Квон Ён У: Ҳаракатлар стратегияси–Ўзбекистон буюк келажагини таъминлаш дастури
Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ҳамкорлиги барча соҳаларда изчил ривожланмоқда. Мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар ўзаро ишонч ва ҳурмат, дўстлик ва стратегик шерикликка асосланган. Ўзбек ва корейс халқларининг маданияти ва менталитети ўхшаш, меҳнатсеварлик, садоқат, меҳр-оқибат каби фазилатлар халқларимизни бир-бирига боғлаб туради. Бу жиҳатлар икки мамлакатнинг дўстлиги ва ҳамкорлигида муҳим омил бўлмоқда.
Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 26 йиллик байрами арафасида Корея Республикасининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Квон Ён У ЎзА мухбирининг саволларига жавоб берди.
– Жаноб элчи, мамлакатимиз мустақиллигининг 26 йиллигини нишонлашга тайёргарлик кўрмоқда. Ўтган даврда Ўзбекистонда амалга оширилган ислоҳотларни қандай баҳолайсиз?
– Ўзбекистон халқи ўз мустақиллигини қўлга киритганидан буён ўтган давр мобайнида мураккаб шароитларга қарамай, салмоқли даражадаги миллий юксалишга эришгани таҳсинга сазовор.
Шавкат Мирзиёев 2016 йил декабрь ойида халқ томонидан мутлақ қўллаб-қувватланган ҳолда мамлакат Президенти лавозимига киришганидан сўнг жамият ҳаётининг барча соҳаларида, жумладан, фуқаролар ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашни кучайтириш, ижтимоий-иқтисодий соҳаларни ривожлантириш ва суд тизимини такомиллаштириш йўналишида фаол ислоҳотлар олиб бормоқда.
Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан қабул қилинган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси мамлакатни янада ривожлантиришнинг давлат бошқаруви, қонунчилик тизими, иқтисодиёт, жамият, хавфсизлик ва ташқи сиёсат каби устувор йўналишларида аниқ мақсад ва вазифаларни белгилаб берган, пировардида давлатнинг буюк келажагини таъминлайдиган дастурдир.
Фуқароларнинг сиёсий, иқтисодий-ижтимоий ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш Стратегиянинг асосий йўналишларидан бири экани, қолаверса, унда давлат ҳокимияти ва иқтисодиётни такомиллаштириш учун барча зарур омиллар инобатга олинганини алоҳида таъкидлаш лозим.
Ўзбекистон Республикаси ва Корея Республикаси ҳамкорлиги Ҳаракатлар стратегиясига ҳамоҳанг равишда муваффақиятли ривожланмоқда. Масалан, давлат бошқаруви соҳасида "электрон ҳукумат" тизимини такомиллаштириш бўйича иш олиб борилмоқда, KSP (Knowledge Sharing Program) билим алмашиш дастурлари ёрдамида Корея Республикасининг иқтисодиётни ривожлантириш борасидаги тажрибаси оммалаштирилмоқда, Жанубий Корея ва Ўзбекистон корхоналарининг қўшма лойиҳаларини амалга ошириш орқали мамлакатингиз саноати рақобатбардошлиги оширилмоқда, касбга ўқитиш марказлари, шифохоналар, саноат мажмуалари, аэропорт қуриш, ODA беғараз ёрдам лойиҳалари доирасида сувдан фойдаланиш тизимини такомиллаштириш, Ўзбекистонда Жанубий Корея университетлари филиалларини очиш орқали илмий-технологик кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш соҳаларида ҳамкорлик қилинмоқда. Албатта, қишлоқ хўжалиги ҳам икки томонлама ҳамкорлигимизни ривожлантиришда истиқболли йўналишлардан.
– Ўзбекистон билан Жанубий Корея ўртасидаги муносабатларнинг бугунги ҳолати ва ривожланиш истиқболлари ҳақида сўзлаб берсангиз. Сизнингча, мамлакатларимиз ҳамкорлигида қайси йўналишлар устувор аҳамиятга эга?
– 1992 йил 29 январь куни Корея Республикаси ва Ўзбекистон Республикаси ўзаро дипломатик муносабатлар ўрнатган. Ўтган 25 йил давомида мамлакатларимиз ўртасида яқин ва дўстона алоқалар шаклланди.
Ўзбекистон Республикаси Биринчи Президенти Ислом Каримовнинг 1992 йил июнь ойида Корея Республикасига илк ташрифи бунинг учун мустаҳкам асос яратди. 2006 йилда стратегик шерикликни йўлга қўйган мамлакатларимиз бугун барча соҳаларда – сиёсат, иқтисодиёт, ижтимоий соҳа, маданият, фан-техника йўналишларида ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаб, халқаро майдонда изчил ҳамкорлик қилиб келмоқда.
Корея Республикаси Ўзбекистоннинг асосий савдо шерикларидан бири бўлиб, мамлакатингиз иқтисодиётига инвестиция киритиш бўйича учинчи ўринда туради. Ўзбекистонда ёқилғи-энергетика, инфратузилма, АКТ, тўқимачилик, логистика, молия, автомобилсозлик ва бошқа кўплаб соҳаларда Жанубий Кореянинг беш юзга яқин компанияси самарали фаолият юритмоқда.
2016 йил май ойида якунланган Сурғил кони негизида Устюрт газ-кимё мажмуасини барпо этиш лойиҳасини алоҳида қайд этиш лозим. Шубҳасиз, ушбу лойиҳа ўзаро манфаатли ҳамкорлигимизнинг ёрқин тимсолидир. Жорий йилнинг 31 март – 1 апрель кунлари Қорақалпоғистондаги ушбу мажмуа жойлашган Оқчалак қўрғонида бўлдим. Саҳро қўйнидаги ушбу мўъжиза завод Жанубий Корея ва Ўзбекистон ўртасидаги ўзаро манфаатли шерикликнинг улкан салоҳиятидан дарак бериб турибди. Жаҳоннинг 40 мамлакатига юқори қўшимча қийматга эга полимер маҳсулотларни экспорт қилаётган мазкур мажмуа Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришга катта ҳисса қўшмоқда.
Ўзбекистон халқининг корейс маданияти, киноси, замонавий мусиқаси, таомларига бўлган катта қизиқиши туфайли мамлакатингиз Марказий Осиёда корейс маданиятининг марказига айланди. Бизда ҳам Ўзбекистон ва ўзбек маданиятига қизиқиш тобора ортмоқда.
Ўтган 25 йил ичида меҳнатсеварлик, меҳр-оқибат, катталарга ҳурмат, таълим олишга интилиш каби миллий қадриятларимиз, давлатларимиз раҳбарларининг мунтазам учрашувлари давомида шаклланган самимий ишонч ва ўзаро англашув руҳидаги муносабатлар ҳамда халқларимиз ўртасидаги дўстлик туфайли стратегик шерикликнинг шундай юксак даражасига эришдик.
Бугун икки томонлама муносабатларимиз тарихида янги босқич бошланмоқда. Ўзбекистонда Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида иқтисодиёт ва ижтимоий соҳада эришилган муваффақиятлар асосида Ҳаракатлар стратегияси ишлаб чиқилиб, қатъият билан амалга оширилмоқда, давлат ва жамият ҳаёти янги босқичга кўтарилмоқда.
Корея Республикаси ўтган йигирма беш йил давомида Ўзбекистоннинг муҳим шериги бўлиб келди, бундан буён ҳам мамлакатларимиз ўртасидаги самарали ҳамкорлик мустаҳкамланиб бораверишига ишонамиз.
– Ўзбекистоннинг инвестиция сиёсатини қандай баҳолайсиз? Корея Республикасининг инвестицияларини янада кенг жалб қилишнинг истиқболлари қандай?
– Ўйлайманки, Президент Шавкат Мирзиёев томонидан иқтисодиётни либераллаштириш, жумладан, молия тизимини такомиллаштириш, саноат, қишлоқ хўжалигини модернизация ва диверсификация қилиш, ҳудудларни мутаносиб ривожлантириш, тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш борасида олиб борилаётган сиёсат иқтисодиёт барқарорлиги ва рақобатбардошлигини таъминлаш ва чет эл инвестицияларини жалб қилишда муҳим омил бўлиб хизмат қилади.
Корея Республикаси Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришга қаратилган лойиҳаларда иштирок этишни доимо қўллаб-қувватлайди. Келгусида Сурғил кони негизида барпо этилган Устюрт газ-кимё мажмуаси каби янги йирик лойиҳаларни амалга оширамиз, деб умид қиламан.
Корея Республикаси Ўзбекистон билан товар айирбошлашни кенгайтириш, АКТ соҳасини ривожлантириш, давлат бошқаруви, таълим, соғлиқни сақлаш, тиббиёт, қишлоқ хўжалиги ва бошқа тармоқларни такомиллаштириш каби йўналишларда икки томонлама муносабатлар даражасини жадал юксалтириш йўлида ҳамкорлик қилишга тайёр.
Мустақиллик байрами арафасида кўп миллатли Ўзбекистон халқига буюк келажакни барпо этиш йўлида сиҳат-саломатлик, бундан-да юксак тараққиёт ва муваффақиятлар тилайман.

Квон Ён У: "Стратегия действий-это видение великого будущего страны"
Сотрудничество между Республикой Узбекистан и Республикой Корея последовательно развивается во всех направлениях. Отношения между нашими странами основаны на взаимном доверии и уважении, дружбе и стратегическом партнерстве. Узбекский и корейский народы имеют схожие культуру и менталитет. Им присущи такие качества, как трудолюбие, преданность, доброта и милосердие, которые лежат и в основе дружбы и сотрудничества двух государств.
В преддверии 26-летия государственной независимости Республики Узбекистан на вопросы корреспондента УзА ответил Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Корея в Республике Узбекистан Квон Ён У.
– Господин посол, наша страна сейчас готовится к празднованию 26-летия своей государственной независимости. Как вы оцениваете осуществленные в Узбекистане за прошедший период реформы?
– В первую очередь, вызывает уважение то, что, несмотря на трудные условия, народ Узбекистана после обретения независимости в 1991 году добился динамичного развития.
После вступления в должность Президента страны при абсолютной поддержке народа в декабре 2016 года Шавкат Мирзиёев активно продвигает последовательные реформы, в частности, усиление защиты прав и интересов народа, предпринимателей, развитие социально-экономической сферы и совершенствование судебной системы.
Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, принятая по инициативе Президента Шавката Мирзиёева, - это четкое видение дальнейшего развития страны, его приоритетных направлений, таких как государственное управление, законодательная система, экономика, общество, безопасность и внешняя политика, и в конечном итоге - великого будущего государства.
В частности, хочу особо отметить, что основным направлением Стратегии является защита политических, экономических и общественных прав и свобод граждан, кроме того, Стратегией учтены все необходимые для совершенствования государственной власти и экономики ключевые факторы политического курса.
Сотрудничество Республики Корея и Республики Узбекистан во многих отраслях, включенных в Стратегию, успешно развивается. К примеру, в сфере государственного управления идет работа над созданием "электронного правительства", передача опыта экономического развития Республики Корея осуществляется с помощью программ по обмену знаний KSP (Knowledge Sharing Program), повышение конкурентоспособности промышленности Узбекистана достигается, в том числе, посредством реализации совместных проектов предприятий Республики Корея и Республики Узбекистан, а также по строительству профессиональных центров, больниц, школ, промышленных комплексов, нового здания аэропорта, совершенствованию системы водопользования на основе проектов безвозмездной помощи ODA, подготовке и повышению квалификации научно-технологических кадров Узбекистана за счет открытия филиалов южнокорейских университетов в Узбекистане. И разумеется, перспективной сферой расширения нашего двустороннего сотрудничества остается сельское хозяйство.
– Что вы можете сказать о нынешнем состоянии отношений между Узбекистаном и Южной Кореей и перспективах их развития? Какие направления сотрудничества между нашими странами вы считаете наиболее приоритетными?
– Между Республикой Корея и Республикой Узбекистан, установившими дипломатические отношения 29 января 1992 года, за 25 лет сложились тесные, поистине братские, плодотворные отношения.
Основу этого заложил первый визит в июне 1992 года Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова в Республику Корея. Посредством установления стратегического партнерства в 2006 году наши страны укрепляют свои отношения во всех сферах: политике, экономике, социальной, культурной, научно-технической сферах, сотрудничают на международной арене.
Республика Корея является одним из основных торговых партнеров и третьей основной инвестиционной страной для Узбекистана, около 500 южнокорейских компаний активно работают в Узбекистане в сферах топливно-энергетической, логистики, совершенствования инфраструктуры, текстильной, финансовой, автомобилестроительной, ИКТ и других.
Особо необходимо отметить проект создания Устюртского газохимического комплекса на базе месторождения Сургиль, церемония завершения которого состоялась в мае 2016 года. Несомненно, этот проект является успешным примером взаимовыгодного сотрудничества. 31 марта-1 апреля текущего года я имел возможность посетить поселок Акчалак в Каракалпакстане, где расположен Устюртский газохимический комплекс. Это чудо-проект: в центре пустыни возвышается завод, который демонстрирует бесконечный потенциал взаимовыгодного партнерства между Южной Кореей и Узбекистаном. Данный завод, который экспортирует полимерную продукцию с высокой добавленной стоимостью в 40 стран мира, вносит огромный вклад в развитие экономики Узбекистана.
С другой стороны, благодаря большому интересу народа Узбекистана к корейской культуре, фильмам, современной музыке, кухне ваша страна стала ядром так называемой «корейской волны» в Центральной Азии. У нас также растет интерес к Узбекистану и узбекской культуре.
За короткий 25-летний срок два государства достигли высокого уровня стратегического партнерства благодаря схожим национальным качествам, таким как трудолюбие, взаимопомощь, уважение старшего поколения, стремление к получению образования, отношениям искреннего доверия и взаимопонимания, сложившимся в ходе регулярных встреч глав двух государств, и, конечно же, дружбе между нашими народами.
Сейчас начинается новый этап в истории наших двусторонних отношений. В Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева, на основе достигнутых успехов в экономике и социальной сфере, с новыми силами и решительностью разработана и активно реализуется Стратегия развития. Это позволит поднять государство на новый уровень.
Как за прошедшие двадцать пять лет Республика Корея была важным партнером в развитии Узбекистана, так и впредь мы надеемся, что Южная Корея им останется.
– Что вы думаете об инвестиционной политике Узбекистана, каковы перспективы дальнейшего привлечения инвестиций Республики Корея, в какие сферы?
– Считаю, что осуществляемая Президентом Шавкатом Мирзиёевым политика либерализации экономики, которая включает в себя реорганизацию финансовой системы, модернизацию и диверсификацию промышленности, сельского хозяйства, сбалансированное развитие регионов, развитие средних и малых предприятий, в дальнейшем послужит положительным фактором обеспечения стабильности и конкурентоспособности экономики и привлечения иностранных инвестиций.
Республика Корея готова внести дальнейший вклад в экономический прогресс Узбекистана, надеюсь, что в дальнейшем мы будем осуществлять новые программы в сфере реализации крупномасштабных проектов в соответствии с успешным примером строительства Устюртского газохимического комплекса на базе месторождения Сургиль.
Республика Корея готова тесно сотрудничать с Узбекистаном для динамичного повышения уровня двусторонних отношений в таких направлениях, как сбалансированное расширение товарооборота, развитие ИКТ, совершенствование сферы государственного управления, образования, здравоохранения, сельского хозяйства и других отраслей.
В преддверии Дня независимости хотелось бы пожелать всему многонациональному народу Узбекистана здоровья, процветания и новых достижений на пути к великому будущему.