БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши йиғилиши
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 22 февраль куни Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши 46-сессиясининг юқори даражадаги сегменти ишида иштирок этади.
Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш фаолияти бутун дунё бўйлаб инсон ҳуқуқлари ҳимоясини таъминлашга қаратилган БМТ тизимидаги энг нуфузли ҳукуматлараро органлардан бири ҳисобланади.
Кенгашга 47 та давлат аъзо. Ўтган йил октябрь ойида мамлакатимиз 2021-2023 йиллар даврига ушбу тузилма аъзоси этиб илк бор сайланди.
Коронавирус пандемияси муносабати билан кенгашнинг навбатдаги йиғилиши Женева шаҳрида видеоанжуман шаклида ўтказилади.
Йиғилиш кун тартибидан инсон ҳуқуқларига риоя этилиши ва уларни ҳимоя қилиш, шу жумладан фуқаролик, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқларни таъминлаш билан боғлиқ энг долзарб масалалар ўрин олган.
Тадбирда БМТ Бош котиби Антониу Гутерриш, Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссар Мишель Бачелет, қарийб 150 мамлакатдан давлат, ҳукумат раҳбарлари, ташқи ишлар вазирлари ва юқори даражадаги вакиллар иштирок этиши режалаштирилган.
Ўзбекистон Президенти форумнинг биринчи кунида, унинг ялпи қисмида нутқ сўзлайди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида мамлакатимизда демократик янгиланишларни чуқурлаштиришнинг устувор йўналишлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш доирасидаги ишларнинг асосий вазифаларига батафсил тўхталади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти нутқининг тўғридан-тўғри трансляцияси мамлакатимизнинг марказий телеканалларида ҳам амалга оширилади.

The Session of the United Nations Human Rights Council
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on February 22 will participate at the work of the high-level segment of the 46th session of the United Nations Human Rights Council.
The Human Rights Council is one of the most high-profile intergovernmental bodies of the UN system, which is set to ensure protection of human rights throughout the world.
The Council includes 47 member-states. In October last year our country for the first time was elected a member of this structure for 2021-2023.
Due to the pandemic of coronavirus, the current session of the Council will take place in Geneva via videoconferencing.
The agenda includes the most outstanding issues related to observance and protection of human rights, including ensuring civil, political, economic, social and cultural rights.
The event will host the UN Secretary-General Antonio Guterres, the High Commissioner for Human Rights Michelle Bachelet, the heads of states, governments, foreign ministers and high representatives from about 150 countries of the world.
President of Uzbekistan will speak at the first day of the work of the forum – at its plenary session.
In his address the Head of our state will dwell in detail on the priorities of deepening democratic transformations in the country and major directions of the work in the framework of the Human Rights Council.
The address by the President of the Republic of Uzbekistan will also be aired live through the central national television channels.