Илм-фан ва техника бўйича йиғилиш
8 апрель куни Ўзбекистон томони раислигида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти (ШҲТ) аъзо-давлатларининг Илм-фан ва техника соҳаларининг ривожланишига масъул вазирликлари ва ташкилотлари раҳбарларининг олтинчи йиғилиши бўлиб ўтади.
Тадбир давомида ШҲТ аъзо-давлатларининг илмий-техника соҳасидаги 2022-2025 йиллардаги ҳамкорлик режаси муҳокама қилинади. Шунингдек, Ўзбекистон томони ташаббуси билан кун тартибига киритилган ШҲТ аъзо-давлатлари ҳамкорлигида сунъий интеллект ривожлантириш Дастури ва бошқа масалалар кўплаб кўриб чиқилади.
ШҲТ аъзо-давлатлари Илм-фан ва техника соҳаларининг ривожланишига масъул вазирликлари ва ташкилотлари раҳбарларининг йиғилиши 2010 йилдан бери ўтказиб келинмоқда. Мазкур тадбир илмий-техник ва инновацион ҳамкорликни ўрнатиш ва такомиллаштириш учун самарали майдон бўлиб, ШҲТ аъзо-давлатлари ўртасида илм-фан ва техника соҳалари ўзаро манфаатли ришталарининг янада мустаҳкамланишига хизмат қилади.

Совещание по вопросам науки и техники
8 апреля 2022г. под председательством узбекской стороны пройдёт Шестое Совещание руководителей министерств и ведомств науки и техники государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
В ходе мероприятия стороны обсудят План по научно-техническому сотрудничеству государств-членов ШОС на 2022-2025 годы, Программу сотрудничества государств-членов ШОС по развитию искусственного интеллекта инициированную узбекской стороной и многие другие вопросы научно-технического сотрудничества.
Совещания руководителей министерств и ведомств науки и техники государств-членов ШОС проводится с 2010 года и играют роль эффективной площадки укрепления научно-технологического и инновационного сотрудничества, а также помогают наращивать взаимовыгодное сотрудничество между государствами-членами ШОС в сфере науки и техники.