар жой ажратиш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга оширсин;
Хотира ва Қадрлаш кунига тайёргарлик кўриш давомида 1941-1945 йиллардаги Иккинчи жаҳон уруши ва фронт орти меҳнат фахрийлари, мустақиллик йилларида хизмат бурчини бажариш чоғида ҳалок бўлган ҳарбий хизматчилар ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган ходимлари кўрсатган матонати, мардлик ва жасорати аҳамиятини кенг аҳоли қатлами, айниқса, ёшлар ўртасида тушунтириш, тарғиб ва ташвиқ этиш бўйича маданий-маърифий ва ватанпарварлик йўналишидаги тадбирлар ўтказилишини ташкил қилсин;
1941-1945 йиллардаги Иккинчи жаҳон уруши қатнашчилари ва ногиронларига Ўзбекистон Республикаси Президенти номидан бир марталик пул мукофотини тантанали равишда топширсин.
4. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Мудофаа вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Хотин-қизлар қўмитаси, Ўзбекистон Касаба уюшмалари федерацияси, Республика Маънавият тарғибот маркази, “Нуроний” жамғармаси, “Маҳалла” хайрия жамоат фонди, “Камолот” ёшлар ижтимоий ҳаракати ва “Ўзбекконцерт” давлат муассасаси билан ҳамкорликда:
вилоят, шаҳар ва туманларда Хотира ва Қадрлаш кунига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқсин ва амалга оширсин;
Иккинчи жаҳон уруши вақтидаги композициялар инсталляцияси, жумладан, уруш йиллари қўшиқ ва мусиқалари, дастурхон тузаш ва тегишли шароитлар яратиш билан боғлиқ тадбирларни ташкил этсин;
кўча ва майдонларни Хотира ва Қадрлаш кунига бағишланган плакат ва стендлар билан безашни таъминласин.
5. Белгилаб қўйилсинки, ўтказиладиган байрам тадбирлари ҳамда мамлакатимизнинг турли ҳудудида истиқомат қилувчи 1941-1945 йиллардаги Иккинчи жаҳон уруши ва фронт орти меҳнат фахрийлари вакилларини Тошкент шаҳрида бўлиб ўтадиган маросимларга темир йўл ёки автомобиль транспортида келиб-кетиши, меҳмонхоналарда жойлашиши, овқатланиши, маданий ҳордиқ чиқариши ҳамда зарур ҳолларда кийим-кечак билан таъминланиши:
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда маҳаллий бюджетлар ҳамда ҳомийлик хайриялари ҳисобидан;
Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси бюджети ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджети маблағлари ҳисобидан тенг улушларда қопланади.
6. Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги Хотира ва Қадрлаш куни муносабати билан Тошкент шаҳрида 2017 йил 9 май соат 21.00 да байрам салютини ташкил қилсин.
7. Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги тадбирлар ўтказиладиган жойларда жамоат тартиби ва хавфсизлигини таъминласин.
8. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, “Жаҳон” ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Хотира ва Қадрлаш куни ўтказилишига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга оширилаётган ишларни кенг ёритиб бориш тавсия этилсин.
9. Мазкур Қарорнинг бажарилишини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов зиммасига юклансин.

О мерах по подготовке и проведению мероприятий, посвященных Дню Памяти и Почестей
Человек, нация и народ живы чувством исторической памяти. Память – напоминающее прошлое, наставления наших предков и национальное наследие – как лучи священной книги освещает нашу жизнь. Почитание возвышает человека, придает благородство его деятельности и способствует достижению поставленных целей.
Почитание памяти о несломленной воле и героических поступках, совершенных нашими предками, посвятившими свою жизнь делу всестороннего развития и процветания нашей дорогой Родины, сегодняшней мирной и спокойной жизни народа, а также находящегося среди нас старшего поколения, испокон веков является ценностью, присущей нашему великодушному и благородному народу, живущему по наивысшему принципу человечности «Мы за мир и благополучие».
В целях проведения на высоком уровне мероприятий, посвященных всенародному празднику 9 мая – Дню Памяти и Почестей, достойного чествования ветеранов войны и трудового фронта 1941-1945 годов, а также семей военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости, дальнейшего укрепления в стране атмосферы взаимоуважения, человечности и благородства, воспитания молодежи в духе преданности национальным традициям и уважения общечеловеческих ценностей:
1. Одобрить Программу по подготовке и проведению мероприятий, посвященных Дню Памяти и Почестей (далее – Программа), согласно приложению № 1.
2. Утвердить состав рабочей группы по организации и проведению мероприятий, посвященных Дню Памяти и Почестей, согласно приложению № 2.
3. Рабочей группе (А. Арипов):
организовать работу по реализации предусмотренных Программой мероприятий под девизами «Қахрамонлик, бурч ва фидойилик» и «Аждодларни хотиралаш – муқаддас қадрият»;
совместно с Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента обеспечить качественное выполнение мероприятий Программы и с выездом на места оказать практическую помощь в подготовке и проведении мероприятий, посвященных Дню Памяти и Почестей;
закрепить за каждым участником Второй мировой войны и трудового фронта, семьями военнослужащих и сотрудников правоохранительных органов, погибших при исполнении служебного долга в годы независимости, представителей министерств, ведомств, организаций, учреждений, предприятий и воинских частей, а также организовать их руководителями посещение мест проживания указанной категории лиц в целях чествования и поздравления;
осуществить меры по проведению ремонта жилья и благоустройства надомных хозяйств одиноким и малообеспеченным участникам Второй мировой войны, а также выделению не имеющим из их числа собственного жилья соответствующей жилой площади;
организовать в ходе подготовки ко Дню Памяти и Почестей реализацию комплекса мероприятий духовно-нравственного и патриотического направлений по разъяснению среди широких слоев населения, особенно молодежи, стойкости, мужества и героизма, проявленных ветеранами войны и трудового фронта 1941-1945 годов, а также погибшими при исполнении служебного долга в годы независимости военнослужащими и сотрудниками правоохранительных органов;
провести в торжественной обстановке вручение участникам и инвалидам Второй мировой войны 1941-1945 годов единовременного денежного вознаграждения от имени Президента Республики Узбекистан.
4. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента совместно с Министерством культуры, Министерством обороны, Министерством внутренних дел Республики Узбекистан, Комитетом женщин Узбекистана, Советом Федерации профсоюзов Узбекистана, Республиканским центром пропаганды духовности, фондами «Нуроний» и «Махалла», Общественным движением молодежи «Камолот» и Государственным учреждением «Ўзбекконцерт»:
разработать и реализовать в областях, городах и районах комплекс мероприятий по подготовке и проведению Дня Памяти и Почестей;
организовать мероприятия, связанные с инсталляцией композиций времен Второй мировой войны, в том числе с музыкой, песнями тех времен, накрытыми столами и воссозданием соответствующей обстановки;
обеспечить оформление улиц и площадей плакатами и стендами, посвященными Дню Памяти и Почестей.
5. Установить, что расходы, связанные с проведением мероприятий Программы, в том числе транспортировкой железнодорожным или автомобильным транспортом представителей участников войны и трудового фронта 1941-1945 годов из каждого региона страны в город Ташкент и обратно для участия на основном мероприятии, их размещением в гостиницах, питанием, организацией для них соответствующих культурно-досуговых мероприятий, а также обеспечением в случае необходимости соответствующей одеждой покрываются:
в Республике Каракалпакстан и областях за счет местных бюджетов и благотворительности;
в городе Ташкенте за счет республиканского и местного бюджетов в равных долях.
6. Министерству обороны Республики Узбекистан в честь Дня Памяти и Почестей в 21.00 час 9 мая 2017 года в городе Ташкенте организовать праздничный салют.
7. Министерству внутренних дел Республики Узбекистан обеспечить общественный порядок и безопасность в местах проведения торжественных мероприятий.
8. Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Национальному информационному агентству Узбекистана, Узбекскому агентству по печати и информации обеспечить широкое освещение мероприятий в средствах массовой информации, организацию тематических публикаций, цикла теле- и радиопередач, посвященных Дню Памяти и Почестей.
9. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан А.Н. Арипова.