Адлия вазирлиги вазирлик марказий аппаратидаги бўш иш ўринларига малакали мутахассисларни ишга таклиф қилади.
Номзодларга қўйиладиган талаблар:
- олий юридик маълумот;
- давлат тилини яхши билиш (рус ёки бошқа тилларни билиш устунлик беради);
- юклатилган вазифаларни бажара олиш, қонун ҳужжатларини амалиётга тўғри қўлланишини таҳлил қилиш қобилиятига эга бўлиш;
- ҳужжатлар лойиҳаларини тайёрлаш ва расмийлаштириш.
Вазифалари:
- қонун ҳужжатлари лойиҳаларини ҳуқуқий экспертизадан ўтказиш;
- ҳуқуқни қўллаш амалиётини ўрганиш ва таҳлил қилиш;
- юридик ва жисмоний шахсларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш ва қонуний ҳал этиш;
- давлат органлари ва ташкилотларининг ҳуқуқий ишлари ҳолатини мониторинг қилиш ва ушбу ташкилотлар юридик хизмати фаолиятини методик таъминлаш, назорат қилиш ва мувофиқлаштириш;
- янги қабул қилинган қонун ҳужжатлари мазмун ва моҳиятини аҳолига ва ижрочиларга тушунтириш;
- ҳуқуқни қўллаш амалиёти бўйича таҳлилий материаллар тайёрлаш;
- статистик маълумотларни таҳлил қилиш ва натижаси бўйича таклифлар тайёрлаш.
Ойлик иш ҳақи, ижтимоий ҳимоялашга қаратилган қуйидаги чоралар ва тўловлар таъминланади:
- ойлик иш ҳақи – 4 млн. сўмдан 8 млн. сўмгача (мукофот пули ва моддий ёрдамлардан ташқари). Кейинчалик ушбу ойлик иш ҳақига мартаба даражалари учун ва кўп йиллик хизмати бўйича қўшимчалар бериб борилади;
- 6 та байрам ва 4 та чорак якунлари бўйича ойлик иш ҳақи фонди миқдорида мукофот пуллари;
- қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари сотиб олиш учун йилда бир маротаба моддий ёрдам (энг кам ойлик иш ҳақининг 10 баравари миқдорида);
- уй-жой шароитларини яхшилашга муҳтож бўлган ходимларга уй-жой сотиб олиш учун беш йилдан кўп бўлмаган муддатга ва энг кам иш ҳақининг минг баробаридан ошмаган миқдорда фоизсиз қарз ажратиш.
Бундан ташқари:
- адлия органлари ходимларига бериладиган махсус унвон – мартаба даражалари берилади;
- илғор хорижий тажрибани ўрганиш мақсадида чет элларга хизмат сафарлари ва стажировкаларга юборилади.
Танловда иштирок этиш истагини билдирган номзодлар 2018 йил 1 май кунига қадар ўз шахсий варақасини kadr@minjust.gov.uz электрон почтасига тақдим этишлари лозим. Юборилаёган маълумотномада номзоднинг яшаш манзили ва телефон рақамлари тўғрисидаги маълумотлар ҳам экс эттирилиши керак.

Приглашение на работу
Министерство юстиции Республики Узбекистан приглашает на работу в центральный аппарат министерства квалифицированных специалистов в сфере юриспруденции.
Требования, предъявляемые к претендентам:
- высшее юридическое образование;
- знание государственного языка (знание русского и других языков будут иметь приоритет);
- исполнение возлагаемых на них задач, способность к анализу правильности применения законодательных актов;
- умение подготавливать и оформлять проекты документов.
Осуществляемые задачи:
- проведение правовой экспертизы проектов законодательных актов;
- изучение и анализ правоприменительной практики;
- рассмотрение и решение в пределах своей компетенции обращений физических и юридических лиц;
- мониторинг состояния правовой работы в государственных органах и организациях, а также координация, контроль и методическое обеспечение деятельности юридических служб;
- доведение до населения и исполнителей сути и значения принимаемых законодательных актов;
- подготовка аналитических материалов по правоприменительной практике;
- проведение анализа статистических данных и подготовка предложений
по его итогам.
Заработная плата, меры социальной защиты и дополнительные надбавки:
- заработная плата – от 4 до 8 миллионов сум (не включая премий и мер материального стимулирования и др.). В дальнейшем на заработную плату будут прибавляться надбавки за классные чины и выслугу лет;
- премии на 6 праздниках, а также по итогам 4-х кварталов в размере оклада;
- ежегодное материальное стимулирование (в сумме 10 минимальных размеров заработной платы) для покупки сельскохозяйственных продуктов;
- для работников, нуждающихся в улучшении жилищных условий предоставляется беспроцентный кредит сроком на пять лет в сумме, не превышающей тысячекратный размер заработной платы, для приобретения жилья.
Кроме того,
- присваиваются классные чины, предусмотренные для работников органов юстиции;
- направляются в служебные командировки и на стажировку в иностранные государства в целях изучения передового зарубежного опыта.
Претенденты, желающие принять участие в конкурсе, в срок до 1 мая 2018 года должны направить свою личную анкету на электронную почту kadr@minjust.gov.uz. В направляемой информации должны содержаться также адрес и номер телефона претендента.