Жорий йилнинг 3-4 август кунлари Тошкентда Ўзбекистон Республикасининг Шанхай ҳамкорлик ташкилотига раислик қилиши доирасида Ҳудудлар раҳбарлари форуми бўлиб ўтади.
Форумнинг асосий мақсади ШҲТга аъзо давлатлар эътиборини туризм, маданият ва қишлоқ хўжалигини янада ривожлантириш масалаларига жалб этишдан иборатдир.
Икки кунлик тадбир дастури ялпи мажлис ва учта панел мунозаралари, шунингдек, Ташкилотга аъзо мамлакатлар ишбилармон доиралари вакиллари иштирокида бўлиб ўтадиган бизнес-форумни ўз ичига олади.
Панел мунозараларида иштирокчилар томонидан қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш бўйича қўшма юқори технологик лойиҳалар, қишлоқ хўжалиги соҳасида, шу жумладан озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқаришда инновацион технологияларни жорий этиш, шунингдек туризм ва транспорт логистикаси соҳасидаги ҳамкорликка эътибор қаратилади.
Ҳудудлар раҳбарлари форуми ШҲТга аъзо мамлакатларга минтақани яна-да ривожлантиришнинг истиқболли йўналишларини ҳар томонлама кўриб чиқиш имконини берадиган мулоқот платформаси вазифасини бажаради.

В Ташкенте пройдет Форум глав регионов ШОС
3-4 августа текущего года в рамках Председательствования Республики Узбекистан в Шанхайской Организации Сотрудничества в Ташкенте пройдет Форум глав регионов ШОС.
Основная цель Форума заключается в привлечении внимания стран-участниц ШОС к вопросам дальнейшего развития туризма, культуры и сельского хозяйства.
В программу двухдневного мероприятия включены пленарное заседание и три панельные сессии, а также бизнес-форум с представителями деловых кругов стран Организации.
Участники в ходе панельных заседаний сконцентрируются на совместных высокотехнологичных проектах по производству и переработке аграрной продукции, внедрению инновационных технологий в области сельского хозяйства, включая продовольственный сектор, а также сотрудничестве в сфере туризма и транспортной логистики.
Форум глав регионов выступает в роли диалоговой площадки, позволяющей странам региона совместно и всесторонне рассматривать перспективные направления дальнейшего развития региона.