“Ҳамкор журналист” танлови
Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги ахборот-коммуникация технологиялари мавзусидаги энг яхши журналистик ишлар учун “Ҳамкор журналист” танловини эълон қилади.
Танловнинг мақсади:
- жамиятимизда ахборотлаштириш, “электрон ҳукумат”, телекоммуникация технологиялари йўналишларида амалга оширилаётган лойиҳаларнинг фуқаролар ҳаёти ва турмуш тарзини қулайлаштиришдаги аҳамиятини кенг тарғиб қилиш;
- аҳолининг ахборот-коммуникация технологиялари бўйича билим ва кўникмаларини ошириш, жумладан “электрон ҳукумат” тизимининг янги хизматлари ва қулайликларидан хабардор қилиш;
- ОАВ вакилларини рағбатлантириш ва жамоатчилик билан алоқаларни мустаҳкамлаш.
Танловда иштирок этиш:
Танловда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида, жумладан давлат ва хусусий оммавий ахборот воситалари – газета, радио, телевидение, ахборот агентликларида ва интернет нашрларида фаолият олиб борувчи журналистлар 2017 йилнинг 15 апрелидан 25 августига қадар эълон қилинган ўзбек ёки рус тилларидаги таҳлилий-танқидий материаллари билан иштирок этишлари мумкин бўлади.
“Ҳамкор журналист” танловида иштирок этиш истагида бўлган ОАВ вакиллари журналистик ишларини Вазирлик Ахборот хизматига тақдим этишлари керак бўлади.
Ғолибларни аниқлаш:
Танловга тақдим этилган журналистик материаллар телевидение, радио, босма ОАВ, электрон ОАВ йўналишлари бўйича танловнинг Ҳакамлар ҳайъати томонидан баҳоланади.
Танловга тақдим этилган журналистик материаллар Ҳакамлар ҳайъати томонидан қуйидаги асосий мезонлар бўйича баҳоланади:
– мавзунинг долзарблиги;
– мавзунинг ёритилиши – таҳлилий-танқидий жиҳати, аҳоли учун фойдалалилиги, содда ва тушунарлилиги;
– журналистик ёндашув – фикр, хулоса ҳамда таклифлар.
Ғолибларни тақдирлаш:
АКТ мавзусида энг яхши журналистик ишлар учун танловининг биринчи ўрин ғолиблари:
– диплом;
– ноутбук;
– танлов статуэткаси;
иккинчи ўрин ғолиблари:
– планшет;
учинчи ўрин ғолиблари:
– смартфон;
– танлов статуэткаси билан тақдирланадилар.
Ғолиблар сентябрь ойида ташкил этиладиган “АКТ ҳафталиги” доирасида тақдирланадилар.
Танловда иштирок этиш билан боғлиқ маълумотлар билан “Ҳамкор журналист” танловининг низомида батафсил танишиб чиқинг.
Соҳага оид материаллар тайёрлаш истагида бўлган журналистларга вазирлик Ахборот хизмати томонидан мавзу танлаш ҳамда мутахассисларни жалб қилишда амалий ёрдам кўрсатилади.

Конкурс среди журналистов
Министерство по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан объявляет конкурс лучших журналистских работ “Ҳамкор журналист” по тематике информационно-коммуникационных технологий.
Цель конкурса:
- Пропаганда в обществе проектов, реализованных в сфере информатизации, системы электронного правительства и телекоммуникационных технологий, предназначенных для всех слоев населения;
- повышение осведомлённости и навыков граждан в сфере информационных и коммуникационных технологий, в том числе информирование о новых услугах и возможностях системы электронного правительства;
- поощрение представителей СМИ и укрепление связей с общественностью.
Участие в Конкурсе:
В Конкурсе могут принять участие журналисты государственных и частных средств массовой информации (печатные СМИ, телевидение, радио, информационные агентства, интернет-издания и т.д.), действующих на территории всей Республики Узбекистан. На Конкурс принимаются аналитические и критические материалы на русском или узбекском языках, опубликованные или вышедшие в эфир в период с 15 апреля по 25 августа 2017 года.
Представителям СМИ, желающим принять участие в конкурсе, необходимо представить материалы в Информационную службу министерства.
Определение победителей:
Материалы, предоставленные для участия в Конкурсе будут оценены членами жюри по следующим критериям:
- Актуальность темы;
- Освещение темы – аналитический и критический аспект, полезность для населения, простота и понятность изложения;
- журналистский подход – мнение, выводы и рекомендации.
Награждение победителей:
Авторы трех лучших журналистских работ на тему ИКТ будут награждены дипломами, памятными статуэтками и ценными призами.
Первое место – ноутбук;
Второе место – планшет;
Третье место – смартфон.
Церемония награждения победителей пройдет в сентябре 2017 года в рамках ежегодной «Недели ИКТ».
С подробной информацией об участии можно ознакомиться в Положении конкурса «Ҳамкор журналист».
Информационная служба Мининфоком готова оказать содействие журналистам в подготовке материалов. За информацией можно обратиться по телефонам +998 71 238-41-75, 238-43-47