Ўзбекистон Матбуот ва ахборот агентлиги, Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги, Журналистлар ижодий уюшмаси, “Тасвирий ойина” ижодий уюшмаси, Ёзувчилар уюшмаси, Миллий телерадиокомпания, “Ўзбеккино” Миллий агентлиги, Бадиий академия, Электрон оммавий ахборот воситалари миллий ассоциацияси ҳамда Мустақил босма оммавий ахборот воситалари ва ахборот агентликларини қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш жамоат фонди мамлакатимиз мустақиллигининг йигирма етти йиллигига бағишлаб “Энг улуғ, энг азиз” анъанавий танловини эълон қилади.
Танловга “Азиз ва ягонамсан, жонажон Ўзбекистоним!” деган эзгу ғояни ўзида мужассам этган ва 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси ҳамда “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили” Давлат дастурининг маъно-мазмунига мувофиқ яратилган, давлатимиз ва жамиятимиз қурилиши тизимини такомиллаштириш, айниқса, халқ билан доимий мулоқотни йўлга қўйиш, инсон манфаатларини таъминлаш, қонун устуворлигига эришиш ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилишни ёритувчи, тинчлик-осойишталик ва хавфсизлик, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни мустаҳкамлаш, ташқи сиёсат соҳасида барча узоқ ва яқин давлатлар билан ўзаро манфаатли алоқаларни жадал ривожлантириш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишларнинг мазмун-моҳиятини ҳаётий мисоллар орқали очиб берувчи ижодий асарлар қабул қилинади.
“Энг улуғ, энг азиз” танлови қуйидаги номинациялар бўйича ўтказилади:
– ёзувчи ва шоирларнинг бадиий асарлари;
– босма оммавий ахборот воситалари ходимларининг мақолалари;
– оммавий ахборот воситаси сифатида давлат рўйхатига олинган веб-сайтлар ходимларининг журналистик ишлари;
– телевидение ва радио ижодкорларининг материаллари;
– тасвирий санъат, фото асарлари ва дизайн ишлари;
– кино санъати асарлари.
Танловга тақдим этилган ижодий ишларга қуйидаги ҳужжатлар илова қилиниши лозим:
– муаллиф ва унинг профессионал фаолияти тўғрисида қисқача маълумот;
– муаллифнинг паспорти нусхаси;
– иш жойидан тавсиянома;
– муаллифнинг манзили ва боғланиш телефонлари.
Танловга 2017 йилнинг 1 августидан 2018 йилнинг 1 августигача бўлган даврда расман чоп этилган адабий-бадиий асарлар, газета-журналлар ва интернет нашрларида эълон қилинган мақолалар, радио ва телевидение каналларида эфирга узатилган материаллар, намойиш этилган тасвирий санъат ва кино санъати асарлари жорий йилнинг 3 августигача қабул қилинади.
Танлов ғолиблари Ватанимиз мустақиллигининг йигирма етти йиллик байрами арафасида мукофотланадилар ва уларнинг рўйхати матбуотда эълон қилинади.
Ижодий ишлар “Энг улуғ, энг азиз” танловига деб кўрсатилган ҳолда қуйидаги манзилга юборилиши лозим:

«Энг улуг, энг азиз»
Узбекское агентство по печати и информации, Министерство культуры Республики Узбекистан, Творческий союз журналистов, Творческая ассоциация «Тасвирий ойина», Союз писателей, Национальная телерадиокомпания, Национальное агентство «Узбеккино», Академия художеств, Национальная ассоциация электронных средств массовой информации и Общественный фонд поддержки и развития независимых печатных средств массовой информации и информационных агентств объявляют традиционный конкурс «Энг улуг, энг азиз» («Самый великий, самый дорогой»), посвященный 27-летию независимости Республики Узбекистан.
На конкурс принимаются творческие работы, воплотившие в себе благородную идею «Ты дорог мне, родной, любимый Узбекистан!» и созданные исходя из сути и содержания Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах и Государственной программы «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий», освещающие реформы по совершенствованию систем государственного и общественного строительства, налаживанию постоянного диалога с народом, обеспечению интересов человека, достижению приоритета закона и дальнейшему реформированию судебно-правовой системы, раскрывающие с помощью жизненных примеров суть и содержание широкомасштабных реформ, проводимых по укреплению мира и спокойствия, безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, опережающему развитию во внешнеполитической сфере взаимовыгодных связей со всеми странами дальнего и ближнего зарубежья.
Конкурс «Энг улуг, энг азиз» будет проводиться по следующим номинациям:
– художественные произведения писателей и поэтов;
– статьи сотрудников печатных СМИ;
– журналистские работы сотрудников веб-сайтов, зарегистрированных государством в качестве СМИ;
– материалы творческих работников телевидения и радио;
– произведения изобразительного искусства, фото- и дизайнерские работы;
– произведения киноискусства.
К представляемым на конкурс творческим работам должны быть приложены следующие документы:
– краткая информация об авторе и его профессиональной деятельности;
– копия паспорта автора;
– рекомендация с места работы;
– адрес и контактные телефоны автора.
Изданные в период с 1 августа 2017 года до 1 августа 2018 года литературно-художественные произведения, статьи, опубликованные в газетах, журналах и интернет-изданиях, материалы, переданные в эфир по радио- и телеканалам, а также произведения изобразительного искусства и киноискусства будут приниматься до 3 августа текущего года.
Победители конкурса будут награждены накануне празднования 27-летия независимости нашей Родины, их список будет опубликован в печати.